Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948 [FILM]

KL
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 1 marca 2022 roku do obejrzenia materiału popularnonaukowego zatytułowanego „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 1 marca 2022 roku do obejrzenia materiału popularnonaukowego zatytułowanego „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948. Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice
„Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948” to film popularnonaukowy, który został przygotowany przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“. Materiał prezentuje podstawowe treści dotyczące podziemia niepodległościowego na Górnym Śląsku po 1945 r.

Film o podziemiu niepodległościowym na Górnym Śląsku

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 1 marca 2022 roku do obejrzenia materiału popularnonaukowego zatytułowanego „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948”.

Film prezentuje podstawowe treści związane z podziemiem niepodległościowym na Górnym Śląsku po 1945 roku. Został stworzony w oparciu o wykorzystanie bogatej ikonografii, w prosty i przyjemny wizualnie sposób. (bezpośredni odnośnik do filmu TUTAJ).

- Zbliżający się koniec II wojny światowej rozwiewał nadzieje na odbudowę suwerennej i demokratycznej Polski. Latem 1944 r. Polską zaczął administrować stworzony w Moskwie i wasalny wobec niej rząd. Większość mieszkańców Polski nie chciała się pogodzić z narzucanym siłą ustrojem i uzależnieniem od ZSRS, choć tylko mniejszość czynnie przeciwstawiła się nowym porządkom i kontynuowała aktywny opór przeciwko sowieckiej dominacji - tłumaczy Bogusław Nikonowicz z IPN w Katowicach.

Nie przeocz

19 stycznia 1945 r. Armia Krajowa została rozwiązana, a podziemie poakowskie i związane z nim do niedawna narodowe podążyły odtąd własnymi drogami. Później podziemie narodowe, podzielone na Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i Narodowe Siły Zbrojne, w zasadzie uznawało zwierzchnictwo rządu na uchodźstwie, ale działało też w warunkach dużej samodzielności.

Podziemie poakowskie i narodowe na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim wpisywało się w nurty konspiracji ogólnopolskiej, ale miało jednak i cechy specyficzne, wynikające z charakteru województwa śląskiego – regionu w dużej części zurbanizowanego i uprzemysłowionego.

Powojenne podziemie działające w ówczesnych realiach geopolitycznych i wewnętrznych skazane było na porażkę. Nadzieje na szybki wybuch konfliktu pomiędzy ZSRS a aliantami zachodnimi rozwiały się, podobnie jak wiara w odebranie władzy komunistom drogą aktu wyborczego. Jednak należy podkreślić, że aktywność konspiracyjną cechował głęboki sens. Odsunęła w czasie proces całkowitego uzależnienia Polski od ZSRS i osłabiła podatność społeczeństwa na komunistyczną propagandę, przyczyniając się do zakorzenienia się w nim postaw niepodległościowych i antykomunistycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera