Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie mandaty za zaśnieżony samochód. Kierowcy wciąż lekceważą ten przepis. O czym musimy pamiętać zimą na drogach?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
Wymienić opony na zimowe, sprawdzić oświetlenie samochodu przez ruszeniem w drogę i odśnieżyć pojazd. O tym powinni pamiętać kierujący, którzy w okresie zimowym wyruszają w trasę. Wciąż jednak na drogach można zauważyć samochody, które nie są odpowiednio przygotowane do jazdy. Za zaśnieżony pojazd grożą jednak wysokie mandaty.

Pierwszy śnieg i kierowcy już mają problemy

Pierwsze dni zimowej aury pokazały, że nie wszyscy kierowcy odpowiednio przygotowali się do nadchodzącej zimy. Wystarczyły pierwsze, silniejsze opady śniegu, by pojawiły się liczniejsze kolizje i wypadki. A tymczasem wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym na drogach byłoby zdecydowanie bezpieczniej.

- Należy zadbać o opony, abyśmy w nadchodzącym sezonie korzystali z odpowiednich do zimowych warunków opon. Trzeba kontrolować oświetlenie, bo zimą żarówki częściej się przepalają, a przed rozpoczęciem jazdy należy odśnieżyć pojazd. To podstawowe zasady, bez których nie powinniśmy ruszać w drogę - mówi st. sierż. Szymon Muras, z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

O bezpieczeństwie przypominają także żorscy policjanci. Asp. Marcin Leśniak zwraca uwagę, że kierujący powinni dostosowywać prędkość do warunków atmosferycznych. - To fundamentalna zasada bezpiecznej jazdy, nie tylko zimą - mówi.

- Zwłaszcza na oblodzonych czy zaśnieżonych drogach, utrzymanie odpowiedniej prędkości pozwala na szybszą reakcję na ewentualne zagrożenia i zwiększa możliwość skutecznego zatrzymania pojazdu. Pamiętajmy także, aby odpowiednio wcześniej sygnalizować chęć wykonania manewru, gdyż dzięki temu damy czas innym kierującym na podjęcie właściwych decyzji. To nie tylko zasada etyki drogowej, ale także sposób na zminimalizowanie ryzyka kolizji - podkreśla asp. Marcin Leśniak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Zimowe opony. Nie są wymagane przez prawo, ale zwiększają bezpieczeństwo

Kierowcy powinni pamiętać również o wymianie opon na zimowe. To już właściwie ostatni moment by to zrobić. Choć wymiana opon na zimowe w Polsce nie jest obowiązkowa, to bez wątpienia takie opony zdecydowanie lepiej sprawdzą się na oblodzonej lub zaśnieżonej drodze.

- Opony letnie posiadają mieszankę gumy dedykowaną do osiągania najlepszych parametrów, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. W niskich temperaturach letnia opona ta staje się twarda i mniej elastyczna, co wręcz sprzyja poślizgom samochodu, a nasza droga hamowania będzie znacznie wydłużona. Opony zimowe zwiększają przyczepność na drodze i redukują ryzyko utraty kontroli nad pojazdem - przypomina asp. Leśniak.

Kara za nieodśnieżony samochód

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niedokładny, mogący zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, grozi mandat nawet do 3 tysięcy złotych.

- Powinniśmy wiedzieć, że odśnieżanie i usuwanie lodu nie tylko poprawia widoczność, ale także zapobiega potencjalnym niebezpieczeństwom na drodze. Kierowco, pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej przygotować swój samochód przed wyjazdem na drogę - przypomina policja.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera