Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzór śląskiej rodziny: Ojciec, matka + 2 dzieci [ZOBACZ i SKOMENTUJ]

KAKA
Wzór śląskiej rodziny
Wzór śląskiej rodziny Katarzyna Śleziona
Śląska rodzina - to nowa ozdoba na placu kościoła farnego w żorskim Śródmieściu, która po pocisku, Pielgrzymie i makiecie żorskiej Starówki, ma przyciągnąć ludzi do kościoła. Artysta przedstawia śląską rodzinę złożoną z ojca, matki i dwójki dzieci. Czy tak wygląda typowa śląska rodzina? ZOBACZ I SKOMENTUJ

Śląska rodzina to kolejny pomysł ks. Stanisława Gańcorza, proboszcza Parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, który w ten sposób chce promować kościół. Śląska rodzina to mama i tata oraz dwójka dzieci. Postacie są rzeczywistych rozmiarów.

- Chcemy przypomnieć o dobrych wartościach śląskiej i silnej wiarą rodziny, która się wspiera i jest pełna, a do tego związana sakramentem małżeńskim – mówi proboszcz Gańczorz.

Stąd m.in. w figurach mamy i taty wyróżniają się złote obrączki, a u córki krzyżyk na szyi. Nad śląską rodziną widnieje napis „rodzina silna Bogiem”.

- Mama i dzieci siedzą na ławce, a za nimi stoi "głowa rodziny". Swoje wsparcie tata wyraża przez ułożenie rąk - dłonie trzyma na ramieniu córki i żony. Tak samo mama trzyma swoją dłoń na kolanie syna, a córka trzyma się spódnicy swojej mamy. Widać, że ta rodzina jest bardzo zżyta ze sobą. To właśnie chciałem wyrazić w swojej pracy - powiedział nam Piotr Smolarczyk, żorski artysta, który wykonał śląską rodzinę z początków XX wieku, podobnie jak wszystkie inne ozdoby z placu kościelnego.

Dla podkreślenia śląskości pojawiają się też trzy gołąbki i piesek.

Czy tak naprawdę wygląda śląska rodzina? Czy Ślązacy tak ją postrzegają jak artysta?

Prof. Urszula Swadźba przedstawiła badania podczas seminarium w ramach Metropolitalnego Święta Rodzin. Badania prowadzono w powiązanych z górnictwem Bogucicach, Rydułtowach, Wyrach i Gostyni. W ich ramach przeprowadzono wywiady z 540 osobami.

- Coś jednak się zmienia. Aż dla co czwartego młodego Ślązaka małżeństwo to instytucja przestarzała - podkreśla prof. Swadźba. I dodaje, że to i tak nie najgorszy wynik, bo w Czechach tak myśli aż 43 proc. młodych ludzi. Bardziej tradycyjne w poglądach są osoby deklarujące się jako Ślązacy, z małych miejscowości.

Zaskakujące są nasze poglądy na seks przedmałżeński. Zdecydowane "nie" powiedział mu jedynie co trzeci pytany. Podobny stosunek mamy do wspólnego mieszkania młodych przed ślubem. Nie zgadzamy się jedynie na nieślubne dzieci. Jeśli maluch ma pojawić się na świecie, biegniemy do ołtarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!