Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne: Dzień Świra, Wstyd, Spóżnione odwiedziny i inne spektakle

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Scena z przedstawienia "Kobiety Jezusa"
Scena z przedstawienia "Kobiety Jezusa" Teatr Mały
21 listopada zaczynają się XLIX Tyskie Spotkania Teatralne, które potrwają do ostatniej niedzieli miesiąca. W programie: cztery spektakle mistrzowskie i siedem konkursowych (koniecznie trzeba odebrać bezpłatne wejściówki w kasie, która znajduje się na piętrze Pasażu Kultury Andromeda przy placu Baczyńskiego). .

Siedem przedstawień konkursowych wybranych jest z około setki. To są zarówno dzieła teatrów profesjonalnych, jak i amatorskich, ponieważ Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach, nie uznaje takich podziałów. I racja, bo tzw. amatorom zdarzyło się już w tym konkursie wygrać z profesjonalistami. - Jest to wyselekcjonowana siódemka gwarantująca wysoką jakość artystyczną, ale i przegląd różnych form teatralnych. Mamy tu i teatr lalkowy, i taniec, ruch, ale też teatr dramatyczny - mówi dyrektor Paweł Drzewiecki.

Córki króla Leara

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne wpisują się w nurt kolejnego sezonu w Teatrze Małym, jakim są relacje rodzic-dzieci. Najbardziej widać to w spektaklu „Córki króla Leara” wyprodukowanym przez Teatr Mały. Jest to opowieść Szekspirowskiej historii z punktu widzenia dorosłych córek słynnego króla: Goneryli. Regany i Kordelii. Scenariusz napisała sama reżyserka, Karolina Przystupa, w oparciu o „Króla Leara” Williama Szekspira, „Córki Leara” Elaine Feinstein i „Księgę apokryfów” Karela Čapka. Efektem jest piękna, poruszająca, ponadczasowa opowieść o relacjach w rodzinie.

Córki króla Leara
Ten spektakl jest wydarzeniem towarzyszącym, do zobaczenia 22 listopada o godz. 9 i 18 oraz 23 listopada o godz. 9 - za każdym razem w Pasażu Kultury Andromeda.

Colargol.To nie bajka

Przedstawienia konkursowe zaczynają się 23.11. o godz. 20 w Pasażu Kultury Andromeda spektaklem Teatru OdRuchu pt. „Colargol. To nie bajka”.

- Jest to opowieść człowieka, który wszystko w życiu podporządkował przygotowaniu do zawodu aktora i teraz zastanawia się, czy warto było, a nade wszystko, czy ludzie, którzy go do tego zawodu przygotowywali mieli prawo do pewnych zachowań - opowiada dyrektor.

Coś wam powiem; Kobiety Jezusa; Ahmed

Na 24 listopada zaplanowano trzy spektakle: „Coś wam powiem” (godz. 17 w sali Browarium), „Kobiety Jezusa” (19.30 w Sali Browarium) i „Ahmed” (godz. 21 w Pasażu Kultury Andromeda).

- „Coś wam powiem” to aktorsko świetnie przedstawiona historia, której etapy są ilustrowane specjalnie napisanymi piosenkami - mówi dyrektor.

„Kobiety Jezusa” to z kolei spektakl o ciekawej wersji językowej inspirowanej Biblią i apokryfami.

„Ahmed” jest spektaklem Teatru Nieoetykietkowani z Zabrza.

- To historia człowieka z innego kręgu kulturowego, który chce, by to było jego nowe miejsce na ziemi. Poznaje dziewczynę, chce się z nią związać, zbudować z nią dom, problemem staje się otoczenie, łącznie z rodziną. Teściowie nie chcą zrozumieć , że zięć ma potrzebę w tym wszystkim pozostania wiernym swojej kulturze - mówi dyrektor Paweł Drzewiecki.

Znaczył kapitan; Do Mołocznej; Pink i Barbie

Ostatnie trzy przedstawienia konkursowe zaplanowane są na sobotę, 25 listopada. Są to: „Znaczył kapitan” (godz. 13 w sali Browarium), „Do Mołocznej”(godz.16 w sali Browarium) oraz „Pink i Barbie”. - „Znaczył kapitan” to przedstawienie krakowskiej Sceny SuperNovej. Tytułowy kapitan to wilk morski, kapitan żeglugi wielkiej, ojciec nieobecny w wychowaniu swoich dzieci. Jesteśmy świadkami obchodów jego 70. urodzin. Solenizant już nie pływa, ale od kiedy przestał pływać, zapadł się w sobie i - co ciekawe - nieobecny w rodzinie w czasach swoje aktywności zawodowej, nieobecny jest też na emeryturze - opowiada dyrektor.

Główną rolę gra Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie, którego zespół wystąpi w XLIX Tyskich Spotkaniach Teatralnych w nurcie mistrzowskim ze spektaklem „Wstyd” (25.11., godz. 20 w mediatece).

„Do Mołocznej”, drugi spektakl konkursowy tego dnia, jest przedstawieniem dyplomowym Pauliny Strzody. Rzecz o macierzyństwie w świecie, w którym wpływ na ten temat mają władze i Kościół; w którym społeczeństwo decyduje o tym, co w tej kwestii wolno, a czego nie wolno. Jest to spektakl przedstawiony ruchem i tańcem.

Ostatnim przedstawieniem konkursowym będzie „Pinok i Barbie. Bajka dla dorosłych” Teatru Rawa z Katowic.

- Kiedy za wschodnią granicą wybucha wojna i rusza ogólnokrajowa akcja pomocy, mała bohaterka przedstawienia decyduje się oddać swoje ulubione zabawki. Lalce Barbie powierza misję bycia wróżką, która sprawi, że Pink stanie się prawdziwym chłopcem. Jest to spektakl, który każe się zastanowić, czy to dobrze, że w tym koszmarze wojny muszą uczestniczyć dzieci - opowiada dyrektor.

Dzień Świra

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne zainauguruje spektakl mistrzowski. Będzie to „Dzień Świra” (21 listopada o godz. 18 w mediatece), sztuka Marka Koterskiego przeniesiona na scenę 20 lat po premierze filmu, ale - jak będziemy mogli się przekonać - scenariusz zupełnie się nie zestarzał. Nadal wszyscy jesteśmy Adasiami Miauczyńskimi.

Ojciec matka tunel strachu

Drugi spektakl mistrzowski zaplanowano na 23. 11. o godz. 18. Będzie to „Ojciec matka tunel strachu”, w którym Jan Peszek wystąpi w roli... dziecka, a jego rodziców zagrają ... syn Błażej Peszek i synowa Katarzyna Krzanowska. Spektakl mówi o tym, co dzieje się w rodzinie, kiedy pojawia się w niej dziecko.

Wstyd

Trzeci spektakl mistrzowski - „Wstyd” (25.11 .o godz. 20). - To jeden z najgorętszych tekstów napisanych dla teatru w ostatnich latach. Na jego podstawie powstał film „Teściowie”,w którym toczą się rozmowy o dorosłych dzieciach bez ich udziału i zastanowienia, czy te dzieci tego chcą - mówi dyrektor.

Spóźnione odwiedziny

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne zakończą „Spóźnione odwiedziny” (26.11. godz. 18). Widzowie będą świadkami spotkania dwóch małżeństw, do którego dochodzi w związku z samobójstwem nastolatka z powodu hejtu.

- Ten spektakl jest o tyle ważny, że może spowoduje, iż ktoś podejmie taki temat wcześniej , zanim dojdzie do tragedii - mówi Paweł Drzewiecki.

Forum teatralne

Tradycją i dobrą praktyką Tyskich Spotkań Teatralnych jest forum teatralne.Podczas tej edycji odbędzie się w niedzielę, 26 listopada o godz. 14 w formie on line.Na kanale YouTube Teatru Małego będzie można je obejrzeć także później.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera