Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXV Sosnowieckie Spotkania Artystyczne w Pałacu Schoena. Wernisaż wystawy „Dezyderata” zgromadził tłumy gości w Muzeum w Sosnowcu

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wernisaż wystawy "Dezyderata" w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zgromadziłtłum gości. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wernisaż wystawy "Dezyderata" w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zgromadziłtłum gości. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Wernisaż prac, powstałych podczas pleneru członków grupy Sosnowieckich Spotkań Artystycznych, przyciągnął do Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu tłum gości. Na jubileuszowej, XXV wystawie SSA zobaczyć można było kilkadziesiąt prac z pól malarstwa, fotografii, grafiki i wideo-artu, instalacji artystycznej i rzeźby. Wystawa zatytułowana została „Dezyderata”, a motywem spajającym całość było szeroko rozumiane pragnienie.

2 marca w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbył się wernisaż prac, członków grupy Sosnowieckich spotkań Artystycznych. Przygotowane w tracie ubiegłorocznego pleneru prace znalazły się na wystawie, zatytułowanej „Dezyderata”.

Tematem jubileuszowych, XXV Sosnowieckich Spotkań Artystycznych był, o szeroko rozumiane pragnienie.

- Od kilku lat prowadzimy cykl, rozpoczęty od tożsamości, światłoczułości i w końcu dotarliśmy do pragnień. Dla mnie w tego typu wystawach najważniejsze jest aby stworzyć relację między artystami, a widzem, żeby widz wiedział, co artysta ma do powiedzenia przy jednoczesnym budowaniu otwartości na sztukę i wyboru tego, co nas najbardziej interesuje. XXV Spotkania Artystyczne to świetna okazja by wskazać na pragnienia, na drogę wyznaczaną przez artystów, by wsłuchać się w głos sztuki mówiących o naszych pragnieniach – mówi Joanna Gajda, kurator wystawy „Dezyderata”.

Na interdyscyplinarnej wystawie zobaczyć można kilkanaście prac z pola malarstwa, fotografii, grafiki, instalacji artystycznej czy video-artu i rzeźby. Punktem wyjścia do ich przygotowania było pragnienie – a w ujęciu twórców motyw ten przybrał najrozmaitsze formy.

- Dla mnie najciekawszym motywem naszych wystaw jest to, że zadany temat można zinterpretować na różne sposoby. Osobiście zawsze staram się podchodzić do tego w trochę inny sposób niż ten, który stosuję zazwyczaj w swoim malarstwie. To fajny powód, żeby zrobić coś innego, co widać po różnorodnym podejściu artystów do tematu – mówi Piotr Kossakowski, jeden z członków grupy Sosnowieckich Spotkań Artystycznych.

Otwarcie wystawy poprzedziły podziękowania dla wszystkich artystów, których prace znalazły się na wystawie i dla wszystkich kuratorów, którzy na przestrzeni lat pełnili pieczę nad nad plenerami artystycznymi. Paweł Dusza, dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu podziękował również przybyłym na wernisaż politykom i prezydentowi miasta.

- XXV edycja Sosnowieckich Spotkań Artystycznych ponownie gości w Pałacu Schoena, dzięki czemu mamy okazję zaprezentować szeroki przekrój prac artystycznych. Te spotkania to okazja nie tylko do czerpania inspiracji, ale również do wymiany doświadczeń między artystami – mówi Paweł Dusza, dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Tradycja sosnowieckich plenerów sięga lat 60. XX wieku. Wówczas pojawił się pomysł zorganizowania na terenie ówczesnego województwa katowickiego plenerów przemysłowych. Pierwszy odbył się w 1967 roku w Katowicach, kolejny rok później w Dąbrowie Górniczej, następny w Sosnowcu. W 1985 roku odbył się Międzynarodowy Śląsko-Dąbrowski Plener Malarsko-Graficzny. Historia Sosnowieckich Spotkań Artystycznych zaczęła się w roku 1997, kiedy z inicjatywy Urzędu Miejskiego zorganizowano konkurs plastyczny „Sosnowieckie Inspiracje”, a wybrane przez jury prace zaprezentowano w muzeum. Rok później zrezygnowano z formy konkursowej. Artystów z Zagłębia i Górnego Śląska zapraszano do udziału w cyklicznym wydarzeniu „Plener – Sosnowiec”, którego finałem była wystawa zbiorowa. W roku 2001 nazwę Plener zmieniono na Spotkania Plastyczne, a od 2003 do dzisiaj funkcjonuje nazwa Sosnowieckie Spotkania Artystyczne (SSA). Prace uczestników były prezentowane w Muzeum i (w latach 2009 – 2014) Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Spotkania stały się ważnym punktem kalendarza kulturalnego miasta i regionu.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 15 kwietnia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera