Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczą jeden z najcenniejszych zabytków gminy. Kościół w Lublewie Gdańskim z dotacją

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Gmina przeznaczy pieniądze na zabezpieczenie świątyni w Lublewie Gdańskim
Gmina przeznaczy pieniądze na zabezpieczenie świątyni w Lublewie Gdańskim google
Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku kościół w Lublewie Gdańskim to jeden z najcenniejszych zabytków gminy Kolbudy. Wkrótce świątynia doczeka się prac zabezpieczających. Kolbudzki samorząd przeznaczy na ten cel gminne środki.

Dotacja na prace zabezpieczające kościół w Lublewie Gdańskim

Kościół w Lublewie Gdańskim wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku. To obiekt gotycko - barokowy, murowany z cegły, z wieżą konstrukcji drewnianej, oszalowaną deskami. Salowy, pięcioosiowy, z niewydzielonym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przy którym od północy znajduje się zakrystia. Od południa przylega do nawy kaplica; od zachodu dostawiona została w XX wieku mała, drewniana kruchta. Jest jednym z najcenniejszych zabytków gminy Kolbudy.

Dzięki przyjętej przez Radę Gminy Kolbudy uchwale kolbudzki samorząd udzieli dotacji celowej na wykonanie remontu podmurówki kamiennej kościoła. Prace mają służyć zabezpieczeniu tego gminnego zabytku. Jak zapisano we wniosku obejmą również przebudowę istniejącego ogrodzenia. Na ten cel parafia NMP Królowej Korony Polskiej w Lublewie Gdańskim otrzyma z gminy wsparcie w kwocie 120 tysięcy złotych.

- To kolejne środki, które samorząd przekazuje na prace konserwatorskie przy zabytkach, z których jako gmina możemy być naprawdę dumni - mówi Andrzej Chruścicki, wójt gminy Kolbudy. - Wszyscy dostrzegamy potrzebę pomocy w tym zakresie, a uchwały o udzieleniu finansowego wsparcia dla liczących kilka wieków obiektów podejmowane są zazwyczaj jednomyślnie. Regularnie wspieramy nasze zabytki środkami budżetowymi, a także sięgamy po dofinansowanie zewnętrzne, jak w przypadku kościoła w Czapielsku, gdzie niedługo realizowane będą prace, na które pozyskaliśmy blisko milion złotych

.

Wskazane we wniosku o udzielenie dotacji prace w Lublewie Gdańskim zrealizowane zostaną według projektu zatwierdzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z kart historii kościoła w Lublewie

Kościół znajduje się na wzgórzu i jest centralnym punktem wsi. Na przestrzeni burzliwych dziejów płonął dwukrotnie, a jako murowany został odbudowany dopiero w 1684 roku przez gdańskich mieszczan w stylu gotycko – barokowym, orientowym, murowanym z cegły, z wieżą konstrukcji drewnianej, oszalowaną deskami.

Wnętrze nawy o ścianach gładkich, nakryte jest drewnianym stropem. Barokowy ołtarz główny pochodzi z połowy XVIII wieku i uzupełniony był na przełomie XIX/XX wieku dekoracją akantową - motyw zdobniczy w formie stylizowanego liścia rośliny śródziemnomorskiej.

W trakcie prac konserwacyjnych w 2002 roku odkryto późnorenesansowe malowidło na ambonie przedstawiające siedem postaci: św. Bartłomieja, Piotra, Chrystusa jako zbawiciela Świata, Jana, Tomasza, Szymona (Łukasza) i Mateusza. W kościele warto zobaczyć także drewnianą chrzcielnicę manierystyczną powstałą około 1630 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Świątynia w Pręgowie - jeden z najstarszych pomorskich zabytków

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki