Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabójca z Chorzowa: Co dalej ze sprawcą zabójstwa na strzelnicy w Chorzowie? [OPINIE BIEGŁYCH]

Kamila Rożnowska
Nie milkną echa środowej tragedii na strzelnicy w Chorzowie. W czwartek sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 25-latka z Kielc, który zastrzelił 46-letniego instruktora. Mężczyzna trafi do szpitala, znajdującego się przy areszcie śledczym. Wcześniej jednak trafił na oddział psychiatryczny.

Postanowiliśmy zapytać Joannę Mikołajczyk - Wenzel, lekarza psychiatrę, pełnomocnika ds. świadczeń medycznych dyrektora szpitala psychiatrycznego w Toszku jak wygląda postępowanie z pacjentami, którzy popełnili przestępstwo zagrażające innym osobom, jak wygląda obserwacja takich pacjentów i czy taka osoba może nie zgodzić się na poddanie leczeniu.

Biegli psychiatrzy wydają opinię czy przestępstwo popełniono świadomie

Rozmowa z Joanną Mikołajczyk - Wenzel, lekarzem psychiatrą ze szpitala psychiatrycznego w Toszku

Czy do Państwa szpitala trafiały osoby, które popełniały przestępstwo zagrażające innym osobom?
Czasami przywożeni są do nas tacy pacjenci. Następuje to w sytuacji, kiedy wiadomo, że takie osoby były lub są leczone psychiatrycznie. Zasięgana jest wówczas opinia biegłych psychiatrów, która ma na celu ustalenie czy czyn popełniony przez taką osobę został popełniony w stanie zniesionej poczytalności, co może się stać w stanie choroby, lub innego zakłócenia psychicznego. Lekarze mogą wypowiedzieć się na ten temat już po wykonaniu badania ambulatoryjnego. Jednak o ewentualnym umieszczeniu takiej osoby w szpitalu na obserwację, zawsze ostateczną decyzję podejmuje sąd.

Na czym polega obserwacja takiego pacjenta?
Wykonywane jest wtedy podstawie badania psychiatryczne, które obejmuje m.in. wywiad dotyczący danej osoby, jej linii życiowej, uwarunkowań rodzinnych i społecznych. Prowadzona jest także obserwacja na oddziale np. czy pacjent dostosowuje się do reguł czy nie. Wykonywane pełna diagnostyka psychologiczna. Czasami wykonywane jest również badanie neuroobrazowe np. tomografia głowy. Taka obserwacja może trwać ok. 4 tyg. Jednak o jej długości również decyduje sąd. Na jej podstawie wydawana jest opinia czy dana osoba popełniła czyn w stanie zniesionej poczytalności.

Jak wygląda później leczenie takiej osoby?
Na tym etapie to jest tylko obserwacja. Czy dana osoba zostanie poddana leczeniu - decyduje sąd. Po wydaniu przez biegłych opinii, sąd zapoznaje się z nią. Jeśli czyn był popełniony w stanie niepoczytalności, był szkodliwy społecznie i istnieje ryzyko, że może zostać popełniony ponownie, wówczas sąd decyduje o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci umieszczenia takiej osoby w szpitalu, której celem jest także izolacja i leczenia takiego pacjenta.

A co w przypadku, gdy taka osoba nie zgodzi się na podjęcie takiego leczenia?
Jeśli decyzje o takim środku zapobiegawczym podejmie sąd, wtedy takie leczenie jest obligatoryjne, obowiązkowe.

Jak długo trwa leczenie?
To określa sąd. Jednak nie rzadziej niż co pól roku psychologowie i terapeuci wystawiają opinie o stanie zdrowia takiej osoby i czy istnieje dalsze ryzyko, że może popełnić przestępstwo ponownie. Sąd zapoznaje się z nią i podejmuje decyzję albo o przedłużeniu takiego leczenia, albo o zwolnieniu, jeśli stan psychiczny na to pozwoli.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!