Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Jaki pomnik dla profesora Religi?

Maria Olecha
Unikalny pomnik papieski stanął w Gliwicach
Unikalny pomnik papieski stanął w Gliwicach Fot. Mikołaj Suchan
Spiżowy profesor Zbigniew Religa w fartuchu lekarskim, chodakach i z sercem w dłoni?

A może jego granitowe popiersie z wyrytą sentencją, datą urodzin i śmierci albo symboliczne serce tak bardzo kojarzące się przecież z tym wybitnym polskim kardiochirurgiem? Wciąż nie wiadomo, jaki pomnik będzie miał w centrum Zabrza prof. Religa.

Pomnik prof. Religi powinien być tak odważny i nowoczesny, jak sam Religa

- Nie budujmy kolejnego pomnika ze spiżu. Zróbmy coś tak nowoczesnego, czym zaskoczymy wszystkich - apeluje prof. Marian Oslislo, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Tradycyjnych, ładnych pomników jest w naszym regionie i całym kraju mnóstwo. To m.in. pomnik tenora Jana Kiepury w Sosnowcu, poetki Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, czy słynna Ławeczka Tuwima na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Ale są i takie unikatowe, nowoczesne, odlane w regionie pomniki, jak Chopin dla Szanghaju, który powstał w gliwickim GZUT, a jego autorką jest chińska artystka wykształcona w Polsce, Liu Pin. I zachwyca.

Monument prof. Religi - zabrzanina z wyboru - powinien być absolutnie wyjątkowy. Bo i postać, którą zabrzanie oraz władze miasta chcą w ten sposób upamiętnić, jest nadzwyczajna. Dzięki niemu Zabrze stało się stolicą polskiej kardiochirurgii. Jest też twórcą i założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii - jedynego w Polsce niepublicznego ośrodka naukowo-badawczego.
Tymczasem może się okazać, że Zabrze zafunduje sobie kolejny pomnik ze spiżu. Pomysł prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, by pomnik prof. Religi zaprojektował konkretny artysta, upadł.
Radny Łukasz Urbańczyk zaproponował ogłoszenie konkursu, a radni poprzedniej kadencji mu przyklasnęli. W efekcie swoje projekty mogą zgłosić wszyscy artyści i architekci, posiadający odpowiednie wykształcenie. Czasu na stworzenie makiety nie jest zbyt wiele. Konkurs ogłoszono 22 listopada, prace można składać tylko do 14 stycznia 2011 r. Potem zobaczą je mieszkańcy.

Zbigniew Religa całe życie wyprzedzał czas. Zróbmy tak samo!

Z prof. Marianem Oslislo, rektorem ASP w Katowicach rozmawia Maria Olecha

Panie profesorze, jaki pomnik powinien mieć w Zabrzu prof. Zbigniew Religa?
Lubię tradycję, ale w przypadku prof. Religi powinien to być pomnik bardzo nowoczesny w formie. Taki, który będzie niósł dzieło profesora dalej.

Nowoczesny pomnik dla nowoczesnego człowieka?
Tak, bo prof. Religa taki był. Był człowiekiem, który całe życie realizował odważne pomysły, ryzykował, wyprzedzał czas. Dlaczego więc my nie mamy też zaryzykować i nie stworzyć czegoś odważnego i wielkiego, czym zaskoczymy wszystkich?

Może taki projekt wpłynie na ogłoszony konkurs...
Boję się tego konkursu. Jestem przeciwnikiem takiego pospolitego ruszenia. Wielcy artyści nie biorą w czymś takim udziału. Oby nie skończyło się to tak, że będę przechodził obok kolejnego spiżowego pomnika w Zabrzu.

Taki nowoczesny pomnik wkomponuje się w otoczenie ratusza, ulic Powstańców Śląskich i Religi?

Oczywiście! Kto powiedział, że kontrast jest zły? W wielu przypadkach kontrast jest siłą napędową sztuki.

Kto, pana zdaniem, mógłby stworzyć pomnik na miarę wielkości prof. Religi?
Są tacy rzeźbiarze. To ultranowoczesny Mirosław Bałka czy nagradzany za granicą Paweł Althamer. Jestem za tym, aby zwrócić się z propozycją zaprojektowania pomnika do konkretnego artysty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!