Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze testuje "błękitny węgiel". To recepta na smog?

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
mat. prasowe
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu opracował specjalny rodzaj węgla, który w procesie spalania wydziela wielokrotnie mniej pyłów i zanieczyszczeń. "Błękitny węgiel" był już testowany w gospodarstwach domowych.

Były już testy w budynkach użyteczności publicznej, potem przyszła pora na gospodarstwa domowe. Mieszkańcy Żywca i Zabrza otrzymali 500 ton tzw. "błękitnego węgla", specjalnej odmiany tego paliwa opracowanej przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, która emituje mniejsze zanieczyszczenia.

Mieszkańcy Żywiecczyzny testowali paliwo pod koniec ubiegłego roku, zabrzanie w lutym. Węgiel dostali za darmo, mieli tylko zapewnić transport.

- Od 8 do 19 lutego prowadziliśmy badania poziomu zanieczyszczeń oraz skuteczności tego paliwa. Szczegółowe wyniki badań poznamy za mniej więcej trzy miesiące - mówi dr. inż. Katarzyna Matuszek, kierownik Laboratorium Technologii Spalania i Energetyki w Centrum Badań Technologicznych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla od lat prowadzi badania nad ograniczeniem tzw. niskiej emisji. Jego najnowszy wynalazek, czyli ekologiczny, bezdymny węgiel, może okazać się o tyle efektywny, że nie wymaga wymiany tradycyjnej infrastruktury, czyli kotłów i pieców. Mówiąc wprost: w tych samych piecach, paląc w ten sam sposób, ale używając specjalnego węgla, jesteśmy w stanie kilkukrotnie zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Takie są założenia i wyniki pierwszych testów laboratoryjnych.

Podczas tychże badań paliwo bezdymne emitowało do ośmiu razy mniej pyłu, a poziom zanieczyszczenia smołami był sześciokrotnie niższy niż w przypadku zwykłego węgla kamiennego. Było to możliwe dzięki opracowanemu przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla sposobowi wstępnej obróbki węgla. Podczas tego procesu paliwo pozbawiane jest "części lotnych", które później nie są już emitowane do atmosfery.

Tyle teorii i testów w warunkach laboratoryjnych. Zasadniczym pytaniem jest jak ekowęgiel spisywać będzie się w rzeczywistości. Temu służą właśnie testy w terenie.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty