Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kapliczka u Panienki zniszczona na szlaku w Beskidzie Małym. Policja szuka sprawców profanacji kapliczki

JAK
Kapliczka u Panienki została zdewastowana
Kapliczka u Panienki została zdewastowana
Nieznani sprawcy zdewastowali kapliczkę znajdującą się na Przełęczy Panienki w Beskidzie Małym. - Policja szuka sprawców - poinformował asp. sztab. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Zniszczona kapliczka na Przełęczy Panienki

Licząca 136 lat kapliczka znajduje się tuż przy szlaku na Przełęczy u Panienki na wysokości 739 m n.p.m. To przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znajduje się pomiędzy szczytami Groniczek oraz Chrobaczą Łąką. Nazwa przełęczy pochodzi właśnie od kapliczki z przedstawieniem Najświętszej Maryi Panny („Panienki”)

Nie przegap

Policja została poinformowana o zniszczeniu kapliczko wczoraj po południu. Jak powiedział Dziennikowi ZAchodnimu asp. sztab. Roman Szybiak dewastację zgłosiła przypadkowa osoba, która zauważyła akt wandalizmu i poczuła się tym urażona.

- Nieznani sprawcy uszkodzili centralną część kapliczki - wybili szybkę, za którą znajdował się obraz Matki Boskiej - dodał Roman Szybiak.

Prócz tego wandal lub wandale zniszczyli ławeczki znajdujące się przy kapliczce. Porozrzucali kwiaty, donice oraz inne ozdoby. Uszkodzili także krzyż z figurą Chrystusa. Zniszczyli także obrazek ze św. Janem Pawłem II wiszący na pobliskim drzewie.

Sprawcy lub sprawcom grożą dwa lata więzienia

Rzecznik dodał, że policja prowadzi śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych. Popełnienie takiego przestępstwa zagrożone jest grzywną, ograniczeniem wolności lub karą do 2 lat więzienia.

Ustalenie sprawców nie będzie jednak takie proste, bo kapliczka stoi w górach, w sumie w ustronnym miejscu.

Sama kapliczka została ufundowana przez nadleśniczego dóbr Kozy, Juliusza Beinlicha w 1884 roku. Jak głosi tradycja – z wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami. Kapliczka ma formę kamiennego obelisku z obrobionych bloków piaskowca (prawdopodobnie miejscowego pochodzenia), z postumentem o poszerzonej podstawie. Znajdujący się w górnej części obraz – twarz Madonny Częstochowskiej – ufundowany został przez Julię i Jerzego Giernlów z Krakowa, związanych rodzinnie z Kozami, w 1965 roku. Wyryty w kamieniu napis dotyczy fundatora i daty fundacji.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera