Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie przeszedł modernizację. Zachowała się oryginalna warstwa malarska

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wnętrze kościoła po zakończeniu prac. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wnętrze kościoła po zakończeniu prac. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE M. Dąbrowska
W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie (powiat bielski) zakończyły się prowadzone od 2018 roku wieloetapowe roboty budowlane i prace konserwatorskie. Poza wprowadzeniem licznych zmian, stwierdzono obecność oryginalnych zapraw i historycznej kolorystyki ścian.

Zakończono prace konserwatorskie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie

Zakres przeprowadzonych prac - jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach - objął m.in. hydroizolację wraz z zabezpieczeniem ścian fundamentowych, usunięcie współczesnych posadzek, a także wykonanie kanału grzewczego w nawie głównej. Przy tej okazji wykonano również odkrywki w posadzce i przy bazie pod kolumną chóru rozczytując stratygrafię gruntu. Wykonano nowe wylewki oraz przywrócono posadzki kamienne w nawie głównej, kaplicy, klatce schodowej. Przy pracach ziemnych prowadzony był nadzór archeologiczny.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wojewódzki Inspektorat podkreślił, że w kościele zamontowana została nowa ślusarka okienna w nawie głównej, zakrystii i kaplicy. Zamontowano też nową stolarkę drzwiową. Wykonana została nowa instalacja elektryczna, przeprowadzono remont schodów zewnętrznych, krypty w masywie wieżowym oraz remont nawierzchni utwardzonych obejścia kościoła.

- Najciekawszych odkryć dostarczyły jednak prace przy ścianach nawy. Przed przystąpieniem do prac, wykonano badania konserwatorskie stratygraficzne na obecność oryginalnych zapraw i historycznej kolorystyki ścian - z wynikiem pozytywnym. Usunięto wtórne nawarstwienia ze ścian odsłaniając historyczne wyprawy oraz wykonano konserwację techniczną i estetyczną oryginalnej warstwy malarskiej na ścianach oraz sklepieniu nawy głównej - dodał.

Scena Sądu Ostatecznego

Najbardziej wymowna jest scena Sądu Ostatecznego zlokalizowana na ścianie tęczowej od strony nawy. Monumentalna i wielofigurowa kompozycja zajmuje całą powierzchnię ściany. Centralnie znajduje się Chrystus, flankowany przez Matkę Boską i św. Jana Chrzciciela i Apostołów. Z prawej strony ściany tęczowej pojawia się bardzo dramatyczna i rozbudowana scena z udziałem diabłów wrzucających grzeszników w ogromną paszczę Lewiatana.

Na ścianie południowej nawy zachowała się stosunkowo duża powierzchnia oryginalnych tynków i warstwy malarskiej. Uwagę zwraca kompozycja z ponadnaturalnej wielkości św. Krzysztofem, przedstawia moment przenoszenia Dzieciątka Jezus przez rzekę.

Od góry kompozycję ścian nawy zamyka szeroki fryz podstropowy (częściowo zachowany ponad wtórnym sklepieniem nawy) o białym tle, gdzie w ośmiu kartuszach, umieszczono popiersia Apostołów. Być może kontynuacja tego cyklu występowała na nieistniejącej obecnie ścianie zachodniej (kościół został rozbudowany i przesklepiony). Ze względu na wtórnie wprowadzone spływy sklepiania oraz filary fragmenty dekoracji malarskiej bezpowrotnie utracono i trudno jednoznacznie rozpoznać tematykę przedstawień.

Powyższy zakres prac został zrealizowany dzięki zaangażowaniu Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie oraz przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Wnętrze kościoła po zakończeniu prac. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie przeszed...

Kontynuacji wymagają jeszcze prace związane z konserwacją techniczną i estetyczną unikatowej polichromii w prezbiterium kościoła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera