Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębie - młodszy brat Górnego Śląska? Śląsko-zagłębiowskie warsztaty dla młodzieży

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Projekt śląsko-zagłębiowski dr. Dariusza Majchrzaka i Marcina Melona
Projekt śląsko-zagłębiowski dr. Dariusza Majchrzaka i Marcina Melona Jolanta Pierończyk
Zagłębie - młodszy brat Górnego Śląska? Śląsko-zagłębiowskie warsztaty dla młodzieży to wspólne dzieło dr. Dariusza Majchrzaka, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, i Marcina Melona z SP 37 w Tychach. 14 listopada 2019 r. Marcin Melon opowiadał będzińskim licealistom o Śląsku, 21 listopada - dr Dariusz Majchrzak przedstawił Zagłębie ósmo- i piątoklasistom SP 37 w Tychach.

Co słychać po drugiej stronie Brynicy? - warsztaty pod takim tytułem przeprowadził 21 listopada dr Dariusz Majchrzak, historyk z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, w kilku klasach SP 37 w Tychach.

Na pytanie o skojarzenia z Zagłębiem, uczniowie powiedzieli od razu: zagranica, paszporty.
Fakt. Przez wiele wieków Śląsk i Zagłębie dzieliła granica. Nadgranicznymi miejscowościami były m.in. Bytom oraz Będzin (nie bez kozery był tu zamek warowny) i właśnie w ratuszach tych dwóch miast toczyły się różne rozmowy mające łagodzić spory pomiędzy Polską a Czechami.

O ile jednak Śląsk (Silesia) jest nazwą z dużymi tradycjami, sięgającymi średniowiecza, o tyle Zagłębie to zupełnie nowy twór, powstały w II połowy XIX wieku i upowszechniony na przełomie XIX i XX wieku.

- Można powiedzieć, że Zagłębie to taki młodszy brat Śląska i jak to bywa między braćmi, do różnych spięć może dochodzić - mówił dr Majchrzak.

Ale choć samo określenie "Zagłębie" jest młode, to historia ziem, które określa, jest bogata, a poza tym jest małą ojczyzną wielu wybitnych ludzi, jak np. Jan Kiepura, dyplomata Jan Ciechanowski, który otworzył wiele drzwi w USA Janowi Karskiemu, Władysław Szpilman, Janusz Gajos czy Jacek Cygan.

- Chcemy przekazać młodzieży obu regionów wiedzę na temat sąsiadów, bo wychodzimy z założenia, że warto lepiej się poznać, bo dzięki temu lepiej będziemy się rozumieć - mówi dr Dariusz Majchrzak.

To on jest spiritus movens tego śląsko-zagłębiowskiego projektu, ale zainspirowały go warsztaty na temat regionalizmu prowadzone przez Marcina Melona w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach.

- Wtedy wpadłem na pomysł, by zorganizować takie śląsko-zagłębiowskie warsztaty dla licealistów i uczniów szkół podstawowych - mówi dr Majchrzak.

Pomysł spodobał się Marcinowi Melonowi, dyrekcje szkół, w których pracują obaj panowie wyraziły zgodę na takie zajęcia i w tym roku szkolnym zaczął się pilotaż. 14 listopada Marcin Melon poprowadził warsztaty o Śląsku w będzińskim "Koperniku", 21 listopada - dr Dariusz Majchrzak był ze swoją częścią projektu w SP 37 w Tychach.

Tego nie powiedział uczniom, ale dodajmy, że jest autorem artykułów na temat historii Zagłębia publikowanych na portalu Klub Zagłębiowski

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera