Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie przyciąga cudzoziemców. Za co nas lubią?

Sławomir Cichy
Województwo śląskie jest chętnie odwiedzane przez turystów
Województwo śląskie jest chętnie odwiedzane przez turystów fot. PAWEŁ RELIKOWSKI
Najczęściej wybieranymi przez cudzoziemców regionami Polski wcale nie są Mazury ani tym bardziej czyste Podlasie czy bliskie granicy Zachodniopomorskie, a Śląsk i Mazowsze.

Choć może się nam wydawać, że Polska nie jest atrakcyjna dla cudzoziemców jako docelowe miejsce do życia, to bezspornym faktem pozostaje, że rozpoczęli oni zakupy nad Wisłą. Najwięcej nieruchomości kupują Niemcy, Ukraińcy, Holendrzy, Rosjanie i Austriacy - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za rok 2009, które ogłosił wiceminister Zbigniew Sosnowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. A najczęściej wybieranymi przez cudzoziemców regionami wcale nie są Mazury ani tym bardziej czyste Podlasie czy bliskie granicy Zachodniopomorskie, a Śląsk i Mazowsze.

Cudzoziemcy uzyskali u nas łącznie 313 zezwoleń na nabycie nieruchomości o łącznej powierzchni 1757 ha. Osoby prawne dostały 109 zezwoleń, a osoby fizyczne - 202. Z danych ministerstwa wynika, że nieruchomości rolne i leśne najczęściej kupowali Niemcy, Holendrzy, Francuzi. Ile mieszkań znalazło się w rękach obcokrajowców, trudno oszacować, bo nie zawsze są oni formalnymi właścicielami. Sądząc jednak z oficjalnych danych ich liczba rośnie błyskawicznie. O ile w 2003 roku niespełna siedemset znalazło się w ich rękach, o tyle w 2008 roku liczba sprzedanych mieszkań obcokrajowcom wzrosła do 3 tysięcy.

Najwięcej kupują Brytyjczycy, tuż za nimi są Irlandczycy. Trzecie miejsce przypada Niemcom, a dalej w kolejności są Francuzi i... Hiszpanie.

- Od kilku lat każde wakacje spędzamy w Beskidach w okolicach Wisły w jednym z gospodarstw agroturystycznych. W tym roku zaproszono nas też na Boże Narodzenie. Właśnie po tej ostatniej wizycie podjęliśmy decyzję, że trzeba rozejrzeć się za czymś na stałe - mówi Agnes Wiszniowski z Anency. I choć bliżej ma na Lazurowe Wybrzeże, marzy o polskich górach.

- Bo tu czujemy się z Andre, moim mężem, jak w rodzinie. Dzieci rozjechały się po świecie i mamy kontakt tylko poprzez internet, a sieć jest wszędzie - mówi.

Choć nazwisko sugeruje polskie korzenie, Agnes podkreśla, że nie ma rodziny w naszym kraju. Mehmet Ali Cildir jest Turkiem, który w ramach projektu Erasmus dwa semestry studiował na Politechnice Śląskiej. Choć ma 20 lat i Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził w życiu, zwłaszcza na Śląsku bardzo mu się podoba.

- Mieszkałem w Warszawie i to wielkie nieprzyjazne miasto. Krosno mi się podobało, ale Gliwice i Śląsk blisko Krakowa, to naprawdę fantastyczne miejsce do życia - mówi.

Gdyby jeszcze Polacy nie kierowali się w osądach stereotypami, zastanawiałbym się, czy nie związać przyszłości z tym miejscem - mówi. Niestety, usłyszał o Turcji w Polsce tyle nieprawdziwych opinii, że to burzy jego obraz tolerancyjnego społeczeństwa. - Chciałbym, aby Polacy poznali mój kraj i zmienili zdanie - kończy.

Peter i Christine Kay w 2004 roku wyruszyli z rodzinnego Halton pod Lancaster w niekończącą się podróż. W Wielkiej Brytanii mieli wszystko: rodzinę, przyjaciół, dom na wzgórzu tuż nad rzeką, zabawnego teriera imieniem Skipper, spory jacht i dobrze płatną pracę. Ale postanowili poszukać szczęścia na kontynencie. Od 2006 r. mieszkali w Gliwicach. Jako native speakerzy uczyli angielskiego w jednej z tutejszych szkół językowych. Zwiedzali Polskę i oszczędzali pieniądze. Twierdzili, że gdy wygaśnie ich kontrakt, wyruszą w dalszą drogę przez świat. Ostateczne miejsce do życia znaleźli jednak nie gdzieś na Antylach, ale pod Wadowicami.

Pentor, jedna z czołowych agencji badania opinii publicznej na polskim rynku, zapytał cudzoziemców, co najbardziej cenią w Polakach. Okazało się, że przyjazne nastawienie, gościnność, rodzinność oraz kulturę osobistą. Irytuje ich natomiast brak kultury picia alkoholu, zbyt duży pesymizm, a także konserwatyzm. Najmniej lubianą potrawą są flaki, a polskie pierogi to potrawa, która była najczęściej wskazywana przez badanych jako ulubiona.

Z przeprowadzonego badania wynika, że cudzoziemcy lubią u nas góry. Przeprowadzone badanie pokazało, że niezależnie od kategorii do najbardziej lubianych elementów związanych z Polską cudzoziemcy wymieniali: kuchnię, kobiety, kulturę, krajobraz oraz ogólnie Polaków. Mniej pochlebnie badani postrzegają jeżdżenie samochodem po Polsce, a co się z tym wiąże również polskich kierowców, a przede wszystkim fatalny stan dróg. Negatywnie postrzegane jest również w Polsce zjawisko korupcji, dawanie łapówek, brak czystości, biurokracja oraz nieuprzejma obsługa.

Zdaniem socjologa, prof. Marka Szczepańskiego z Uniwersytetu Śląskiego, jeszcze stosunkowo rzadko jako przyczynę chęci osiedlenia się w Polsce cudzoziemcy podają założenie rodziny. - Jednak coraz częściej będziemy obserwować zjawisko mieszanych małżeństw i choć na razie tego nie widać, właśnie takie więzy przy otwartych granicach będą coraz częściej wskazywane jako powód przyjazdu na stale do naszego kraju - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!