Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu bezskutecznie prosi ministra Glińskiego o dotację. "Mamy poczucie niesprawiedliwości". Podpisz petycję

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego ma się zakończyć w przyszłym roku. Na zdjęciach widać aktualne postępy prac na budowie stadionu piłkarskiego, hali sportowej i lodowiska.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego ma się zakończyć w przyszłym roku. Na zdjęciach widać aktualne postępy prac na budowie stadionu piłkarskiego, hali sportowej i lodowiska.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Mieszkańcy Sosnowca mogą podpisać założoną przez prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego petycję do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. O co chodzi? Petycja może pomóc ministrowi podjąć decyzję w kwestii udzielenia inwestycji wielomilionowego wsparcia w formie dotacji. - Staramy się o nią już od trzech lat - mówi Karina Skowronek, prezes ZPS. Tymczasem trzy obiekty ZPS - stadion, hala i lodowisko powstają na terenach niedaleko Górki Środulskiej w Sosnowcu.

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego ma poparcie mieszkańców

Dlaczego przedstawiciele spółki Zagłębiowski Park Sportowy zdecydowali się utworzyć petycję w sprawie dotacji?

- Mijają trzy lata naszych starań o wsparcie ze środków Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2021 rozdysponowywanych ze środków Ministerstwa Sportu (pełna nazwa: MKDNiS) – mówi Karina Skowronek, prezes miejskiej spółki ZPS, realizującej te jedną z największych inwestycji ostatnich czasów w mieście. - Mamy wsparcie ogólnopolskich związków sportowych, gwarancję realizacji inwestycji ze strony miasta jednak to wszystko może być za mało dla Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które przyznaje dofinansowanie. W naszym przypadku chodzi o dofinansowanie budowy: Hali Sportowej (wnioskowana dotacja: 23,4 mln zł) oraz Stadionu Zimowego (wnioskowana dotacja: 26,4 mln zł) – dodaje.

Jak zapewnia pani prezes, chce pokazać, że budowa lodowiska, stadionu i hali sportowej ma także poparcie mieszkańców nie tylko Sosnowca ale całego Zagłębia Dąbrowskiego.

ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z BUDOWY ZAGŁĘBIOWSKIEGO PARKU SPORTOWEGO

- Dlatego przygotowaliśmy petycję, pod którą mieszkańcy mogą się podpisać i w ten sposób wyrazić poparcie – mówi.

ZPS finansowany z kredytu

Obecnie budowa trzech obiektów wchodzących w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego jest finansowana z 200-milionowego kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego, który zaciągnięto na tę inwestycję. Miasto, i szefostwo spółki ZPS miało jednak duże nadzieje na to, że tak ważna dla zagłębiowskiego sportu inwestycja uzyska tez wsparcie z rządowych programów. Nieco odciążyłoby to budżet miasta, który równolegle do budy ZPS buduje też nowe ogromne Egzotarium i prowadzi wiele innych kosztownych inwestycji jednocześnie.
Prezes ZPS dwukrotnie występowała już do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (wcześniej do Ministerstwa Sportu) z wnioskiem o dotację dla tej inwestycji. Ostatni wniosek opiewał na 50 mln złotych. Również okazał się nieskuteczny.

Nie przeocz

Obiekty spełniają wymogi najważniejszych federacji

Jak podkreśla Karina Skowronek, wszystkie obiekty wchodzące w skład Zagłębiowskiego Park Sportowy spełniają wymogi stawiane przez najważniejsze federacje m.in. UEFA, FIFA, Polski Związek Piłki Nożnej czy Światową Federację Hokeja na Lodzie. Wszystkie obiekty będą służyły nie tylko do zawodowego uprawiania sportu ale także tym, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, co jest także bardzo ważne w czasach pandemii. Rozwiązania konstrukcyjne Zagłębiowskiego Parku Sportowego pozwalają na organizowanie imprez nie tylko sportowych, ale również kulturalnych w tym dużych koncertów i festiwali muzycznych.
Lodowisko pomieści ponad 2500 widzów, stadion piłkarski 11 600 kibiców (aż 22 000 uczestników koncertów), hala sportowa ponad 3000 osób na trybunach.

Petycja to akt desperacji?

Pod petycją ZPS, którą utworzono na stronie petycjeonline.com może się podpisać każdy.

- Kochamy sport i chcemy, aby dawał radość i satysfakcję, a do tego niezbędna jest odpowiednia infrastruktura sportowa. Zostałam zapytana ostatnio czy ta petycja to nie akt desperacji… odpowiem tak: trzy lata walczymy o uzyskanie wsparcia z Programu inwestycji o szczególny, znaczeniu dla sportu będąc przekonanym i utwierdzonym opinią innych, że nie ma inwestycji, która bardziej zasługuje na wsparcie niż budowa kompleksu sportowego ZPS i nie możemy pojąć, zrozumieć i zgodzić się z wyborami dokonywanymi przez ministerstwo. Poczucie niesprawiedliwości pogłębia fakt, iż nie możemy nawet porównać liczby punktów jakie otrzymały poszczególne projekty – ponieważ dane te nie są publikowane na protokole komisji. Trudno jest zatem odpuścić mówiąc: trudno, wygrały lepsze projekty… Powiem więcej, nie możemy odpuścić, bo mieszkańcy Sosnowca, bo mieszkańcy Zagłębia zasługują na to wsparcie. I chyba nadszedł czas by głos ten usłyszeli również decydencie dokonując wyboru projektów właśnie ze środków publicznych – podkreśla Karina Skowronek, prezes ZPS.

A na budowie stadionu widać już dach i wieże oświetleniowe

Tymczasem trwa budowa obiektów, o dofinansowanie których wnioskuje zarząd spółki ZPS.
Na stadionie zamontowano już blisko 40 procent zaprojektowanych tam słynnych już żyletek. To pionowe, aluminiowe profile, tworzące elewację stadionu. Pierwsza dostawa drewna do wykończenia „żyletki” planowana jest na połowę września, a montaż kompletnych żyletek wraz z wypełnieniem z deski przewidziany jest na koniec października.
Nad stadionem pojawił się też inny ważny element – dach. Nad nim, uważni obserwatorzy z pewnością zobaczyli już wieże oświetleniowe. Całkowita wysokość stadionu wraz z konstrukcją stalową wież oświetleniowych będzie wynosić 25 metrów. Łącznie na 12 wieżach, zamontowane będą 192 reflektory LED.
Dach będzie pokryty blachą trapezową z izolacją wodną z membrany PCV na warstwie wełny mineralnej stanowiącej warstwę wygłuszającą. Do końca października przewidziane jest zakończenie prac na dachu głównym.
Tymczasem na płycie głównej boiska trwają prace nad wykonaniem drenażu murawy. Zaawansowanie prac dla tego zakresu szacowane jest na 21 procent.
Wewnątrz obiektu trwa murowanie ścian wraz z wykonywaniem instalacji elektrycznej, sanitarne i wentylacji.

Hala sportowa najbardziej zaawanosowana

Na budowie najbardziej zaawansowanego obiektu, czyli hali sportowej kontynuowany jest montaż elewacji z płyt warstwowych oraz podkonstrukcji pod żyletki. Trwa także montaż stolarki aluminiowej. Wewnątrz obiektu wykonywane są posadzki, instalacje elektryczne, sanitarne i wentylacyjne. Na ukończeniu jest murowanie ścian wewnętrznych, rozpoczęto stawianie ścianek gipsowo-kartonowych.
Na stadionie zimowym z kolei trwają prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem belek, słupów oraz stropu pierwszego piętra. Dobiega końca montaż elementów prefabrykowanych. Równolegle trwają prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznych i sanitarnych

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera