MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie tajemnic Jana z Czarnolasu. Niezapomniane spotkanie z niezwykłą książką

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
O dziennikarzu mówił Piotr Muldner – Nieckowski. Obok Marzena Baumann-Bosek.
O dziennikarzu mówił Piotr Muldner – Nieckowski. Obok Marzena Baumann-Bosek. Piotr Kutkowski
Przyczyną śmierci Jana Kochanowskiego był najprawdopodobniej udar mózgu, poeta miał pięć miejsc pochówku, a nagrany w 1984 roku w Zwoleniu film z ostatniego pogrzebu nigdy nie trafił na ekrany. Te i inne rewelacje towarzyszyły spotkaniu promującemu książkę "Na tropie tajemnic Jana z Czarnolasu".

Autor, Kazimierz Bosek, który zmarł w 2006 roku był dziennikarzem. Swoje reportaże zamieszać między innymi w latach 70-tych i 80-tych XX wieku w "Literaturze".

- Janowi Kochanowskiemu poświęcił 25 lat, trzecią część swojego życia - podkreślała Marzena Baumann-Bosek, żona dziennikarza, która dokonała wyboru zamieszczonych w książce reportaży.
W spotkaniu w Czarnolesie, gdzie odbyła się promocja książki obecny był także profesor Piotr Muldner - Nieckowski, bliski współpracownik dziennikarza.

- Kazimierza Boska poznałem w momencie, gdy próbował rozwikłać zagadkę przyczyn śmiercią Jana Kochanowskiego - wspominał - Jestem lekarzem, zwrócił się do mnie o pomoc. Widać było, że Jan Kochanowski stawił znaki drżącą ręką, co mogło świadczyć o posuniętej miażdżycy. Na podstawie tego, jak również opisu Sebastiana Klonowica udało się ustalić, że Jan Kochanowski zmarł na udar mózgu.

Jego zdaniem Kazimierz Bosek był podobnie dociekliwy starając się wyjaśnić i inne zagadki dotyczące Jana z Czarnolasu. To również w znacznej mierze jego zasługą było szukanie zwłok poety oraz zorganizowanie kolejnego pogrzebu w 1984 roku w Zwoleniu.

- W uroczystości wzięli udział kościelni hierarchowie, wielu znakomitych poetów, aktorów. Pomimo tego był ona niemal zupełnie pominięta w środkach masowego przekazu, a nakręcony film nigdy nie został pokazany na ekranie - przekonywał Piotr Muldner - Nieckowski.

Filmem tym dysponuje Marzena Baumann-Bosek, która zdecydowała się udostępnić go Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Będzie on pokazywany zwiedzającym, podobnie jak i jeszcze dwa filmy, które do tej pory były praktycznie zapomniane. Jeden z nich, wywiad udzielony przez Kazimierza Boska Zbigniewowi Święchowi mogły zobaczyć osoby uczestniczące w promocji.

- Wierzę, że mąż jest tu razem z nami, przygląda się i cieszy - podsumowała spotkanie żona dziennikarza.

Promocji tworzył pokaz filmu z udziałem Kazimierza Boska
Promocji tworzył pokaz filmu z udziałem Kazimierza Boska

Marzena Baumann-Bosek podpisała książkę między innymi Jadwidze Siepietowskiej, dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu(z lewej)

Promocji tworzył pokaz filmu z udziałem Kazimierza Boska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie