Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaolzie. Tu kiedyś była Polska, odwiedziliśmy czeskie cmentarze przy granicy w poszukiwaniu polskich grobów

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Polskie cmentarze na Zaolziu
Polskie cmentarze na Zaolziu Mateusz Zarembowicz / Polska Press
Na czeskich przygranicznych cmentarzach nie widać zamieszania jakie zwykle opanowuje polskie nekropolie. Powodem tego jest inna kultura Czechów, którzy nie obchodzą dnia Wszystkich Świętych. Ten dzień nie jest również u naszych południowych sąsiadów dniem wolnym od pracy.

Tereny dzisiejszego Zaolzia do końca 1918 roku historycznie należały do Rzeczypospolitej. Wszystko się zmieniło w styczniu 1919 roku, kiedy Czesi postawili ultimatum stacjonującemu w Cieszynie na czele polskiego garnizonu, pułkownikowi Latinnikowi i nakazali Polakom wynieść się ze Śląska Cieszyńskiego. Wobec niespełnienia warunków podyktowanych przez Czechów, doszło do wojny znanej u naszych sąsiadów jako "sedmidenni walka", choć konflikt trwał osiem dni. W wyniku czeskiego napadu na Rzeczpospolitą, utraciliśmy znaczną część terytorium Śląska Cieszyńskiego. Część polskiej ludności została wysiedlona z zamieszkałych przez nią terenów. Inni Polacy pozostali i w wyniku upływu lat zasymilowali się z Czechami.

Na poszukiwania polskich grobów udaliśmy się na dwa cmentarze zlokalizowane w Petrovicach koło Karwiny. Każdy z nich dzieli dosłownie kilka kroków do polskiej granicy. Z pierwszego można dostać się przez przejście graniczne przeznaczone dla ruchu pieszego do Gołkowic a drugi zlokalizowany jest tuż przy podobnym przejściu łączącym Petrovice z Marklowicami Górnymi.
Na przygranicznych cmentarzach można dostrzec wiele śladów polskości. Widać też, że o polskie groby ktoś dba. Na wielu świecą się znicze, gdzieniegdzie dostrzegamy pozostawione chryzantemy. Jednak część starych grobowców wydaje się być opuszczonych. Są też groby, których jeszcze nikt przy okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych nie odwiedził.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera