Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żarki Letnisko to miasto ogród. Urokliwa miejscowość założona w XX-leciu pośrodku lasu sosnowego. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Żarki Letnisko to uzdrowiskowa miejscowość o wyjątkowych walorach turystycznych i przyrodniczych, położona w lesie sosnowym w gminie Poraj. Zostały one zbudowana jako miasto-ogród dwudziestoleciu międzywojennym. W czasach PRL-u i w latach dziewięćdziesiątych była to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych dla mieszkańców woj. częstochowskiego, Śląska i Zagłębia, m. in. dzięki połączeniu kolejowemu. Odwiedziliśmy dla Was, te miejsce poznajcie, jak wygląda.

Żartki Letnisko - krótka historia i atrakcje

Ponad sto lat temu budowniczymi Żarek Letniska byli hrabiostwo Raczyńscy, właściciele licznych okolicznych ziem. Były one odpowiedzią na prężnie rozwijające się uprzemysłowienie. Atuty miejscowości to świeże powietrze, sezonowo wzbogacone o aromatyczne olejki sosnowe, sucha piaszczysta gleba oraz możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, czy obecnie liczne jurajskie szlaki.

- Wśród entuzjastów znalazł się hrabia Karol Raczyński, posiadacz ziem m.in. w jurajskim Złotym Potoku, a od 1916 roku także właściciel położonego po sąsiedzku, zaniedbanego majątku Żarki. I właśnie w tym ostatnim postanowił wraz z żoną Stefanią urzeczywistnić pomysł „miasta-ogrodu”. Na jego lokalizację małżonkowie wybrali wysuniętą na południe część swoich terenów leśnych, usytuowaną po obu stronach trasy kolei warszawsko-wiedeńskiej - czytamy w monografii prof. D. Malczewskiej-Pawelec o Żarkach Letnisku.

Zobaczcie zdjęcia z Żarek Letniska

Wybór tego miejsca nie był przypadkowy.

- Decydujące były walory terenu – przyrodnicze, klimatyczne, glebowe, a także położenie. Bliskość linii kolejowej, tereny porośnięte sosnowym lasem stwarzały znakomitą lokalizację dla miejscowości uzdrowiskowo-rekreacyjno-wypoczynkowej. To był pomysł, który nie tylko wychodził naprzeciw oczekiwaniom społecznym, ale także proponował optymalną formułę dalszego wykorzystania tego obszaru. 1936 roku powstał stylizowany na alpejską modłę kamienny kościółek - czytamy w monografii prof. D. Malczewskiej-Pawelec o Żarkach Letnisku.

Do dziś w miejscowości możemy podziwiać drewniane wille o stylistyce górskich pensjonatów, a także mniejsze domki ozdobione werandami, balkonikami, snycerską ornamentyką. O miejscowości stanowią liczne domki letniskowe ukryte w sosnowym lesie, unikatowy kościółek w stylu alpejskim, amfiteatr, działającą restaurację "Zosienka" z 1935 roku, czy liczne szlaki. Główną atrakcją jest położony w centrum miejscowości basen z plażą.

Poza tym miejscowość jest znakomicie skomunikowana. Z Częstochowy Kolejami Śląskimi, które kursują kilka - kilkanaście razy dziennie dojedziecie w 20 minut. Dojazd z Katowic trwa natomiast nieco ponad godzinę. Do Żarek łatwo również dojechać drogą wojewódzką nr 791. Stąd jeszcze bliżej jest do Poraja i słynnego Zalewu Porajskiego, który umożliwia uprawianie sportów wodnych czy Złotego Potoku lub na Zamek w Olsztynie.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty