Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarządzanie epidemią na dwójkę - o tym będzie książka prof. dr hab. Michała Kaczmarczyka

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektorem Wyższej Szkoły Humanitas
prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektorem Wyższej Szkoły Humanitas mat.pras.
O najnowszej książce poświęconej epidemii COVID-19 w Polsce i działaniach rządu w zakresie zwalczania kryzysu wywołanego koronawirusem rozmawiamy z prof. dr hab. Michałem Kaczmarczykiem, rektorem Wyższej Szkoły Humanitas, współautorem książki „Dyktatura ignorantów”.

Polskie państwo zdało egzamin z zarządzania epidemią?
Oblało z kretesem. Zarządzanie kryzysowe, w tym zarządzanie epidemią, wymaga podejmowania działań w sposób systemowy, metodyczny, racjonalny, zgodnie z wypracowanymi w nauce schematami, na których opiera się teoria i praktyka zarządzania kryzysowego. Zarządzanie jest nauką, która od lat dostarcza politykom konkretnych narzędzi, zasad i koncepcji do wykorzystania w takich sytuacjach, jak kryzys spowodowany rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Można jednak odnieść wrażenie, że politycy i urzędnicy nie słuchają naukowców i lekceważą ich rekomendacje. Ignoruje się nie tylko głos epidemiologów i lekarzy. Również ekonomistów, socjologów, politologów, prawników i psychologów. Władza publiczna zawsze wie lepiej. I ta zapatrzona w siebie władza popełniła w zarządzaniu kryzysowym tyle błędów, że powinny one skutkować nie tylko odpowiedzialnością polityczną, ale i karną.

Nie przeocz

Jakie to błędy?
W mojej ocenie zepsuto wszystko, co było do zepsucia. Zarządzanie sytuacją kryzysową w warunkach epidemii przebiegało w sposób chaotyczny, przypadkowy, nieskoordynowany, bezplanowy, w oparciu o niepełne procedury, nieefektywne narzędzia, na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, wbrew regułom logiki. Polskie państwo przeszło drogę od całkowitego lekceważenia i wyśmiewania zagrożenia oraz bierności w przygotowywaniu się na kryzys, do działań nadmiarowych, skrajnie obciążających gospodarkę i inne podsystemy systemu społecznego, w tym system ochrony zdrowia. Ustawę covidową, na podstawie której możliwe było przygotowanie większości procedur antykryzysowych, uchwalono w marcu, chociaż o ryzyku epidemii było wiadomo przynajmniej od grudnia 2019 roku.

Zobacz koniecznie

Państwo zaspało?
Tak, nie tylko w tym przypadku. Braki w zaopatrzeniu w sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej dla medyków, totalny chaos organizacyjny w pierwszych tygodniach epidemii, chory system gromadzenia i raportowania danych epidemicznych, bałagan w sanepidach, brak komunikacji kryzysowej, rażąco niska liczba testów – to wszystko nie jest kwestią pecha czy przypadku, ale efektem dyletanctwa w zarządzaniu.

W książce recenzuje Pan władzę i jej działania tylko na podstawie obserwacji, czy w oparciu o przeprowadzone badania?
Książka, którą napisałem wspólnie z prof. Marią Zrałek, jest podsumowaniem projektu badawczego. Jego celem było poznanie opinii medyków na temat efektywności państwa w zarządzaniu epidemią. Przedstawiciele ochrony zdrowia, a więc osoby, które w walce z koronawirusem znalazły się na pierwszej linii frontu, wystawili rządzącym dwóję z zarządzania, opierając się w tych ocenach na własnych doświadczeniach i odczuciach praktycznych. Ich spostrzeżenia szeroko prezentujemy w książce, obok analiz strategii zarządzania kryzysowego i błędów, jakie popełniono przy jej realizacji. Ale nie chodzi tylko o to, by krytykować. Książka ma pomóc rządzącym unikać w przyszłości błędów, które sprawiły, że w rankingu skuteczności w zarządzaniu epidemią jesteśmy na szarym końcu Europy.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty