MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatrucia denaturatem z toksycznym metanolem w woj. śląskim. Dąbrowska policja szuka osób, które go kupiły

Z powodu spożycia denaturatu z toksycznym metanolem w naszym regionie zmarło już 18 osób.
Z powodu spożycia denaturatu z toksycznym metanolem w naszym regionie zmarło już 18 osób. Polska Pres/ARC/mat/Policji/zdj.ilustracyjne
Prokuratura Okręgowa w Katowicach kilka dni temu przejęła śledztwo w sprawie śmiertelnych zatruć denaturatem, w których był metanol. W sumie zmarło już 18 osób. Tymczasem kolejnym miejscem, gdzie można było kupić taki denaturat okazał się sklep przy ul. Sienkiewicza 15 w Dąbrowie Górniczej. Policja prosi o kontakt osoby, które to zrobiły.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej poszukują wszystkich, którzy kupili prawdopodobnie skażoną partię denaturatu w sklepie przy ulicy Sienkiewicza 15. Każdy, kto od 25 maja 2022 roku nabył ten towar proszony jest o pilny kontakt z jednostką KMP w Dąbrowie Górniczej.

- Wszystkie te osoby prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Miejską Policji w Dąbrowie Górniczej. Numer telefonu: 47 85 222 55 lub 85 222 80 – przekazują dąbrowscy policjanci.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach przejęła śledztwo w tej sprawie.

- Konieczne było zlecenie dodatkowych badań. Potwierdziły, że w większości przyczyną zgonu było śmiertelne zatrucie metanolem - powiedziała DZ Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Preparaty z toksycznym denaturatem trafiły aż do 973 obiektów na terenie całego województwa śląskiego. W sumie w naszym regionie stwierdzono 18 przypadków śmiertelnego zatrucia denaturatem.

Śmiertelne zatrucia denaturatem w woj. śląskim

Denaturat, który zawierał toksyczny metanol, według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach spożyło 27 mieszkańców naszego regionu. 18 z nich zmarło.

- Ze względów bezpieczeństwa Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podjął decyzję o całkowitym wstrzymaniu handlu denaturatem na terenie całego województwa. Jednocześnie wszyscy Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni prowadzili intensywne czynności kontrolne, mające na celu zidentyfikowanie źródła zatruć - wyjaśniała Beata Kempa, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Preparaty typu denaturat były sprzedawane w 973 skontrolowanych obiektach. Zabezpieczone próbki trafiły do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, gdzie zostały przebadane.

W okresie 8-28 kwietnia w Pracowni Chromatografii Gazowej Działu Laboratoryjnego WSSE w Katowicach przebadano pod kątem zawartości metanolu 1266 produktów pobranych przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych województwa śląskiego, a także pochodzących z innych województw.

Sprawą śmiertelnych zatruć denaturatem w powiecie kłobuckim zajmuje się również częstochowska prokuratura.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera