Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Sprawdź, czym się objawia alergia i jak sobie z nią radzić

Monika Krężel
Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego na choroby alergiczne cierpi już połowa Polaków. Co więcej, co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Alergię warto leczyć, gdyż nieleczona może doprowadzić do astmy.

Choć wielu z nas uważa alergię za mało istotną chorobę - z uciążliwymi jednak objawami - to nie należy jej lekceważyć. Czym jest alergia? Jest to reakcja obronna układu odpornościowego organizmu na jakiś czynnik. Typowymi objawami alergii są: katar, kichanie, zapalenie spojówek, niekiedy duszności, wysypka. Najpowszechniejsze alergeny to pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt (takich jak m.in. koty, psy, chomiki), zarodniki grzybów pleśniowych czy pierze.

I choć alergie nie zagrażają zwykle życiu człowieka, to zdarza się, że w niektórych przypadkach organizm człowieka może zareagować na alergen (czynnik wywołujący objawy alergiczne) tak, że pojawi się wstrząs anafilaktyczny, który może być przyczyną zgonu.

Alergię warto leczyć. Dzisiaj bardzo popularne jest stosowanie terapii odczulającej, czyli immunoterapii lub zażywanie takich leków, które zmniejszą uciążliwe dolegliwości. Warto też w miarę możliwości usunąć czynnik wywołujący uczulenie ze swojego otoczenia.

Profesjonalne informacje na temat alergii można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (www.pta.med.pl). Podane są tam nie tylko wszystkie wiadomości o alergii, jej objawach czy przyczynach, ale i informacje np. o alergiach pokarmowych, alergiach u dzieci. Znajdziemy tam praktyczne porady dla alergików, kalendarz pylenia, a nawet wyjaśnienie, jak używać inhalatora. Można się też dowiedzieć, czy alergik może uprawiać sport, w jaki sposób unikać alergenów i co przyniesie nam ulgę, jeśli cierpimy na alergię na pyłki roślin.

Oto najważniejsze porady z tego serwisu.

Walka z roztoczami
Do najbardziej rozpowszechnionych alergenów zaliczane są roztocza kurzu domowego, czyli mikroskopijne pajęczaki. Optymalne warunki do ich rozwoju to temperatura 21-28 st. C i wilgotność 60-80 proc. Największe stężenia roztoczy znajdują się w naszych sypialniach, głównie w materacach, pościeli, ale także w pluszowych zabawkach, dywanach, meblach tapicerowanych, firankach.

Jak ograniczyć populację roztoczy w domu?
• utrzymywać w mieszkaniu temperaturę poniżej 22 st. C i wilgotność w granicach 40-45 proc.,
• często wietrzyć sypialnie,
• pozbyć się dywanów, tapicerowanych mebli,
• odkurzać powierzchnie odkurzaczem z filtrami,
• zabawki pluszowe trzeba przechowywać w foliowych workach, prać je lub okresowo mrozić w zamrażarce,
• prać pościel raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 stopni, kołdry i poduszki - co 4 do 12 tygodni,
• stosować materace wymienne z gąbki, które można latem suszyć na słońcu, a zimą mrozić na dworze,
• stosować pokrowce na kołdry i poduszki z tzw. tkanin barierowych, czyli nieprzepuszczających alergenów roztoczy,
• do usuwania kurzu stosować wilgotne ściereczki,
• planować wakacje w górach, gdzie stężenie roztoczy jest niższe.

Warto pamiętać, że innymi alergenami tego typu są alergeny takich zwierząt, jak koty, psy, chomiki, świnki morskie, szczury. Mający na nie uczulenie nie powinni mieć w ogóle takich zwierząt w domu.

Pyłki wyjątkowo dokuczliwe
Z alergenów sezonowych w Polsce znaczenie mają głównie pyłki drzew, traw i bylicy. Sezon pylenia leszczyny i olchy u nas to luty, marzec; brzozy- od połowy kwietnia do początku maja; traw - po 20 maja do końca lipca, bylicy - od połowy lipca do połowy września. Osoby uczulone na te alergeny powinny śledzić komunikaty pylenia w swoim regionie. Warto wiedzieć, że stężenie pyłków jest najwyższe rano na terenach wiejskich, wieczorem w miastach.

Jak postępować przy uczuleniu na pyłki?
• spać przy zamkniętych oknach,
• zrezygnować ze spacerów w dni o wysokim stężeniu pyłków,
• nosić zabudowane okulary przeciwsłoneczne, by ograniczyć kontakt spojówek z alergenami,
• po spacerze trzeba zmienić ubranie i wykąpać się, aby usunąć osadzone ziarna pyłku, zostawić ubranie poza sypialnią, nie suszyć ubrań po praniu na dworze,
• unikać jazdy samochodem przy otwartych oknach,
• unikać prac w ogrodzie, trawa powinna być skoszona przed wytworzeniem kwiatostanów.

Ponad połowa osób uczulonych na pyłki roślin ma objawy zespołu jamy ustnej, czyli podrażnienia śluzówek po spożyciu pokarmów reagujących krzyżowo. Chorzy uczuleni na pyłki brzozy zazwyczaj nie mogą jeść jabłek, owoców pestkowych, kiwi, surowej marchewki czy selera.

Grzyby w wilgotnych pomieszczeniach
Ważna grupa alergenów to także zarodniki grzybów pleśniowych. Są to alergeny występujące w wilgotnych, ciepłych i źle wentylowanych pomieszczeniach (łazienki, kuchnie, piwnice), na zawilgoconych murach, za tapetami, pod wykładzinami, w nawilżaczach powietrza, klimatyzatorach, w ziemi doniczkowej, na zbutwiałych częściach roślin, na pokarmach. W powietrzu unoszą się zarodniki Cladosporium i Alternaria w dużych stężeniach od maja do sierpnia, ale i poza tym okresem. Znajdują się w opadłych liściach, kompoście, w trawnikach, nawozie, zbożu.

Co robić, jeśli mamy uczulenie na pleśnie?
• usunąć z otoczenia produkty z widocznym nalotem pleśni, unikać takich miejsc,
• utrzymywać niską wilgotność powietrza w pomieszczeniach, zapewnić prawidłową wentylację łazienek i kuchni oraz piwnic,
• unikać nawilżaczy powietrza,
• usunąć rośliny doniczkowe, unikać kontaktu z drewnem (kominek, choinka),
• szybko usuwać odpadki kuchenne, łatwo psujące się owoce, przechowywać warzywa w lodówce,
• unikać prac w ogrodzie (koszenia trawy, pracy z kompostem, grabienia opadłych liści).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!