Tragedia w Rybniku. Zmarł 4-letni chłopczyk. Choroba...

  Tragedia w Rybniku. Zmarł 4-letni chłopczyk. Choroba meningokokowa miała piorunujący przebieg. W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne

  Niewyobrażalna tragedia w Boguszowicach. Zmarł 4-letni chłopiec, który prawdopodobnie zachorował na chorobę meningokokową. W środę o śmierci dziecka poinformowała Przedszkole nr 50 w Boguszowicach rodzina dziecka. Informacje przekazała też Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Choroba miała piorunujący przebieg.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne

  Tragedia w Rybniku. Zmarł 4-letni chłopczyk. W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję  Chłopiec zachorował tydzień temu. Nie chodził do przedszkola. W środę dyrekcja Przedszkola nr 50 w rybnickich Boguszowicach otrzymała straszną wiadomość. Chłopiec zmarł.

  ZAGROŻONE PRZEDSZKOLAKI Z RYBNIKA PODDANE TERAPII

  - O tragedii poinformowała nas rodzina dziecka. Później był telefon i pismo z Sanepidu - mówi Gabriela Froehlich, dyrektor Przedszkola nr 50 w Rybniku-Boguszowicach.

  - Dziecka nie było od tygodnia w przedszkolu. Wiemy jednak, że dzień wcześniej to dziecko bawiło się, sprzątało u siebie w domu pokój. To nie było dziecko, które leżało chore od dłuższego czasu. To było normalne dziecko - mówi dyrektor przedszkola.

  Chłopczyk chodził do przedszkola w Boguszowicach drugi rok, czyli od samego początku działalności przedszkola. Placówka w Boguszowicach to najnowsze i największe przedszkole w Rybniku. Uczęszczają tutaj 274 dzieci.

  CZYM JEST CHOROBA MENINGOKOKOWA NAJWAŻNIEJSZE FAKTY

  Choroba meningokokowa atakuje dzieci  Dyrekcja powzięła specjalne środki ostrożności wobec zaistniałej sytuacji.

  - Zgodnie z procedurami, które wyznaczył nam sanepid, przeprowadziliśmy już dezynfekcje w przedszkolu. Poinformowaliśmy rodziców. Na czwartek zwołaliśmy spotkanie rodziców tej grupy, do których chodził chłopczyk - mówi Gabriela Froehlich,

  Przedszkole działa normalnie. Nie wstrzymywano pracy placówki.

  Chłopczyk prawdopodobnie zachorował na chorobę meningokokową. Ta choroba rozwija się bardzo szybko. Sprawę wyjaśni sekcja zwłok.

  - To straszna tragedia. Nie znana jest jeszcze przyczyna śmierci chłopca. Analizując objawy Sanepid zalecił dyrekcji przedszkola wykonanie procedur, które wdrażane są od środy. Nie wiadomo jednak jaka jest prawdziwa przyczyna tragedii - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

  Wiemy, że chłopczyk zmarł w szpitalu w Rybniku, gdzie trafił w środę.

  Chłopczyk zmarł po piorunującym przebiegu choroby meningokowej  Choroba miała piorunujący przebieg. Dziecko trafiło do szpitala o 9.50. O 11.20 stwierdzono zgon

  Wiemy, że chłopczyk zmarł w szpitalu w Rybniku, gdzie trafił w środę o godzinie 9.50. Był w ciężkim stanie.  - To dziecko trafiło do nas z innej jednostki służby zdrowia, która wezwała pogotowie. Chłopczyk został przewieziony do nas karetką pogotowia. Już zespół ratowników będący w drodze poinformował SOR, że wiezie do szpitala dziecko w ciężkim stanie. Zespół lekarzy i anestologów czekał już w pogotowiu - relacjonuje Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

  Dodaje, że 4-latek natychmiast po przyjeździe do szpitala trafił na oddział. Niestety choroba rozwijała się piorunująco szybko.

  - Choroba postępowała piorunująco. Mimo starań. O 11.20 lekarze stwierdzili zgon dziecka - mówi Sieroń.
  Dodaje, że wstępne diagnozy wskazują na chorobę meningokokową. Ostatecznie przyczynę zgonu wykaże sekcja zwłok.

  Meningokoki to bakteria: przedszkole zdezynfekowano  Sanepid zalecił dezynfekcję w przedszkolu

  - Wczoraj z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, z oddziału pediatrycznego, otrzymaliśmy zgłoszenie zgonu dziecka, z powodu podejrzenia wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej. Zarządzono sekcję zwłok. Przed chwilą rozmawiałam ze szpitalem, badanie jest w toku – mówi Aleksandra Prymus-Naczyńska, kierownik sekcji epidemiologii w rybnickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

  - W szpitalu, biorąc pod uwagę objawy, jakie wystąpiły u dziecka, są przekonani, że przyczyną zgonu było zachorowanie na inwazyjną chorobę meningokokową, która miała tak piorunujący przebieg, że może to być zachorowanie w przebiegu posocznicy – dodaje Aleksandra Prymus-Naczyńska.

  Dziecko wczoraj trafiło do szpitala i po paru godzinach zmarło.

  Jeśli się potwierdzi, że były to meningokoki trzeba będzie zastosować profilaktykę wobec dzieci
  - Wiadomo, że ostatni raz było w przedszkolu jakiś tydzień temu. Ponieważ rozwój choroby odbywa się od 2 do 10 dni, średnio cztery dni, w związku z tym wczoraj wystosowałam pismo do pani dyrektor przedszkola, by wytypowała i sporządziła listę dzieci, które miały bezpośredni kontakt z tym chłopczykiem. Chodzi o to, by wobec dzieci z grupy dziecka i z bliskich kontaktów zastosować odpowiednią profilaktykę – tłumaczy Aleksandra Prymus-Naczyńska. Dotyczy to również personelu.

  Zaznacza, że chodzi wyłącznie o kontakty bezpośrednie (a nie takie, że dzieci przechodzą obok siebie na korytarzu). - Chorobą można się zakazić bezpośrednio od człowieka, ewentualnie przez przedmioty, które miały styczność z wydzieliną z górnych dróg oddechowych – tłumaczy.

  Dzieci z bliskiego kontaktu z chorym (np. z grupy przedszkolnej, do której należał 4-latek) powinni udać się do lekarza pierwszego kontaktu. – Dzieci w grupie mają zwykle bliższy kontakt, obłapiają się, całują, liżą wspólną zabawkę – tłumaczy Aleksandra Prymus-Naczyńska.

  - Wystosowałam pismo do dyrekcji przedszkola, by poinformowała rodziców, że mają się udać z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Poinformować lekarza, że miały kontakt z osobą podejrzaną o chorobę meningokokową. W takich przypadkach stosuje się tzw. chemioprofilaktykę. Po prostu podaje na wszelki wypadek antybiotyk – mówi Aleksandra Prymus-Naczyńska.

  Zaznacza, że dzieci mogą jedna chodzić do przedszkola, jeśli nie mają objawów takich jak przeziębienie. Rodzice muszą teraz dzieci obserwować.

  Aleksandra Prymus-Naczyńska przypomina, że Sanepid cały czas propaguje szczepienia ochronne. - W tej chwili dostępne są szczepionki przeciw wszystkim grupom meningokoków – dodaje.

  Do tematu będziemy wracać.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pielęgniarka

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Przecież wyraźnie napisane że nieznana przyczyna zgonu Nauczcie się czytać ze zrozumieniem !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Menningokoki bytują w organizmie każdego człowieka,

  Ve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

  Menningokoki bytują w organizmie każdego człowieka, nie są groźne same w sobie. To bakterie, które mamy w nosie, w gardle... Organizm dziecka musiał był strasznie osłabiony (może przez masę...rozwiń całość

  Menningokoki bytują w organizmie każdego człowieka, nie są groźne same w sobie. To bakterie, które mamy w nosie, w gardle... Organizm dziecka musiał był strasznie osłabiony (może przez masę szczepień, które są w kalendarzu i antybiotyki, które lekarze przypisują na wszystko?). Dawno temu w naszej rodzinie zmarło dziecko na sepsę menningokokową. Strasznie współczuję :-( U nas zaczęło się od żółtaczki patologicznej po szczepieniu WZWB w pierwszej dobie. Dziecku trzeba było przetoczyć krew. Późniejszy czas to już tylko non stop choroby- zapalenie ucha, gardła i tak wciąż- antybiotyk za antybiotykiem i wreszcie pomylona przez lekarza z przeziębieniem sepsa, po sekcji wyszło, że menningokokowa... Ludzie budujcie naturalną odporność swoich dzieci!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienia

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Nie pieprz głupot.Ciemnogród.Tylko szczepienia chronią przed takimi tragediami.Widać zielonego pojęcia o tym nie masz.Twoj prymitywny wpis o tym świadczy. Bzdura totalna.Nie jesteś żadnym...rozwiń całość

  Nie pieprz głupot.Ciemnogród.Tylko szczepienia chronią przed takimi tragediami.Widać zielonego pojęcia o tym nie masz.Twoj prymitywny wpis o tym świadczy. Bzdura totalna.Nie jesteś żadnym autorytetem żeby się w tym temacie wypowiadać.Gdyby to dziecko było zaszczepione dzisiaj żałoby.Ludzie szczepcie dzieci !!!!.Żniwo dopiero się zbliża. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sytuacja

  adela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  a jak Ci dziecko bez szczepień zachoruje, to potem się w głowę pukniesz jakie głupoty wypisujesz. Dzieci nie szczepione mogą podziekować swoim chorym w ambicjach rodzicom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stop stop-nop

  Lekarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Czyli rozwiązaniem jest zamknięcie szpitali i fabryk leków żeby lekarze przestali nas zabijać? Dziecko może udałoby się uratować gdyby wcześniej trafiło do szpitala, a może i tak by zmarło. Na...rozwiń całość

  Czyli rozwiązaniem jest zamknięcie szpitali i fabryk leków żeby lekarze przestali nas zabijać? Dziecko może udałoby się uratować gdyby wcześniej trafiło do szpitala, a może i tak by zmarło. Na pewno nie pomogłyby mu metody antyszczepów którzy bardzo chcą wrócić do średniowiecza... Szczepienia to bez wątpienia top 5 w historii największych odkryć medycznych i m. in. dzięki nim średnią długość życia człowieka wydłużyła się niemal dwukrotnie! Zapytajcie dziadków i pradziadkow, kiedyś w niemal każdej rodzinie bylo dziecko które umieralo na blonice, tężec, krztusiec itp. PS tak jestem lekarzem i Big Pharma daje mi 100000$ dolarów rocznie za propagowanie szczepionek. PPS. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny, czasami mimo najlepszych chęci nie da uratować się bliskiego.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O czym Pan Panie "lekarzu"?

  Ve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  O czym Pan Panie "lekarzu" teraz prawisz? To na pewno odpowiedź na moją powyższą wypoiwedź, czy jakiś automatyczny, zakodowany bełkot? :-(


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekarz

  Stop stop-nop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Prawię o tym Panie Ve, że szczepionki nie spowodowały osłabienia organizmu tego biednego dziecka, jak Pan sugeruje.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Własne zdanie

  Ve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Pan wybaczy, ale rodzic, który stracił i pochował swoje dwuletnie dziecko może mioeć własne zdanie na ten temat. I należy je szanować panie "lekarzu". Arogancja nie jest wskazana. Rodzic przebywa...rozwiń całość

  Pan wybaczy, ale rodzic, który stracił i pochował swoje dwuletnie dziecko może mioeć własne zdanie na ten temat. I należy je szanować panie "lekarzu". Arogancja nie jest wskazana. Rodzic przebywa ze swoim dzieckiem 24 h/ dobę i najlepiej zna swoje dziecko. Widzi co się z nim dzieje. Jeżeli po powikłąniu WZWB dziecko ma przetoczoną krew, to rozumiem "lekarzu", że jego odporność jest prawidłowa? Jeżeli pomimo wielu późniejszych infekcji nadal wymusza się na nim szczepienia i kończy w teumnie z sepsą, to jest proces którego geniusz lekarski nie połączy?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziecko było szczepione na meningokoki

  Krewny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Jestem krewnym rodziny, syn kuzynki był szczepiony przeciw meningokokom, w tamtym roku miał też wykonane szczepienie przeciw pneumokokom.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepic?

  Babcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Czyli powiklania po szczepionkach??? Co pomoglo w takim razie to szczepienie???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamca

  Też Krewny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pytam kłamie... dziecko nie było szczepione przeciw meningokokom, tylko obowiązkowe szczepienia podstawowe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  B czy C

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Na menungokoki sa dwie rozne szczepionki, na rozna serotypy bakterii. Żeby ochronic pacjenta przeciwko zarówno serotypowi B, jak i C (jedna ze szczepionek na C zawiera rownuez antygeny 3 innych...rozwiń całość

  Na menungokoki sa dwie rozne szczepionki, na rozna serotypy bakterii. Żeby ochronic pacjenta przeciwko zarówno serotypowi B, jak i C (jedna ze szczepionek na C zawiera rownuez antygeny 3 innych serotypow, rzadziej wystepyjacych w Polsce). Część dzieci jest zaszczepiona tylko na C, bo ta szczepionka jest dłużej na rynku, jest znacznie tańsza i podaje się mniej dawek. Natomiast w Polsce najczęściej wystepuje serotyp B. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienie na meningokoki jest za drogie

  pil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Wyrazy współczucia. Niestety są różne serotypy meningokoków i uodpornienie się na wszystkie to ogromny wydatek. Najczęstsze są zakażenia serotypami B i C, podczas gdy najczęściej szczepi się w...rozwiń całość

  Wyrazy współczucia. Niestety są różne serotypy meningokoków i uodpornienie się na wszystkie to ogromny wydatek. Najczęstsze są zakażenia serotypami B i C, podczas gdy najczęściej szczepi się w Polsce przeciwko A/C albo A/C/W-135/Y. Na serotyp B odpowiedzialny za około połowę zakażeń przez lata nie było szczepionki, a obecnie jest osobna szczepionka kosztująca ok. 800 zł za dwie dawki. Na pewno - za drogo...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dddd

  dddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  czy rodzice byli zaszczepieni. Odszczepcie się nieszczepieni na krztusiec od dzieci

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ......

  CBD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 15

  W okresie przeziębień i grypy serdecznie polecam Konopny BIO Syrop Rokitnikowy. Liczne badania naukowe udowodniły, że Witaminy A rokitnik zawiera trzy razy więcej niż marchew, witaminy E jest w...rozwiń całość

  W okresie przeziębień i grypy serdecznie polecam Konopny BIO Syrop Rokitnikowy. Liczne badania naukowe udowodniły, że Witaminy A rokitnik zawiera trzy razy więcej niż marchew, witaminy E jest w rokitniku cztery razy więcej niż pestkach słonecznika. Rokitnik zawiera witaminy C 10 razy tyle co pomarańcza.... Co ważne witamina C w rokitniku jest niezwykle trwała i bardziej odporna na obróbkę termiczną niż innych owocach, witaminy K1 rokitnik zawiera więcej niż czarna aronia, jarzębina pospolita, dzika róża czy czarna porzeczka . Niektóre źródła podają, że 25 gram owoców rokitnika zawiera czterokrotną dawkę dzienną witaminy B12 -byłoby to źródło naturalnej, aktywnej witaminy dla wegetarian! ) Rokitnik bogaty jest minerały i składniki tj. flawonoidy, kwasy tłuszczowe ( omega-7 ), karotenoidy, sterole. Sprawdzone, najtańsza wysyłka tutaj: KONOPIAFARMACJA PL zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jw

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Srutu tutu.Co za ciemnogród.Lecz się sam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienia

  Laska nebeska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Czy był ten mały chłopczyk był zaszczepiony?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp szczepienia

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii....rozwiń całość

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Big Farma

  Big Farma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

  Owszem ma. I bardzo dobrze. Trąbi się wszem i wobec jak ciężko dzieci przechodzą zakażenie pneumo i meningo i należy je szczepić przed pójściem do placówki gdzie będzie dużo innych dzieci. Pytanie...rozwiń całość

  Owszem ma. I bardzo dobrze. Trąbi się wszem i wobec jak ciężko dzieci przechodzą zakażenie pneumo i meningo i należy je szczepić przed pójściem do placówki gdzie będzie dużo innych dzieci. Pytanie jest więc bardzo dobre i na miejscu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp szczepienia

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii....rozwiń całość

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszne...

  MC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  ogromna tragedia, bardzo wspolczuje rodzinie. Mam nadzieje i zycze im poradzenia sobie z ta strata.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jakiś koszmar

  Kris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17

  Wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziców i rodziny chłopczyka [*].
  Stracić zdrowe dziecko w tak krótkim czasie jest dla mnie niewyobrażalną tragedią. Życzę dużo wytrwałości rodzicom...

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 10 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »