Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół w Krzepicach z powiatu kłobuckiego nominowany do Nagrody POLIN 2022. Znalazł się wśród sześciu finalistów konkursu

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zespół Szkół w Krzepicach z powiatu kłobuckiego został nominowany do Nagrody POLIN 2022 i znalazł się wśród sześciu finalistów wyłonionych przez kapitułę konkursu, w ramach którego rozpatrzono w tym roku sto siedemnaście zgłoszeń. Nagroda, przyznawana corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, zostanie wręczona po raz ósmy – podczas uroczystej ceremonii, jaka odbędzie się 30 listopada 2022 roku w siedzibie instytucji. Młodzież, porządkująca zabytkowy cmentarz żydowski w Krzepicach ma szansę zawalczyć o ten wyjątkowy tytuł bądź wyróżnienie.

„W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji”

Celem konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest promowanie postaw aktywnych w pielęgnowaniu pamięci o Polakach wyznania mojżeszowego. W tym roku, do organizatorów tej inicjatywy wpłynęło sto siedemnaście zgłoszeń, spośród których do nagrody kapituła nominowała sześć.

– Każdego roku kapituła konkursu staje przed bardzo trudnym wyborem finalistów. W tym roku otrzymaliśmy sto siedemnaście zgłoszeń. W wielu miastach i miasteczkach zostały zorganizowane uroczystości związane z upamiętnieniem osiemdziesiątej rocznicy likwidacji gett, którym towarzyszyło bardzo wiele nowych inicjatyw i projektów. W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii i czasu. Obok osób prywatnych, do finału konkursu kapituła zakwalifikowała także dwie organizacje. To pokazuje, że współpraca w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów i wspólne stawianie oporu wobec obojętności i zapomnienia przynosi efekty – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.

Zespół Szkół w Krzepicach jednym z sześciu finalistów konkursu

Wśród tegorocznych finalistów konkursu, których kapituła nominowała do Nagrody POLIN 2022, znaleźli się: Katarzyna Łaziuk z Mińska Mazowieckiego, Sądecki Sztetl z Nowego Sącza, Izabela Sekulska z Mielca, Magdalena Smoczyńska z Rabki, Michał Szaflarski z Czarnego Dunajca, a także Zespół Szkół w Krzepicach z województwa śląskiego. Finaliści konkursu z powiatu kłobuckiego mają szansę na otrzymanie głównej nagrody bądź wyróżnienia za wykazanie aktywnych postaw w pielęgnowaniu pamięci o polskich Żydach. W dniu 30 listopada o godzinie 19:00 wezmą oni udział w uroczystej ceremonii, podczas której zostanie ogłoszony laureat tegorocznej Nagrody POLIN. Mecenasem konkursu jest Jankilevitsch Foundation, natomiast współorganizatorem – Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” i finansowana przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię z Funduszu EOG, a także przez budżet krajowy.

Zabytkowy cmentarz żydowski w Krzepicach pod opieką młodzieży z Zespołu Szkół

Młodzież z w Krzepicach wraz z panią Jolantą Drab – nauczycielką języka polskiego – oraz innymi pracownikami szkoły już od wielu lat porządkują zabytkowy cmentarz żydowski, jaki mieści się przy ulicy Nadrzecznej. Działania te podejmowane są w ramach zainicjowanego w 2008 roku projektu pod nazwą „Krzepice – dwie kultury-wspólna pamięć”. Warto dodać, że na pochodzącym z osiemnastego wieku cmentarzu znajduje się jedno z największych skupisk żeliwnych macew w Europie. Jest tam około czterysta wyjątkowych i unikatowych nagrobków, które były odlewane w Kuźni Starej, a dzisiaj są świadectwem świetności gminy żydowskiej w tamtych czasach. Ponadto, nauczyciele z Zespołu Szkół w Krzepicach inicjują dodatkowo rozmaite projekty edukacyjne, związane z historią polsko-żydowską, a także miejscową społecznością wyznania mojżeszowego.

– W czerwcu 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół w Krzepicach działali na cmentarzu z wolontariuszami z amerykańskiej The Matzevah Foundation, z którą pracują już od ośmiu lat. Współpracowali również ze studentami z wydziału archeologicznego Staffordshire University, którzy badali teren, poszukując zbiorowej mogiły. Prawdopodobnie pochowano w niej około pięćdziesięciu żydowskich mężczyzn zamordowanych w czasie II wojny światowej – informuje Marta Dziewulska, Rzeczniczka Prasowa Muzeum POLIN.

Konkurs ma ośmioletnią historię

Nagroda POLIN jest przyznawana od 2015 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W dniu 30 listopada 2022 roku zostanie ona wręczona po raz ósmy i trafi w ręce laureata, którym zostanie jeden z sześciu finalistów konkursu. Jak co roku, w ramach tej inicjatywy muzeum kieruje się kryterium, jakim jest aktywne zaangażowanie jej uczestników w ochronę pamięci o historii polskich Żydów, a tym samym ich wkład w budowanie wzajemnego zrozumienia, szacunku oraz wspólnej przyszłości.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera