18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziętek do Tuska: Bez górnictwa Śląsk czeka degradacja [LIST OTWARTY]

Bogusław Ziętek
Bogusław Ziętek
Bogusław Ziętek ARC Dziennik Zachodni
Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”, na wniosek struktur zakładowych naszego Związku działających w kopalniach węgla kamiennego, ze szczególnym uwzględnieniem tych należących do spółki Kompania Węglowa S.A., zwraca się do Pana Premiera o pilne spotkanie. Zorganizowanie tego spotkania jest konieczne i ma na celu przedstawienie stronie społecznej polityki rządu wobec dalszej sytuacji branży wydobywczej - pisze w liście otwartym do premiera Donalda Tuska Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”, na wniosek struktur zakładowych naszego Związku działających w kopalniach węgla kamiennego, ze szczególnym uwzględnieniem tych należących do spółki Kompania Węglowa S.A., zwraca
się do Pana Premiera o pilne spotkanie. Zorganizowanie tego spotkania jest konieczne i ma na celu przedstawienie stronie społecznej polityki rządu wobec dalszej sytuacji branży wydobywczej.

Trudna sytuacja, w jakiej znalazło się obecnie górnictwo węgla kamiennego powoduje narastające obawy pośród społeczności Górnego Śląska. Spotkanie, o które wnioskujemy do Pana, jako szefa rządu podyktowane jest koniecznością poznania koncepcji wsparcia branży niekwestionowaną podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz mającej olbrzymi wpływ na sytuacje społeczną, ekonomiczną i gospodarczą województwa śląskiego. Obecnie w samym sektorze górniczym pracuje ponad 100 tysięcy osób.

Oprócz tego górnictwo w swoim otoczeniu generuje dodatkowo od 500 do 600 tysięcy miejsc pracy. Upadek Kompani Węglowej oznaczałby katastrofę dla naszego Regionu na niespotykaną skalę. Po tej katastrofie zapowiedziane przez Pański rząd miliardy Euro z UE, które mają trafić na Śląsk mogą być już tylko wykorzystywane na przeszkalanie byłych górników na „psich fryzjerów”, zamiast na rozwój i innowację.

Kompania Węglowa S.A., jest największą spółką węglową w Unii Europejskiej. Odprowadziła w ostatnich latach do budżetu państwa i do systemu emerytalnego ogromną kwotę ponad 17 mld zł. Spłaciła swoje zaległe zobowiązania. Zainwestowała ze swoich własnych środków blisko 8 miliardów złotych. Przyjęła w ciągu ostatnich pięciu lat blisko 20 tysięcy nowych pracowników, tworząc trwałe, dobrze płatne miejsca pracy. Stanowi podstawę bytu wielu śląskich gmin i miast. Przedsiębiorstw i usług. Bez górnictwa Śląsk czeka gospodarcza i społeczna degradacja. Dlatego bijemy na alarm!

Spółka znalazła się teraz w niezwykle trudnej sytuacji. Zauważalny jest brak podejmowania działań i kreślenia długofalowych koncepcji ministrów odpowiedzialnych za branżę wydobywczą – wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki w randze wiceministra gospodarki ds. energetyki, górnictwa, ropy i gazu Tomasza Tomczykiewicza. To stoi w całkowitej sprzeczności wobec zapewnień Pana Premiera podczas wizyty w Katowicach 10 września br., kiedy to mówił Pan, że węgiel na długie lata pozostanie podstawą polskiej energetyki i gospodarki. Pańscy ministrowie nie robią absolutnie nic, aby tak było. Zapewnienie to może też być niemożliwe do zrealizowania w momencie, gdy niepewny jest dalszy los Kompanii Węglowej. Nie chcemy żadnych nadzwyczajnych przywilejów. Chcemy długofalowej, jasnej strategii dla górnictwa, która zapewni naszemu krajowi bezpieczeństwo energetyczne, górnikom pracę i płacę, za którą będą mogli utrzymać swoje rodziny, a miastom i gminom śląska rozwój dla dobra mieszkających tu ludzi.

Chcemy normalnie żyć i pracować. Nic więcej.

Kompania Węglowa nawet przy powodzeniu emisji obligacji wartych 1 mld 200 mln zł (co pozwoli jej na funkcjonowanie jedynie do lutego 2014 roku), nie może być pozostawiona sama sobie, a nie wszystkie problemy są możliwe do rozwiązania przez samą spółkę.

Te problemy to między innymi
- brak mechanizmów zabezpieczających Polski rynek przed „brudnym”, choć wcale nie tańszym importem węgla ze wschodu.
- Pozostawienie Śląska samemu sobie z problemem realizacji wymogów „pakietu
klimatycznego”
- chaos na kolei, powodujący że spółki węglowe nie mogą sprzedawać węgla, bowiem PKP Cargo, nie jest w stanie podstawiać wystarczającej ilości wagonów
- celowe i świadome wypychanie węgla kamiennego z energetyki na rzecz węgla brunatnego, co w przyszłości będzie kosztować nas również utratą miejsc pracy w kopalniach węgla brunatnego
- brak jasnej polityki wobec przyszłości branży energetycznej i wsparcia dla technologii czystego spalania węgla.

Sposobem na wyjście z sytuacji kryzysowej nie mogą być chaotycznie przygotowywane programy. Potrzebna jest bowiem szeroka perspektywa wsparcia rozwoju branży górniczej na najbliższe 15-20 lat, z uwzględnieniem koniecznych procesów inwestycyjnych, co też wymaga aktywności rządu. Jednocześnie chcemy jeszcze raz dobitnie zaznaczyć, iż nie chodzi tu o szczególne przywileje dla górnictwa węgla kamiennego, ale o strategiczny plan, który pozwoli mu normalnie funkcjonować z korzyścią dla polskiej gospodarki.

Przykładem takich działań jest podjęta wcześniej troska o przemysł zbrojeniowy.

Panie Premierze, żywimy nadzieję iż rozumie Pan powagę sytuacji i realne zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, gospodarki oraz miejsc pracy i sytuacji społecznej w regionie. Mając na uwadze, że spółki węglowe, w tym Kompania Węglowa S.A. to spółki o strategicznym znaczeniu, wnosimy o wyznaczenie terminu spotkania z Panem osobiście w sprawie podniesionych tu kwestii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera