MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zima w sosnowieckim minizoo. Jak z mrozami radzą sobie mieszkańcy zoo w parku Kuronia w Kazimierzu Górniczym?

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zwierzętom w sosnowieckim minizoo nie grozi ani zimno, ani głód. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zwierzętom w sosnowieckim minizoo nie grozi ani zimno, ani głód. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Zima na dobre zagościła w naszym regionie. Śnieg i dochodzące nawet do kilkunastu stopni mrozy dają we znaki wszystkim mieszkańcom miasta – także tym czworonożnym, jak zwierzęta, zamieszkujące minizoo w parku Kuronia w Kazimierzu Górniczym. Jak z mrozami radzą sobie podopieczni sosnowieckiego minizoo?

Przygotowania do zimy rozpoczynają się dużo wcześniej, bo już pod koniec lata. W tym czasie kontrolowane są stany domów dla zwierzaków, dokonywane naprawy techniczne oraz ewentualne zmiany i docieplenia.

- Jednym z istotnych elementów jest wymiana ściółki, na której zwierzęta w zagrodach w okresie zimy spędzają najwięcej czasu. Okres ten jest o tyle istotny, że po wywozie poprzedniej ściółki, dokonywana jest dezynfekcja pomieszczeń poprzez wapnowanie. Po kilku dniach przywożona jest słoma, która poprzez ‘rozkład’ zaczyna podnosić temperaturę w zagrodzie. W późniejszych miesiącach przywożone są zamówione snopki z sianem oraz słomą z tegorocznych sianokosów – mówi Krzysztof Polaczkiewicz, inspektor biura prasowego sosnowieckiego urzędu miasta.

To właśnie siano jest głównym elementem zimowej diety zwierząt przebywających w sosnowieckim minizoo. Do paśników dostarczane według potrzeb zamieszkujących tam gatunków. Dietę urozmaicają kasztany i żołędzie, dostarczane na miejsce w okresie jesiennym ,a pochodzące ze zbiórek uczniów klas podstawowych z Sosnowca. Szczególnie te ostatnie uznawane są przez zwierzęta za prawdziwy rarytas. Całość uzupełniana jest o miks warzyw surowych i parowanych, w tym marchew, buraki pastewne, ziemniaki uzupełnione o zboża: jęczmień oraz owies. Pracownicy poprzez obserwacje zwiększają lub zmniejszają porcje żywieniowe. Oczywiście, w dalszym ciągu dostarczana jest również woda.

Jesienią również przygotowywana jest piwniczka, w której pracownicy minizoo trzymają warzywa przeznaczone dla zwierząt. Standardowo, po jej opróżnieniu, następuje dezynfekcja oraz drobne naprawy. Dzięki temu w późniejszym okresie podopieczni zoo mają dostęp do warzyw bez potrzeby dodatkowych zakupów. W trakcie jesiennych prac oczyszczane są również wybiegi z zalegających liści gałęzi i prowadzone wszelkie prace pielęgnacyjne. Kontrolowany jest stan ogrodzeń, bram oraz furtek.

- Później pozostaje tylko czekanie do wiosny – mówi Krzysztof Polaczkiewicz.

A jak same zwierzęta znoszą mrozy i śnieg? Znajdujące się w minizoo gatunki pochodzą głównie z strefy klimatu umiarkowanego, więc dla nich zima nie jest niczym niezwykłym. Nawet kangur Kubuś, od lat mieszkający w parku Kuronia, nie boi się zimowych spacerów. Niestety, nie mogliśmy się o tym przekonać – w czasie naszej wizyty torbacz zdecydował się na odpoczynek w swoim domku. Udało nam się za to sfotografować innych mieszkańców ogrodu – zapraszamy zatem do naszej galerii!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera