Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowy Paryż, intrygi na balu i gorące hiszpańskie rytmy. Karnawał w Operze Śląskiej w Bytomiu

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Gabriela Legun (Mimi) i Andrzej Lampert (Rodolfo)
Gabriela Legun (Mimi) i Andrzej Lampert (Rodolfo) fot. Krzysztof Bieliński
Karnawał czas zacząć! W styczniu w Operze Śląskiej w Bytomiu zobaczymy operę, operetkę i balet.

Już w ten weekend na deskach Opery Śląskiej „Cyganeria” Giacomo Pucciniego. Operę w styczniu zobaczymy trzykrotnie (13, 14 i 28 stycznia). Jest to jedna z najczęściej granych oper na świecie, zaliczana do ścisłego kanonu. Inspiracją do jej stworzenia stała się „La vie de boheme”, powieść Henri Murgera. Opera powstała w 1896 roku. Jak napisał Józef Kański w swoim „Przewodniku operowym”, libreciści, Luigi Illica i Giuseppe Giacosa, stanęli przed naprawdę trudnym wyzwaniem. Opracowanie powieści, tak obfitującej w wątki i szczegóły, w kilku aktach, wydawało się wręcz niemożliwe. Planowano ich... dwadzieścia. Ostatecznie wybrano cztery fragmenty. „Cyganeria” to barwny obraz życia ówczesnej bohemy, która żyje z dnia na dzień, dla której sztuka jest ważniejsza niż przyziemne, codzienne sprawy. Artyści nie biorą życia na serio, nie dbają o przyszłość, bawią się, kiedy są pieniądze, a kiedy ich nie ma, zbytnio się tym nie przejmują... do czasu, kiedy ich brak poważnie zniszczy uczucie Mimi i Rudolfa. Akcja toczy się w zimowej scenerii Paryża. W spektaklach wystąpią m.in.: Gabriela Legun, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk oraz Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Podczas karnawału nie może zabraknąć „Zemsty nietoperza” Straussa. Akcja tej operetki rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów. Sympatyczny i lekkomyślny finansista Gabriel von Eisenstein, za spoliczkowanie urzędnika skarbowego ma trafić do aresztu. Jego przyjaciel namawia go jednak, aby wcześniej wziął udział w balu. Nie jest to jednak próba pocieszenia Gabriela, ale część intrygi. Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima. Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek, splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka króla walca. Spektakl grany jest 20 i 21 stycznia na Dużej Scenie w Operze Śląskiej oraz 23 stycznia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Przed spektaklem 21 stycznia, o godz. 16, kolejne spotkanie z cyklu Opera Blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze. Gościem będzie Monika Myśliwiec - choreograf i pedagog tańca, reżyserka spektaklu baletowego „Makbet”, którego premiera odbędzie się 24 lutego. Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka - kierownika muzycznego Opery Śląskiej.

A jeśli ktoś w karnawale tęskni za gorącymi rytmami i słońcem, to powinien zajrzeć do Opery Śląskiej 27 stycznia na spektakl baletowy „Don Kichot”. Dzieło Mariusa Petipy do muzyki Ludwiga Minkusa rozgrzewa andaluzyjską energią i barwną fabułą.
Spektakl ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera