Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmień pracę i zawód. Pomogą Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie

Redakcja
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Śląsk. Rynek pracy. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego zawiera wiele rozwiązań dotyczących rynku pracy. Nic w tym dziwnego - region nadal przechodzi transformację gospodarczą, w związku z czym wiele osób zmienia nie tylko pracodawcę ale i zawód. Wyzwaniem jest też tworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie dla młodych ludzi.

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Śląsk. Rynek pracy

Zgodnie z zapisami programu regionalnego zadania dotyczące rynku pracy realizowane będą głównie w ramach priorytetów: Regionalny rynek pracy, Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy, Włączenie społeczne. Dodatkowe środki przewidziano także w Osiach Priorytetowych: Wzmocnienie potencjału edukacyjnego i Infrastruktura edukacyjna.

Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i zasadne, zostanie zastosowane zintegrowane podejście terytorialne. To pozwoli rozwiązywać problemy na obszarze nie tylko jednej gminy, a kilku. W warunkach śląskich to bardzo ważne, bowiem poszczególne gminy są ściśle ze sobą powiązane gospodarczo i strukturalnie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Takie podejście będzie wdrażane na obszarach funkcjonalnych czterech Subregionów: Centralnego, Północnego, Południowego i Zachodniego, stanowiących - zgodnie ze Strategią rozwoju województwa "Śląskie 2020 +"- obszary polityki rozwoju.

Zaplanowano to tak, by już w szkołach prowadzone były działania przygotowujące uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, do efektywnego wejścia na rynek pracy. Chodzi przy tym nie tylko o rozwijanie umiejętności społecznych, ale i kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej oraz kompetencji kluczowych, takich jak np. języki obce, nauki ścisłe czy kompetencje cyfrowe. Dla zainteresowanych tego typu działaniami podpowiedź: środki na realizację powyższych celów znajdują się w dwóch osiach: Wzmocnienie potencjału edukacyjnego i Infrastruktura edukacyjna. Również z tego obszaru są do wykorzystania środki na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie języków obcych i kompetencji cyfrowych wśród osób dorosłych (w tym w szczególności osób starszych i osób o niskich kwalifikacjach).
Dzięki nim także oferta szkół zawodowych i placówek realizujących kształcenie dla dorosłych w większym stopniu odpowiadać będzie na potrzeby rynku pracy. Jednocześnie zwiększy się liczba szkół i placówek, które oferować będą kształcenie w warunkach zbliżonych do środowiska pracy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Bardzo ważne są też działania na rzecz wzrostu poziomu zatrudnienia mieszkańców województwa. W związku z powyższym środki w ramach jednej z osi programu skoncentrowane będą na osobach znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji.

Tego typu wsparcie skierowane będzie m.in. do osób długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób powyżej 50. roku życia, osób niepełnosprawnych oraz osób o niskich kwalifikacjach. Możliwy zakres działań będzie obejmował m.in. zdobycie nowych umiejętności i kompetencji, doświadczenia zawodowego wymaganego wśród pracodawców a także pomoc służącą rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Konieczne będzie też łagodzenie skutków procesów modernizacyjnych przedsiębiorstw. W tym przypadku możliwe będzie wsparcie typu outplacement dla pracowników przedsiębiorstw zagrożonych zwolnieniem, przewidzianych do zwolnienia lub zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W ramach Osi: Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy, dostępne będą pieniądze na podnoszenie adaptacyjności i konkurencyjności przedsiębiorców i ich pracowników, ukierunkowane na rozwój firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny:
Katowice – tel.: (32) 77 40 172, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty