Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczek "Powstania Śląskie" z dr Andrzejem Mielęckim już w sprzedaży. Kolekcjonerzy mogą już kupić znaczek pocztowy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Kolekcjonerzy mogą już kupić znaczek pocztowy upamiętniający Powstania Śląskie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kolekcjonerzy mogą już kupić znaczek pocztowy upamiętniający Powstania Śląskie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc Poczta Polska
W czwartek, 20 sierpnia, do obiegu trafił znaczek pocztowy emisji „Powstania Śląskie”. To kolejne wydawnictwo z serii poświęconej zrywom niepodległościowym na Śląsku. W ubiegłym roku Poczta Polska wydała walor dedykowany I Powstaniu Śląskiemu.

Autor projektu znaczka pocztowego "Powstania Śląskie", Adam Kultys, przedstawił postać lekarza Andrzeja Mielęckiego, który 17 sierpnia 1920 roku został skatowany przez Niemców, wspieranych przez policję bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo). Wydarzenia te stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu II Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się trzy dni później, w nocy z 19 na 20 sierpnia. Obok postaci dr. Andrzeja Mielęckiego na znaczku widnieje również mapka z zaznaczonymi miejscowościami, w których toczyły się powstańcze walki.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Powstania Śląskie to ważna część polskiej historii niepodległościowej, poprzez znaczki pocztowe chcemy oddać hołd bohaterom walk o przyłączenie Śląska do odrodzonej Polski. Poczta Polska upamiętniła stulecie pierwszego ze śląskich powstań przed rokiem, kontynuujemy tę serię filatelistyczną, wydając kolejny ze znaczków. Tegoroczna emisja skupia się na wydarzeniach z 1920 roku i honoruje drugi z powstańczych zrywów Ślązaków – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Nie przeocz

Znaczek "Powstania Śląskie" 180 tys. sztuk nakładu

Materiały wykorzystane do stworzenia całej emisji udostępniane i konsultowane były z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Użyte na znaczkach grafiki ukazują lokalnych bohaterów i odkrywają mniej znane postaci tych wydarzeń.

O znaczku:

  • autor projektu: Adam Kultys
  • liczba znaczków: 1
  • wartość: 3,30 zł
  • nakład: 180 000 szt.
  • technika druku: offset
  • format znaczków: 31,25 x 43 mm
  • papier: fluorescencyjny
  • arkusz sprzedażny: 12 znaczków
  • data wprowadzenia do obiegu: 20.08.2020 r.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera