MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znają Śląsk od podszewki: VI edycja Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku

Kinga Wyszyńska
VI edycja Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku
VI edycja Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku Kinga Wyszyńska
Finał Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku odbył się w piątek, 31 marca w Bibliotece Śląskiej. Konkurs odbył się pod hasłem „Od reformacji do rewitalizacji. Rewolucje i ewolucje na Górnym Śląsku”. Organizatorem był Związek Górnośląski, a także Instytut Badań Regionalnych Biblioteka Śląska.

- Zaproszono do współpracy wykładowców z Uniwersytetów, nauczycieli z naszego województwa, których łączy pasja poznawania regionu i dzielenia się tą wiedzą. Są geografowie, historycy, poloniści, etnografowie, którzy mają wspólny cel: dzielenie się wiedzą z młodzieżą – mówi Adam Hibszer, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku.

W Olimpiadzie wzięło udział 208 osób, z których tylko 15 zakwalifikowało się do finału. Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu pisemnego z wiedzy o Górnym Śląsku.

- Jest to konkurs o charakterze interdyscyplinarnym, trzeba połączyć wiedzę w kilku dziedzinach. Znać historię, geografię, literaturę i sztukę – dodaje Adam Hibszer.

Drugi etap polegał na napisaniu pracy na wybrany temat, związany z hasłem przewodnim. Natomiast finał, do którego zakwalifikowało się 15 osób składał się z dwóch części. Testu z podanej wcześniej literatury oraz prezentacji własnej pracy pisemnej i odpowiedzi na pytania Komisji.

Nagrodami w Olimpiadzie są „indeksy”, wśród nich 11 z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 12 z Uniwersytetu Śląskiego oraz z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Miejsce pierwsze zajęła Natalia Bogdańska z ZSPM Katowice, miejsce drugie wywalczyła Agata Kraus z I LO w Katowicach, a na miejscu trzecim stanął Marcin Pawełczyk z I LO w Siemianowicach Śląskich. Zwycięzcy w nagrodę pojadą do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Europosła Marka Plury.

Na tle innych olimpiad był to niewielki konkurs, ale bardzo dobrze zorganizowany. Pytania były bardzo szczegółowe, ale pojawiły się też takie, w których można było się wykazać. Dotyczyły opinii na dany temat – mówi Adam Woch, uczestnik Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!