Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczono krzyż na terenie parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Do dewastacji doszło nad ranem

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zniszczono krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zniszczono krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Piecuch Tripod-media
Zniszczony został w sobotę nad ranem krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie, będący symbolem oporu kościoła przeciwko władzy w czasach stalinowskich. – Wystawił go w 1956 r. mój poprzednik, ks. Gerard Bańka, gdy wrócił z wygnania. Wcześniej został pozbawiony urzędu proboszcza przez komunistów – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ks. Emanuel Pietryga, proboszcz tej parafii.

Zniszczono krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Symbol oporu kościoła przeciwko władzy w czasach stalinowskich

W sobotę, 29 kwietnia, został zniszczony krzyż przy rzymskokatolickiej parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło pomiędzy godz. 4:00 a 6:30.

– O godzinie 3 nad ranem szedłem do kościoła i nie było żadnych zniszczeń – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ks. Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

Jak zaznaczył, sprawca zrzucił granitowy krzyż z postumentu, na którym widnieje napis "Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat". To słowa Jezusa z ewangelii św. Jana.

– Krzyż na całe szczęście nie został uszkodzony, zachował się w całości. Jedynie pasyjka została polana – wydaje się – czerwoną farbą – dodał proboszcz.

Policjanci na miejscu zabezpieczyli nieznaną substancję, która ma zostać poddana analizie.

Ks. Emanuel Pietryga zwrócił uwagę na fakt, iż do tego przykrego zdarzenia doszło w miejscu poświęconym, a także w miejscu kultu, które związane jest z minionymi czasami. Bowiem granitowy krzyż został wystawiony przez poprzedniego proboszcza jako symbol oporu kościoła przeciwko władzy w czasach stalinowskich.

– Wystawił go w 1956 r. mój poprzednik, ks. Gerard Bańka, gdy wrócił z wygnania. Wcześniej został pozbawiony urzędu proboszcza przez komunistów – powiedział ks. Emanuel Pietryga.

Krzyż stał blisko ogrodzenia od strony ulicy Wolności.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera