MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci? Pamiętamy. II Żorskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych [PROGRAM]

Katarzyna Śleziona
Por. Wiktor Kania, mieszkaniec Żor, jest jednym z Żołnierzy Wyklętych. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1946 r.
Por. Wiktor Kania, mieszkaniec Żor, jest jednym z Żołnierzy Wyklętych. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1946 r. arc.
W Żorach odbędą się II Żorskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na całym Śląsku mieszkańcy chcą pamiętać o swoich bohaterach.

W Żorach i Katowicach w najbliższych dniach odbędą się uroczystości, w których upamiętnieni będą Żołnierze Wyklęci, walczący z komunistami. Skazani na więzienia, śmierć, zapomnienie.

1 marca w całej Polsce, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbędą się uroczystości ku ich pamięci. W 71 miejscowościach ruszy impreza biegowa "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Weźmie w niej udział ponad 20 tys. biegaczy. Włączają się w nią Żory - biegi zaplanowano 1 marca. Co ciekawe, w Żorach zarówno 1, jak i 8 marca będą obchodzone II Żorskie Dni Żołnierzy Wyklętych.

- Wśród uroczystości 1 marca znajdzie się także Rajd Wilczy. Na sportowo uhonorujemy bohaterów - mówi podharcmistrz Mateusz Buksa, komendant hufca ZHP w Żorach. Tego dnia o godz. 15 zostaną też złożone kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

CZYTAJ TAKŻE:
Żołnierze Wyklęci mają już dwa ronda w Zagłębiu

Z kolei 8 marca zaplanowano m.in. przemarsz ulicami z placu Pamięci Narodowej (godz. 12.15). Mieszkańcy będą wspominać m.in. historię por. Wiktora Kani. - W nocy z 4 na 5 maja 1946 r. we wsi Osiny przeprowadzono obławę na dziadka z udziałem sił Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i milicji. Dziadek zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Mieszkańcy Osin przetransportowali jego zwłoki na cmentarz farny w Żorach.

Z jego ciała ubecy zdarli mundur i pochowali go w bieliźnie - wspomina Michał Wojtynek z Żor, wnuk por. Wiktora Kani. Z kolei Katowice upamiętnią bohaterów już jutro. O godzinie 11.30, w kościele przy pl. ks. Emila Szramka, odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a o godz. 18 w Kinoteatrze Rialto - premierowy pokaz płyty DVD "Podziemna armia powraca".

Żołnierze Wyklęci patronują dziś rondom m.in. w Sosnowcu i Jaworznie, a także ulicom - np. w Warszawie.
Z kolei Tychy, Zabrze czy Częstochowa mają tablice pamiątkowe upamiętniające Żołnierzy Wyklętych - w Zabrzu tablica upamiętnia płk. Łukasza Cieplińskiego, prowadzącego konspiracyjną walkę w Zabrzu, torturowanego, a potem zabitego strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu.

W Częstochowie tablice znajdują się na ścianach kamienic w al. Najświętszej Maryi Panny i przy ul. Kilińskiego.

Walczyli z reżimem

Żołnierze Wyklęci po drugiej wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem. Mogło ich być 120-180 tysięcy.

- Nie było szansy na porozumienie się z komunistami. W całej Polsce rozgorzała walka między tymi, których do władzy wyniosły sowieckie bagnety, a zwolennikami legalnych władz Rzeczypospolitej. Była to walka tragiczna i okrutna. Przez lata fakty były przemilczane lub przekłamywane. Mówiło się nie o żołnierzach, a o "reakcyjnym podziemiu". Dlatego przyszedł już czas, aby przywrócić Żołnierzom Wyklętym należne im miejsca w pamięci i w panteonie polskich bohaterów - mówi Tomasz Górecki, historyk z Muzeum w Żorach.

Żołnierze Wyklęci [Film dokumentalny z 2006 roku]:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo