Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żona Ikera Casillasa cierpi na raka jajnika. Jest już po operacji. Co powinnaś wiedzieć o tej chorobie?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Iker Casillas z żoną Sarą Carbonero
Iker Casillas z żoną Sarą Carbonero AP/Associated Press/East News
Rak jajnika to podstępny nowotwór. Szansę na wygranie z nim daje wczesne wykrycie. Tak stało się w przypadku żony słynnego bramkarza Ikera Casillasa, Sary Carbonero, która jest już po operacji, ale czeka ją jeszcze długie leczenie.

Trzy tygodnie po tym, jak podczas treningu Iker Casillas doznał zawału serca, w jego rodzinie zdarzył się kolejny dramat. Żona hiszpańskiego piłkarza, dziennikarka Sara Carbonero, przyznała w mediach społecznościowych, że walczy z rakiem jajnika.

-

Nie zdążyliśmy wyjść z jednego szoku, a życie zaskoczyło nas ponownie. Tym razem chodzi o mnie. To trzyliterowe słowo, którego wciąż boję się napisać. Kilka dni temu podczas kontroli lekarze wykryli u mnie złośliwy guz jajnika. Przeszłam operację. Na szczęście został zauważony szybko i wszystko powinno skończyć się dobrze. Mam przed sobą jednak kilka miesięcy terapii. Jestem spokojna i pewna tego, że będzie dobrze. Mam wsparcie rodziny, przyjaciół i wspaniałego sztabu medycznego

- napisała w mediach społecznościowych 35-letnia Sara Carbonero, żona Ikera Casillasa .

Rak jajnika nie boli, daje jedynie niespecyficzne objawy, które kojarzone są raczej z układem trawiennym niż rozrodczym.

Dlatego aż u 80 proc. chorych, raka jajnika wykrywa się w stadium zaawanasowanym. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety po 50. roku życia, choć choroba dotyka również osoby młodsze, o czym świadczy przypadek żony słynnego bramkarza. Rak jajnika ze względu na swoją specyfikę diagnozowany jest najczęściej w stadium znacznego zaawansowania. Nadzieją napawa fakt, iż po wielu latach oczekiwania mamy dziś coraz więcej narzędzi, by leczyć kobiety chore nawet na zaawansowaną postać tego nowotworu.

Nie przegapcie

W Polsce każdego roku zapada na tę chorobę około 3500 kobiet. Rak jajnika stanowi 5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet.

Rak jajnika częściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych. Liczba nowych zachorowań powoli, ale systematycznie rośnie. Najwięcej przypadków raka jajnika notuje się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, ale ok. 15 proc. zachorowań zdarza się przed 50. rokiem życia, zwłaszcza u kobiet posiadających uwarunkowaną genetycznie skłonność do tego nowotworu.

Jajnik jest zbudowanych z trzech typów komórek: komórek nabłonkowych, komórek ziarnistych i komórek pęcherzykowych. Każdy z nich może dać początek nowotworowi złośliwemu. Kobieta posiada 2 jajniki, umiejscowione w miednicy mniejszej w sąsiedztwie macicy. Leżą w bezpośrednim sąsiedztwie jelit i nie są oddzielone żadną barierą od wątroby, śledziony czy żołądka. Wszystkie te narządy leżą w tzw. jamie otrzewnej bardzo ważnej dla rozprzestrzeniania się raka jajnika. Rak jajnika powstaje w jajniku lub przydatkach, czyli tkankach około jajnikowych, również jajowodach. Prawdopodobnie niektóre przypadki raka jajnika swój początek biorą w tzw. otrzewnej, czyli błonie wyściełającej jamę brzuszną. Dotyczy to sytuacji, gdy nie widzimy guza jajnika, ale obraz choroby jest niemal identyczny z obrazem raka jajnika.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo