Słonie wracają do śląskiego zoo. Czekaliśmy na nie ponad rok

  Słonie wracają do śląskiego zoo. Czekaliśmy na nie ponad rok

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Scott i Ned. Jeden ma 3 lata, drugi 4 i pochodzą z Londynu. To dwa młodziutkie słoniątka, które pod koniec października zamieszkają w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Słonie wracają do śląskiego zoo po ponad rocznej przerwie. Poprzedni lokator, słoń Thisiam w sierpniu 2015 roku przeprowadził się do Szwajcarii, skąd ciągle oczekujemy na informacje czy spłodził już potomka.
  Słonie wracają do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie! Chyba nie mogło być lepszego dnia, aby przekazać tę informację niż Międzynarodowy Dzień Słonia, który właśnie dzisiaj obchodzimy.

  - Bardzo się z tego cieszymy - nie kryje radości Jolanta Kopiec, dyrektor zoo. Dodaje, że ku końcowi zbliża się już remont słoniarni, w której zamieszkają. A ta była dość mocno zniszczona przez jej poprzedniego lokatora - kilkunastoletniego Thisiama.

  Thisiam wyjechał przez... testosteron

  Thisiam, po różnych perypetiach, wyjechał z Chorzowa w sierpniu zeszłego roku. Powodem był testosteron. Hormony w okresie tzw. must powodowały, że wzrastała jego potencja i z kochanego słonia, stawał się agresywny. Regularnie też niszczył słoniarnię - gdy drzwi otwierały się zbyt wolno, "pomagał" im ciosami.

  W śląskim zoo nie ma niestety warunków, aby mogła zamieszkać dorosła para słoni, która mogłaby doczekać się tutaj maluchów. Dlatego też Thisiam musiał wyjechać. W ogrodzie zoologicznym w Rapperswill czekały na niego dwie samice - Claudy i Sabu. Jolanta Kopiec wyjaśnia, że jeszcze jest za wcześnie, aby na świat przyszedł potomek naszego słonia, bowiem ciąża u tych olbrzymów trwa prawie 2 lata!

  Dwa maluchy przyjadą w październiku

  Teraz w odremontowanej słoniarni zamieszkają dwa młode słonie. To Scott i Ned - mają 3 i 4 lata. O tym jak są młodziutkie świadczy fakt, że do 3 roku życia maluchy muszą przebywać ze swoją matką.

  W Chorzowie będą mogli spędzić dobre parę lat, bo okres must u samców zaczyna się dopiero w wieku 14 - 15 lat. - Słonie będą przebywały z nami tak długo, dopóki nie zapadnie decyzja o przekazaniu ich do innego ogrodu zoologicznego w celu prokreacji - wyjaśnia Jolanta Kopiec.

  O tym, gdzie słonie zostaną skierowane, decyduje Europejski Koordynator Gatunku. W przypadku Scotta i Neda pod uwagę brany był jeszcze ogród w Holandii. Ostatecznie - po wizytacji obu miejsc i ocenie warunków, w jakich będę przebywać słoniątka - zapadła decyzja, że zamieszkają w Chorzowie.

  70-tonowa góra piasku

  W tej chwili zoo przygotowuje się na przyjazd nowych lokatorów. - Gotowy jest już wybieg zewnętrzny i wewnętrzny oraz basen. Trwają jeszcze prace związane z przebudową systemu zabezpieczeń na tzw. podwórku - mówi pani dyrektor.

  Podwórko przylega na budynku słoniarni. Zamontowane zostanie tam urządzenie, które będzie automatycznie otwierało przejście Scottowi i Nedowi na wybieg zewnętrzny. Wszystko powinno być gotowe na koniec września. Słoni możemy spodziewać się pod koniec października.

  Na słoniątka czeka też spora, bo 70-tonowa- góra piasku. Słonie bardzo lubią się w nim bawić. - Wcześniej mieliśmy piaskownicę, ale nie była tak duża - mówi Jolanta Kopiec.

  Zobaczcie małego słonia Scotta jak bawi się na wybiegu w Londynie.  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słonie wracają do śląskiego zoo,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a gorole do dom, za Brynica

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SŁONIE

   najbardziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   lubią się bawić na wolności. W SWOIM DOMU.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kłusownicy

   Leśnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niestety, w SWOIM DOMU słonie nie są bezpieczne, bo kłusownicy zabijają je dla kości słoniowej, która Chińczykom działa na potencję. Inaczej mówiąc, ludzie zabijają słonie, żeby im lepiej stał....rozwiń całość

   Niestety, w SWOIM DOMU słonie nie są bezpieczne, bo kłusownicy zabijają je dla kości słoniowej, która Chińczykom działa na potencję. Inaczej mówiąc, ludzie zabijają słonie, żeby im lepiej stał. Człowiek - to brzmi dumnie, a raczej durnie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama