Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory. Święto Ogniowe ponownie okrojone przez pandemię. Głównym punktem obchodów msza

Piotr Chrobok
Na huczne obchody Święta Ogniowego trzeba będzie jeszcze poczekać.
Na huczne obchody Święta Ogniowego trzeba będzie jeszcze poczekać. Jacek Bombor
Obchodzone na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1702 roku Święto Ogniowe w Żorach będzie w tym roku skromniejsze niż zwykle. Tak jak rok temu, ze względu na pandemię obchody tradycyjnego święta zostaną mocno ograniczone. Głównym punktem Święta Ogniowego będzie msza.

Święto Ogniowe w Żorach ponownie okrojone przez pandemię. Głównym punktem obchodów msza

Tradycyjne żorskie Święto Ogniowe znów będzie skromniejsze z powodu pandemii koronawirusa. Podobnie jak przed rokiem głównym elementem uroczystości będzie msza. Prezydent Żor, Waldemar Socha apeluje do mieszkańców, by nie brali udziału w obchodach święta.

- Jest mi niezmiernie przykro, że nie możemy wszyscy razem pielęgnować pięknej tradycji Święta Ogniowego. Jednak z uwagi na naszej wspólne bezpieczeństwo proszę mieszkańców, by w tym roku nie brali udziału w mszy i procesji z okazji Święta Ogniowego – mówi prezydent Żor, Waldemar Socha.

W zamian prezydent Socha proponuje jednak inną formę obchodów święta. - Zwracam się z prośbą do mieszkańców żorskiej Starówki, by 11 maja przyozdobili swoje okna oraz zapalili w nich świece lub inne światełka, by w ten sposób bezpiecznie uczcić Święto Ogniowe – dodaje prezydent Żor.

Również uczestnictwo we mszy będzie ograniczone. Na dzień dzisiejszy w Urzędzie Miasta w Żorach nie są w stanie odpowiedzieć, ile osób będzie mogło zgromadzić się w świątyni.

Nie przeocz

- Ilość osób, które będą mogły wziąć udział w mszy będzie zależała od obowiązujących w tym dniu przepisów – tłumaczą urzędnicy, którzy przychylają się do prośby prezydenta i zachęcają mieszkańców Żor, by oglądali transmisję ze mszy w sieci. Ta odbędzie się we wtorek, 11 maja o godzinie 19:30 w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach.

Tegoroczna forma obchodów Święta Ogniowego jest bliźniaczo podobna do tej, w której żorzanie świętowali przed rokiem. Wówczas szalejąca pandemia nie przerwała tradycji, ale mocno ją ograniczyła.

Podobnie jak w tym roku, dwanaście miesięcy temu również głównym punktem święta była msza, której przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu co roku, właśnie 11 maja, uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. Zazwyczaj biorą w niej udział setki mieszkańców Żor oraz gości z innych miast.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera