MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żory. Wyjątkowa wystawa na rynku. Jej celem jest odnalezienie krewnych więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wystawa Stolen Memory na żorskim rynku będzie dostępna niemal do końca wakacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wystawa Stolen Memory na żorskim rynku będzie dostępna niemal do końca wakacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
Takiej wystawy w Żorach jeszcze nie było. Na żorskim rynku stanęła zorganizowana przez tamtejszy ośrodek kultury oraz muzeum, a przede wszystkim przez organizację Arolsen Archives wystawa Stolen Memory. Jej zadaniem jest zwrócenie rodzinom przedmiotów należących do więźniów obozów koncentracyjnych.

Wyjątkowa wystawa na żorskim rynku. Jej celem jest odnalezienie krewnych więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych

"Nie pozwól, by pamięć została skradziona raz jeszcze" - to hasło przyświecające członkom organizacji Arolsen Archives oraz przedstawicielom Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum w Żorach. To właśnie z ich inicjatywy na żorskim rynku stanęła wyjątkowa wystawa Stolen Memory.

O co w niej chodzi? Wystawa realizowana w ramach kampanii #StolenMemory ma za zadanie dotrzeć do jak największej ilości osób. Jej celem jest bowiem zwrócenie zagrabionego przez nazistów mienia w trakcie II wojny światowej więźniom obozów koncentracyjnych.

- Po wojnie, w depozytach obozów koncentracyjnych, zostało wiele osobistych rzeczy więźniów. Zegarki, biżuteria, obrączki ślubne, dokumenty, listy, zdjęcia - wyliczają członkowie stowarzyszenia Arolsen Archives.

Organizacja chce, by po latach ponownie mogły się znaleźć u prawowitych właścicieli. To częściowo udało się już zrealizować.

- Dzięki akcji rozpoczętej w 2016 roku udało się już odnaleźć ponad 500 rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach. Spośród 525 zwróconych efektów 110 zostało zwróconych rodzinom polskich prześladowanych - zauważają przedstawiciele Arolsen Archives.

Sukcesem zakończyła się między innymi akcja odnalezienia krewnych Wilhelma Winklera, mieszkańca Szerokiej, obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, urodzonego 26 kwietnia 1916 roku. To jego rodziny przez długi czas poszukiwała organizacja, chcąc zwrócić im rzeczy osobiste, w tym zegarek kieszonkowy na łańcuszku pozostawiony w depozycie obozu koncentracyjnego w Neuengamme.

Jak mówi historia Elżbieta Koczar z żorskiego MOK-u, historia odnalezienia rodziny Wilhelma Winklera jest bardzo poruszająca. - Można powiedzieć, że bohater wydarzenia sam odnalazł drogę do domu - mówi Koczar, której udało się odnaleźć rodzinę Winklera i skontaktować ją z Arolsen Archives.

Nie przeocz

Organizatorzy przedsięwzięcia nie chcą jednak spoczywać na laurach. Chcą, żeby kolejne zagrabione mienie wróciło do rodzin obozowych więźniów. Tylko na żorskim rynku można się zapoznać z historiami siedmiu więźniarek i więźniów, których krewni wciąż czekają być może na jedyne po nich pamiątki...

- Liczymy, że dzięki tej inicjatywie uda nam się dotrzeć do kolejnych rodzin, które do dziś nie poznały wojennych losów swoich krewnych. Im skuteczniej nagłośnimy fakt, że wciąż są poszukiwani krewni ofiar obozów koncentracyjnych tym większe jest prawdopodobieństwo na kolejne sukcesy - podkreśla Elżbieta Koczar, która dodaje, że wystawa na żorskim rynku jest jedną z tych, którą każdy powinien zobaczyć.

A jak pomysł wystawy oceniają żorzanie? W superlatywach wypowiada się o niej Wojciech Smyczek, którego zdaniem to inicjatywa, którą jak najbardziej należy zaliczyć do gronach tych pozytywnych.

- Jest to forma pewnej sprawiedliwości dziejowej. Zagrabione w trakcie wojny rzeczy trzeba zwracać. Nie ma nawet nad czym się zastanawiać - powiedział nam Wojciech Smyczek.

W Żorach wystawa Stolen Memory będzie obecna przez nieco ponad półtorej miesiąca. Zakończy się 26 sierpnia. - Przyjdź, zobacz, podaj dalej - zachęcają organizatorzy.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera