Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zróbmy województwo górnośląskie! Za dużo województw, za mało ludzi

Agata Pustułka
Infografika Marek Michalski
Trzeba zmienić mapę administracyjną Polski - takie głosy słychać coraz częściej, choć motywacja pomysłodawców jest różna. Ostatnio radni z Radomia odkurzyli pomysł powołania województwa staropolskiego. Powód? Są źli, że w sposób niesprawiedliwy dzielone są środki unijne i Radom nie ma nic do powiedzenia w konkurencji z Warszawą.

- To czytelny sygnał, że społeczność lokalna chce pewnych zmian, a do tej pory nikt mieszkańców nie pytał, w jakiej konfiguracji region chciałby funkcjonować. Nadszedł moment, by to zrobić - mówi dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Z kolei Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska twierdzi, że nie możemy iść w kierunku rozdrobnienia województw, ale ich konsolidacji. Jego niedawne słowa o konieczności połączenia województw śląskiego i opolskiego wywołały wręcz histerię w kręgach opolskich elit.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE NOWEGO WOJEWÓDZTWA STAROPOLSKIEGO

Rzeczywistość jednak skrzeczy i w końcu, gdy Platforma Obywatelska przestanie zajmować się sama sobą, a zacznie reformować kraj, warto zastanowić się nad przyszłym kształtem województw.

W dłuższej perspektywie taki podział jak obecnie jest nie do utrzymania. Mniejsza liczba województw będzie korzystna ze względów ekonomicznych. Z pewnością wymusi ten ruch demografia. Polaków jest coraz mniej. Życie koncentruje się w dużych miastach, bo tam są dobre uczelnie i praca. Otwarte granice ułatwiają emigrację. Zresztą warto popatrzeć na naszych zachodnich sąsiadów - Niemców. W kraju dwa razy ludniejszym od naszego jest też szesnaście, ale wielkich landów.
- Wprawdzie kilkunastomilionowy kraj związkowy wydaje się przesadą, ale dużym regionom po prostu łatwiej będzie choćby utrzymać urzędy i realizować zadania - mówi Gorzelik.

- Na razie nie są prowadzone żadne prace o zmianach na mapie - wyjaśnia poseł Marek Wójcik z Platformy Obywatelskiej, szef sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Zgodnie z prognozami przedstawianymi przez Związek Powiatów Polskich, utrzymanie się tendencji demograficznych spowoduje, że do 2035 roku wyludni się, czyli de facto zniknie z mapy Polski, pięćset gmin, siedemdziesiąt powiatów i dwa województwa. Tylko małopolskie, mazowieckie i pomorskie utrzymają stan posiadania i będą przyciągały mieszkańców z innych regionów.

Czekającemu nas kryzysowi trzeba przeciwdziałać. Władze województwa śląskiego mają teraz na głowie poważne finansowe problemy, niezręcznie też im mówić o "wcielaniu" sąsiada, ale niewątpliwie już teraz trzeba przygotować scenariusz działań, który pozwoli uniknąć najgorszego. To przede wszystkim zadanie parlamentarzystów, którzy ostatni raz o "podziale mapy" dyskutowali w 1999 roku i przyjęli kompromisowe rozwiązanie. Zamiast ośmiu, potem dwunastu, stanęło na 16 województwach, bo swoje wpływy uruchomił m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

To konieczność

Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska:
Obecnie województwo opolskie jest najszybciej wyludniającym się województwem w Polsce i ma pod względem demograficznym złe perspektywy. Za chwilę staniemy przed pytaniem, co dalej. Dyskusję o zmianach na mapie administracyjnej Polski trzeba zacząć już teraz, bo znów stracimy czas, a niewątpliwie tego typu decyzje wymagają poważnego zastanowienia i dobrego planu.

W Polsce województwa są zbyt małe i niektóre z nich, właśnie wskutek wyludniania, nie zdołają się utrzymać. AGA

Nie tak szybko

Marek Wójcik, poseł Platformy Obywatelskiej:
Przynajmniej do końca najbliższej perspektywy budżetowej UE, a więc do roku 2020, nie ma co myśleć o jakichkolwiek zmianach na mapie administracyjnej. Powód jest prosty - konkretne środki są dzielone właśnie pod istniejący obecnie podział.
Moim zdaniem można by pójść w innym kierunku, a mianowicie ograniczania administracji wojewodów, w tym sensie, że jeden wojewoda mógłby być powoływany dla np. dwóch województw.

Jeśli chodzi o obecne pomysły związane choćby z powołaniem województwa staropolskiego, to widzę w nich bardziej promocję jakichś lokalnych grup interesów, a nie poważną propozycję dla Polski. AGA



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!