Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSO nr 4: rekolekcje w rytmie rapu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
ZSO nr 4: rekolekcje w rytmie rapu
ZSO nr 4: rekolekcje w rytmie rapu Magdalena Mikrut-Majeranek
Niecodzienne rekolekcje zorganizowano w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 oraz Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej. W środę, 29 marca, szkołę odwiedził Mirosław „Kolah” Kolczyk, znany raper, który poprowadził zajęcia profilaktyczne dla młodzieży pod hasłem „Antymina”.

- Rzeszowski raper od lat zaangażowany jest w szerzenie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Robi to w sposób, dzięki któremu łatwiej może dotrzeć do młodych odbiorców. Stąd pomysł, by zaprosić go także do nas – podkreśla ks. Karol Płonka, koordynator wydarzenia.

Dlaczego zdecydowano się na zorganizowanie takich niecodziennych rekolekcji? - Staram się szukać różnych pomysłów. Kilka takich profilaktycznych akcji mamy już za sobą - wyjaśnia ks. Płonka. - Akcje te są zdecydowane lepsze niż tradycyjne pogadanki. Dzięki nim mówimy językiem młodzieży, a dodatkowo muzyka jest świetnym kanałem komunikacji - dodaje.

Muzyka zbliża i pozwala przełamywać bariery.

- Zależy mi na tym, by rekolekcje nie były tylko nudnym gadaniem, ale aby był to jakiś konkret. Goście, którzy nas odwiedzają to osoby po przejściach, które wyszły z uzależnienia, pokonały swoje problemy. Takie sytuacje mogą dotyczyć wszystkich, nie tylko wierzących. Nasi goście to osoby wierzące, jednak nikogo do niczego nie przymuszają, proponują jedynie spojrzenie na swoje życie z perspektywy wyższych wartości – tłumaczy ks. Płonka. – Widzimy, że przez te lata, małymi kroczkami, jakieś indywidualne sprawy się rozwiązują. Coraz więcej osób prosi mnie o indywidualne rozmowy, więc wierzę, że te zajęcia mają sens. Od czterech lat jeden dzień rekolekcji poświęcamy właśnie na takie spotkania – dodaje.

Raper Mirosław „Kolah” Kolczyk gości w Rudzie Śląskiej po raz kolejny.

- Dziś realizujemy nasz artystyczny program profilaktyki uzależnień "Antymina" - mówi "Kolah". Uzależnienia to duży problem wśród młodzieży. - Tak, ale w naszym programie chodzi o profilaktykę. Program nazywa się "Antymina" i podczas spotkań z młodzieżą opowiadamy o tym, jakie zagrożenia czyhają na ludzi. Zanim człowiek wejdzie w etap uzależnienia, może trafić na tzw. minę, która może rozwalić mu życie. Stąd też nazwa projektu - wyjaśnia raper.

Podczas spotkania z młodzieżą „Kolah" przytacza prawdziwe historie ludzi, którzy zniszczyli sobie życie, popadając w uzależnienia.

- Opowiadamy o osobach, które nie mają już dziś szansy na to, żeby podjąć jakąkolwiek decyzję, ponieważ ich życie uległo destrukcji. Jedni już nie żyją, inni siedzą w więzieniu. Młodzież musi wyciągnąć wnioski z takiego postępowania - mówi Mirosław „Kolah” Kolczyk.

Płaszczyzną komunikacji z młodymi ludźmi jest muzyka: hip hop, rap.

- Muzyka to świetne narzędzie, które pozwala nam skupić uwagę młodzieży. Nie chcemy nikogo pouczać, umoralniać. Chcemy przekazać młodzieży jedynie pewną wiedzę na temat uzależnień, żeby nie wpakowała się na "minę" - dodaje raper.

To już kolejne spotkanie rapera z młodzieżą.

- Działam tak od wielu lat. Młodzi ludzie reagują bardzo różnie na nasze spotkania. Jedni się śmieją, inni płaczą. W poprzedniej szkole w Rudzie Śląskiej podczas akcji profilaktycznej zapanowała cisza. Dzieje się tak, ponieważ poruszamy dosyć smutne historie. Mówimy także o wartości życia oraz o perspektywach, które stoją przed każdym z młodych ludzi. Oni wcale nie muszą powielać negatywnych wzorców, nawet jeżeli mają problem w rodzinie. Powinni żyć własnym życiem, odkryć to, do czego są stworzeni i co będzie dawało im satysfakcję. Mogą pozwolić na to, żeby przeszłość przeminęła - precyzuje "Kohla".

Dlaczego raper angażuje się w podobne akcje profilaktyczne?

- Mój przyjaciel powiedział kiedyś, że jeżeli człowiek mógłby zrobić coś dobrego w temacie uzależnień, ale tego nie uczyni, to jest to świństwo - odpowiada. - Sam zetknąłem się z tym problemem. Ten etap mam już za sobą. Podczas naszych akcji profilaktycznych chcemy pokazywać młodym ludziom, jak sprawy wyglądają „od kuchni", żeby mieli tego świadomość - dodaje.

Taka, oryginalna, forma rekolekcji przypadła do gustu uczniom.

– To bardzo dobry pomysł na rekolekcje, naprawdę super - skomentowała Aleksandra Osadnik, uczennica klasy pierwszej. – Wcześniej słyszałyśmy od znajomych, że w poprzednich latach było fajnie. Im też bardzo się podobało. Jesteśmy ciekawe, jak to dzisiaj będzie. Teksty piosenek ma fajne, a jak wiemy muzyka może mieć duży wpływ na ludzi – dodała Nikola Brysz.

Środowe spotkanie nie było pierwszą wizytą raperów z pozytywnym przekazem w ZSO nr 4 przy ul. Orzegowskiej 25. W marcu ubiegłego roku szkołę „na moście” odwiedzili Bęsiu oraz DJ Yonas, czyli skład „RYMcerze”, realizujący projekt pod hasłem „Nie zmarnuj swojego życia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!