Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Zabrzu i kwesta

Marlena Polok-Kin
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Zabrzu i kwesta
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Zabrzu i kwesta ARC
Magiczne miejsce potrzebuje wsparcia. 1 listopada w godzinach od 9.00 do 17.00 odbędzie się jedyna w woj. śląskim kwesta na terenie nekropolii żydowskiej: w Zabrzu, przy ul. O nekropolię od lat dbają społecznicy w ramach działalności społecznego komitetu. Oprowadzać będzie po niej Dariusz Walerjański.

Dariusz Walerjański, historyk i opiekun cmentarza żydowskiego w Zabrzu, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa zabrzańskiej Rady Miejskiej, miłośnik Zabrza i wielki pasjonat-społecznik już od 30 lat z przerwami organizuje kwestę na kirkucie.

Cmentarz mieści się przy ul. Cmentarnej, na Zandce.

- Bo to miejsce warte jest tej pracy i ludzie - zabrzanie -tam pochowani, którzy budowali i kochali to miasto, w którym ja teraz żyję i które odkrywam - mówi o swojej pasji Walerjański.

1 listopada w godzinach od 9.00 do 17.00 odbędzie się jedyna w woj. śląskim kwesta na terenie nekropolii żydowskiej w Zabrzu, o którą od lat dbają społecznicy w ramach działalności społecznego komitetu.

Cmentarz został założony w 1871 r. i potrzebuje opieki. Walerjański mówi: dochód z kwesty będzie przeznaczony na utrzymanie porządku i godności zabytkowej nekropolii oraz sfinansowaniu dwóch tablic informacyjnych, które zamontujemy na cmentarzu z informacją o historii nekropolii oraz zasadach zachowania się zwiedzających na cmentarzu.

Nekropolia w Zabrzu to miejsce pełne magii oraz zadumy. To niezwykły żydowski ogród nazywany w języku hebrajskim „domem życia”, „domem wieczności”, gdzie historia wyryta jest w kamieniu.

- To jedna z interesujących zabytkowych nekropolii żydowskich w woj. Śląskim oraz w tej części Europy. Wielu tu przychodzi chcąc zobaczyć ten zaczarowany żydowski ogród, poznać historię pochowanych tu ludzi wykutą w kamieniu. Każdy kto przyjdzie w tym dniu będzie miał okazję poznać historię tego miejsca z przewodnikiem o godz. 11.00, 12.30 i 14.00 i na chwilę się zadumać się nad ludzkim losem pochowanych tu osób.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo