Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi w Sosnowcu. Tamta zagłada. Oni tu byli przed nami. Ich historia została przerwana. Odcisnęła ślady na miejskim bruku

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wideo
od 16 lat
Był szewc. Krawcowa. Lekarz i sklepikarz. Koleżanka prababci. Ta od serca i z wpisem w pamiętniku. Na strychu wyblakła fotografia. Wspomnienia tych co też już odeszli. Miasto ją opowiada. Przerwaną historię. Z dziejów społeczności żydowskiej w Sosnowcu. W 80. rocznicę likwidacji gett, w rocznicę tamtej zagłady.

Ta historia została przerwana. Mieści się w tamtym wczoraj. Tu, gdzie dzisiejsze kamienice. Gdzie pośpiech ludzi. Szyny tramwajowe. Piwnice. Strychy. Przyjrzyj się. Posłuchaj. Oni tez mieli serce do tego miasta. 20 tysięcy ówczesnych sosnowiczan. Aż przyszła zagłada.

Sosnowiec, jakiego nie ma. Miasto opowiada historię o tych, którzy żyli tu przed nami

W 80. rocznicę likwidacji gett sosnowieckich 28 września 2023 r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, przy ul. Chemicznej 12, odbyła się sesja popularnonaukowa „Historia przerwana. Z dziejów społeczności żydowskiej w Sosnowcu“.

- To próba opowiedzenia historii miasta w którym 20 procent, czyli około 20 tysięcy ówcześnie żyjących w Sosnowcu to byli Żydzi. Pozostawili w tej historii miasta swój trwały ślad. Można te ślady do dzisiaj odnaleźć, o ile chodzi się po Sosnowcu wystarczająco uważnie i z przynajmniej z minimalna wiedzą na temat Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego - zauważa Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Budowali lokalny przemysł, inwestowali w rozwój gospodarczy miasta, współdecydowali o miejskich przedsięwzięciach

Organizatorem wydarzenia był Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz Instytut Pamięci Narodowej Odział w Katowicach. Jak podkreślają pracownicy IPN, przez ponad sto pięćdziesiąt lat społeczność żydowska stanowiła integralną część Sosnowca. Sklepikarze, kupcy, fabrykanci, prawnicy, lekarze...

- To była mniejszość liczna i znaczącą. Od połowy XIX wieku sosnowieccy Żydzi budowali lokalny przemysł, inwestowali w rozwój gospodarczy miasta, współdecydowali o miejskich przedsięwzięciach zasiadając w sosnowieckim samorządzie, angażowali się w działalność miejscowych organizacji społecznych, kulturalnych i zawodowych. Kres ich aktywności przyniósł wybuch II wojny światowej - mówi Sznajder.

Na skutek eksterminacji hitlerowskiej życie straciła większość żydowskich mieszkańców Sosnowca. Z tych, którzy ocaleli tylko garstka podjęła decyzję powrotu do rodzinnego miasta. Po roku 1945, sosnowieccy Żydzi stanowili mniejszość szczątkową, a z upływem lat śladową. Po 1968 r. prawie zniknęli miasta.

w 80.rocznicę dnia zagłady. Likwidacja sosnowieckiego getta

Wrześniowa sesja popularnonaukowa "Historia przerwana. Z dziejów społeczności żydowskiej w Sosnowcu" jest częścią obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Sosnowcu.

- To miało miejsce na przełomie lipca i sierpnia 1943 roku. Podobnie zresztą jak sąsiednie getto w tym samym czasie Niemcy postanowili zlikwidować w Będzinie. Sosnowieckie mieściło się na Środuli. To będzińskie na Kamionce. Dzisiejsza konferencja jest próba przywrócenia pamięci o Sosnowcu przedwojennym i na krótko przed zagładą - wyjaśnia Andrzej Sznajder.

Program konferencji obejmował liczne prelekcje oraz przytaczane autentyczne historie we wspomnieniach współczesnych, miedzy innymi: „Zagłada Żydów Sosnowca”; "Wyobraźnia na gruzach. Próba odtworzenia topografii getta w Sosnowcu-Środuli"; „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia; Bohaterowie żydowskiego ruchu oporu w Zagłębiu Dąbrowskim; „Pro Memoria – Bojownicy z Kamionki” – impresje fotograficzno-muzyczne; Mieszkańcy Sosnowca z pomocą Żydom w okresie niemieckiej okupacji, „Była dla mojej rodziny kimś więcej niż tylko pomocą domową”; Rodzina Zorskich w ukryciu, „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim”.

Zdjęcia, kadry, wspomnienia... Wystawa przerwanej historii

Obchodom okrągłej rocznicy wydarzenia towarzyszy wystawa o bliźniaczym do konferencji tytule. Ma na celu odtworzenie dziejów społeczności żydowskiej w Sosnowcu od momentu osiedlenia się jej w Sosnowcu po kres w okresie PRL.

- Na wystawie pokazano wybrane, najważniejsze wydarzenia z barwnej i bogatej historii sosnowieckich Żydów oraz przybliżono losy niezwykłych ludzi, którzy tę historię tworzyli. Klamrą spinającą wystawę są współczesne zdjęcia miejsc związanych z żydowską historią miasta - informuje IPN.

Ekspozycja będzie czynna do 1 października 2023 r.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera