Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób w Kryzysie Bezdomności na Jasnej Górze. „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka...”

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka...” - to hasło 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności, która odbyła się w sobotę, 11 listopada na Jasnej Górze.

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka...” - to hasło 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności, która odbyła się w sobotę, 11 listopada na Jasnej Górze. Na doroczne spotkanie, organizowane przez Caritas Polska, przybyło około 800 osób - bezdomni, a także wolontariusze i kapłani z Caritas Polska i oddziałów diecezjalnych Caritas oraz innych organizacji pozarządowych pomagających osobom bezdomnym.

Wydarzenie ma przede wszystkim zwrócić uwagę na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa. Pielgrzymka wpisała się w obchodzony za tydzień siódmy Światowy Dzień Ubogich - mówi dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej ksiądz Marek Bator.

Idziemy za myślą papieża Franciszka, który przygotował dla nas odpowiedni dokument. Orędzie dla osób wykluczonych społecznie, bezdomnych i ubogich, gdzie właśnie hasłem jest sentencja ze Starego Testamentu, z księgi Tobiasza, „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. To jest podkreślenie tego, że jesteśmy wszyscy równi, nie ma przed Bogiem tych kwalifikacji, jakimi posługujemy się na Ziemi. Słowo to pomaga nam zrozumieć istotę naszego świadectwa. Z każdym rokiem zainteresowanie pielgrzymką się zwiększa i coraz więcej ludzi chce przyjeżdżać tutaj – zauważa ks. Marek Bator.

To są bardzo często ludzie, którzy wyszli z ubóstwa społecznego, jedni przyjeżdżają podziękować za to, że znaleźli pracę, że odkryli siłę do tego żeby swoje słabości przezwyciężyć, a inni przychodzą żeby się modlić o tą łaskę. Bezdomność często rodzi się w samotności, braku akceptacji przez innych, braku dialogu z innymi, natomiast tym, który pomaga wyjść z bezdomności, to jest zawsze drugi człowiek – dodaje kapłan.

- Życie pisze różne scenariusze, ale dążyć trzeba do celu żeby wyjść z bezdomności, mówi Bartek z Jasła, od dziesięciu miesięcy korzysta z tamtejszego ośrodka dla mężczyzn. - Jestem tu, by nabrać energii, siły, zostawić prośby Matce Bożej i podziękowania. Z tym środowiskiem jestem zaprzyjaźniony, bo kiedyś też byłem kilka lat bezdomny - mówi Ryszard z Rzeszowa i dodaje, że przez takie spotkanie można sobie pomóc. Jeden z drugim może porozmawiać o swoich problemach, posłuchać. Można się wiele nauczyć, wyciągać wnioski.

Wychowawca Janusz Konieczniak, z noclegowni Caritas w Sosnowcu mówi, że dla wielu jego podopiecznych pobyt w sanktuarium jasnogórskim, to ubogacające modlitewne spotkanie, to też dla wielu możliwość skorzystania ze spowiedzi, więc jakieś przemiany zapewne pozostają w sercu.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach. Tam uczestnicy wysłuchali konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, podprzeora Jasnej Góry, a także nawróconego Grzegorza Kleszcza - trzykrotnego olimpijczyka z Sydney, Aten i Pekinu.

Zawsze odpowiadam na takie zaproszenia. Jest to dla mnie bardzo ważne, że tu jestem – mówił Grzegorz Kleszcz. - Byłem sportowcem, ale też człowiekiem pogrążonym w nałogu, to budzi ciekawość. Dziś dzielę się tym, bo wyjście z grzechu, to jedna z ważniejszych dla mnie historii, a moment zwrotny w moim życiu, to poznanie żywego Boga, stało się to przez kapłana. Ja wtedy będąc zanurzony w nałogach usłyszałem swoje imię, wtedy też zrozumiałem, że droga którą podążam jest drogą do zatracania. To były uzależnienia od alkoholu, narkotyków. To była ciemność, której nie dostrzegałem.

To spotkanie tutaj jest dla mnie ważne, bo często ludzie, którzy są dotknięci mocno przez los, są bardziej wyczuleni na takie światło, nadzieję, i oczekują tego od innych. Kiedy u mnie był ten proces wyjścia z nałogu, nawrócenia, przeżyłem wiele rzeczy, które mi pomogły. Wtedy wydawało mi się, że jak nie będę używał alkoholu, to życie będzie smutne, nudne, a ono okazuje się o wiele bogatsze i piękniejsze. I wielką radością mnie napełnia to, że pracuje nad sobą, że nie ma tych złych przyzwyczajeń w moim życiu. To staram się przekazać, pokazać jak do tego doszedłem. Każdy kto zanurzył się w tych problemach, to wie jak to jest trudne, czasem po ludzku nie do przejścia. I często nie odnosi się to do słabości, a do zniewolenia, czasem się jest jak w kajdanach, których nie można skruszyć, jeżeli Bóg nam w tym nie pomoże. A Bóg działa przez ludzi - mówił były olimpijczyk.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta w Kaplicy Matki Bożej, pod przewodnictwem częstochowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego. Po Eucharystii, w siedzibie Caritas w Częstochowie, wszyscy uczestnicy pielgrzymki spotkali się na Agapie.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce żyje ponad 30 tys. osób w kryzysie bezdomności. 19 listopada obchodzony będzie 7. Światowy Dzień Ubogich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera