Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

360Śląskie w Częstochowie. Co mówili częstochowianie? [ZDJĘCIA 360 STOPNI]

J. Strzelczyk, B. Romanek
360 znaków o moim mieście
360 znaków o moim mieście Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
Wczoraj nasza biała toyota prius, hybrydowy samochód z logo akcji „360Śląskie” i „Dziennika Zachodniego”, dotarła do Częstochowy. Dziękujemy Wam, Drodzy Czytelnicy, za spotkanie, za rozmowy z nami, słowa życzliwości! Obejrzyjcie też zdjęcia 360 stopni! Są wklejone w tekst - schodźcie w dół ekranu, tak jak czytacie tekst, a zobaczycie zdjęcia w tej niezwykłej technice. Mamy też dziś dla Was zagadkę. Można wygrać upominki DZ - nasze pytanie znajdziecie poniżej.

Po Katowicach, Sosnowcu, Rybniku, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Gliwicach, Będzinie, Jaworznie i Pszczynie przyszła kolej na Częstochowę.

Nasza akcja „360 Śląskie” dotarła wczoraj pod Jasną Górę. Przed godz. 10.00 biała hybrydowa toyota prius z logo „Dziennika Zachodniego” zaparkowała w samym sercu miasta, czyli na pl. Biegańskiego, przed historycznym ratuszem.
Częstochowa przywitała nas słoneczną pogodą, chociaż było chłodno. Ale częstochowianie nie zważali na ostry, zimowy wiatr i chętnie przystawali przy naszym samochodzie, robili sobie z nami zdjęcia, również w technice 360 stopni, opowiadając o tym, jak postrzegają Częstochowę. Opinie były w większości pozytywne.

Przejrzyjcie wszystkie zdjęcia wykonane w technice 360 na wszystkich stronach tego artykułu, a potem odpowiedzcie na pytanie

Na którym zdjęciu 360 stopni znajduje się budynek, do którego chciał się włamać legendarny kasiarz Szpicbródka?
PODAJCIE NUMER ZDJĘCIA 360 Stopni I NAPISZCIE NA NASZYM PROFILU NA FACEBOOKU

Do wygrania upominki DZ.

Kliknij w przycisk play i oglądaj Częstochowę w 360 stopniach

WIĘCEJ ZDJĘĆ 360 NA KOLEJNEJ PODSTRONIE
- Jestem częstochowianinem z dziada, pradziada - mówi Adam Karolczyk. - Kocham to miasto i zależy mi na jego rozwoju. Zmiany, na lepsze widać dookoła. Stoimy na odnowionym, a właściwie przebudowanym placu Biegańskiego. Chociaż mam pretensje, że jest tu tak mało zieleni. Trochę rekompensują ten niedostatek te drzewa w donicach. To efekt budżetu obywatelskiego. A właśnie budżet obywatelski to jedna z lepszych inicjatyw, które zrodziły się w Częstochowie.

Z placu Biegańskiego weszliśmy do ratusza, czyli do Muzeum Częstochowskiego. Zanim weszliśmy na muzealną wieżę widokową, po muzeum oprowadził nas jego dyrektor Janusz Jadczyk.

- Częstochowa to nie tylko Jasna Góra. W tym roku miasto świętowało 190. rocznicę połączenia Starej i Nowej Częstochowy. Zachęcam do odwiedzenia Rezerwatu Archeologicznego na Rakowie, a także naszego Ratusza, gdzie znajduje się Sala Wybitnych Częstochowian. W tej chwili znajduje się w niej ekspozycja poświęcona 70-leciu sportu żużlowego w naszym mieście. Mam nadzieję, że w nowym sezonie Włókniarz nawiąże do swoich największych sukcesów - mówił dyrektor Jadczyk.
Z Muzeum Częstochowskiego wybraliśmy się do słynnego „IV Liceum Ogólnokształcącego”, czyli do LO im. H. Sienkiewicza, szkoły, do której uczęszczał lider zespołu T. Love, Muniek Staszczyk. Po drodze spotkaliśmy studentki malarstwa z Akademii im. Jana Długosza, które spieszyły się na wystawę swoich prac.

Kliknij w przycisk play i oglądaj Częstochowę w 360 stopniach

WIĘCEJ ZDJĘĆ 360 NA KOLEJNEJ PODSTRONIE
Ich artystycznym duszom Częstochowa się podoba, ale są problemy, nad którymi warto się pochylić. - Częstochowa to bardzo ładne miasto, ale problemem jest to, że się wyludnia. Trzeba znaleźć przyczynę, czemu się tak dzieje i czemu temu zaradzić - mówiła jedna ze studentek, Barbara Skubała.

Czemu młodzi ludzie opuszczają Częstochowę? Odpowiedzi szukaliśmy w IV LO im. H. Sienkiewicza.

- Mnie osobiście Częstochowa się nie podoba. Niewiele się tutaj dzieje, nie ma żadnych ciekawych propozycji dla młodych ludzi - mówił Bartek, jeden z uczniów.

Jego dwie koleżanki, z którymi rozmawialiśmy, nie były tak surowe w opiniach. Twierdziły, że można znaleźć ciekawe zajęcie, jeśli tylko się chce, ale przyznawały, że w przyszłości chcą się wyprowadzić z Częstochowy.

Odwiedziliśmy oczywiście Jasną Górę. Chociaż jest już dawno po szczycie pielgrzymkowym to w san-ktuarium nie brakuje pielgrzymów.

- Jeśli tylko jest możliwość jesteśmy tutaj - mówią Irena i Wacław Kowalikowie z Dąbrowy Górniczej. - To jest miejsce wyjątkowe. Przychodzimy na Jasną Górę z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej.

Na Wałach Jasnogórskich spotkaliśmy dużą grupę pątników. Idą Drogą Krzyżową, zatrzymując się przed Stacjami Męki Pańskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ PODSTRONIE

Sprawy, które nam Państwo zgłosili wczoraj

Pan Andrzej:
Nie mogę wrócić do mojego mieszkania. Nie było mnie przez pewien czas w mieście i kiedy wróciłem okazało się, że mieszka tam obca kobieta. Musiałem wynająć mieszkanie. Mam tylko 700 zł renty po żonie. Nigdzie nie mogę znaleźć pomocy. Urzędnicy mnie zbywają.

Wiesława U.:
Jestem osobą niedowidzącą. Na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną tylko w niewielu miejscach jest zamontowana dodatkowo sygnalizacja dźwiękowa.
Takim osobom jak ja i całkowicie niewidomych taka sygnalizacja ułatwia bezpieczne przejście przez ulicę.

Karol:
Jestem kibicem piłkarskim Rakowa. Z drużyny jestem bardzo zadowolony, wygrywa mecze, liczę na awans do pierwszej ligi. Ale stadion mamy tragiczny. Miasto zachowuje się jakby nie chciało tego awansu. Chodzi o to, że potrzebny jest nowy stadion. Taki, który by spełniał warunki pierwszoligowe. Jeśli stadionu nie będzie to pierwszej lidze będziemy musieli rozgrywać mecze chyba w Sosnowcu.

Zbigniew:
Mówi się i pisze o inteligentnym systemie transportu w Częstochowie. Taki system ma usprawnić ruch w mieście. Trzeba zacząć od stworzenia tzw. zielonej fali, to znaczy takiego systemu sygnalizacji świetlnej , która pozwoli płynnie jechać, z odpowiednią szybkością przy włączonych zielonych światłach na kolejnych sygnalizatorach. To nic nadzwyczajnego. W kilku miastach w Polsce jest system zielonej fali.

Czy wiecie, że...

Nazwa miasta wywodzi się od słowiańskiego imienia Częstoch. Wg legendy niejaki Częstoch w miejscu, gdzie jest teraz Stary Rynek zbudował chatę, wokół której powstały kolejne chaty.

Jasna Góra to nie tylko sanktuarium maryjne. To także twierdza. „Fortalitium Marianum” , tak nazwał twierdzę jasnogórską w 1639 roku król Władysław IV Waza. Jego zabiegi, mające na celu ufortyfikowanie klasztoru jasnogórskiego, były kontynuacją starań ojca i poprzednika na tronie polskim Zygmunta III Wazy, który zapoczątkował wznoszenie twierdzy w 1620 roku.
Z Częstochową są związani znani artyści i sportowcy: Jerzy Kulej, Jerzy Duda-Gracz, Marek Perepeczko, Halina Poświatowska, dr Władysław Biegański, Kalina Jędrusik, Magdalena Cielecka, Jerzy Kossela, Muniek Staszczyk, Olek Klepacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!