Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

550 osób zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym w MCK, wśród nich 60 lekarzy. Pierwsze umowy już zostały podpisane. Nabór trwa

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Budowa szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dobiega końca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dobiega końca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Ponad 550 osób zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym, który budowany jest w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 60 z tych osób to lekarze różnych specjalizacji. Pierwsze umowy zostały już podpisane.

W przyszłym tygodniu covidowy szpital tymczasowy w Katowicach, który powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Do pracy tymczasowej zgłosiło się już ponad 550, w tym 165 pielęgniarek.

- Są to lekarze, pielęgniarki, salowe, technicy, kadra medyczna, czyli te osoby, bez których tak naprawdę szpital nie mógłby dobrze funkcjonować. Blisko 60 z tych osób to lekarze różnych specjalizacji - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

- Obecnie trwa szczegółowa weryfikacja przez szpital MSWiA w Katowicach tych osób oraz są już podpisywane pierwsze umowy - dodaje Kucharzewska.

Jak zapewnia nabór kadry medycznej się nie kończy, wciąż można zgłosić się przez specjalnie utworzoną do tego stronę "Szpital dla Śląska".

- Nadali liczymy, że kolejni ochotnicy będą się zgłaszać. Dodać trzeba, że szpitale tymczasowe w województwie śląskim będą nowoczesne, z doskonałą aparaturą i z doskonałym sprzętem. Warunki pracy dla medyków będą - mamy taką nadzieję- na najwyższym poziomie - mówi Kucharzewska.

W tymczasowym szpitalu w MCK będzie łącznie będzie tu 500 łóżek podpiętych do instalacji tlenowej, w tym 100 łóżek respiratorowych. Roboty ruszyły pod koniec października i powoli zmierzają do finału. Lecznica w MCK ma stanowić zabezpieczenie dla całego regionu.

Dodajmy, że szpital w MCK składa się z trzech części: 400 łóżek podpiętych do instalacji tlenowej, 100 łóżek w części OIOM-owej oraz zaplecza z gabinetami zabiegowymi. W szpitalu będą trzy gabinety zabiegowe które będą służyły pacjentom, jeśli będzie konieczność wykonania szybkiej diagnostyki czy prostych zabiegów.

Szpital tymczasowy w Katowicach w MCK

Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach. Kiedy przyjmie pacjen...

W pracę w szpitalu będą zaangażowani oprócz medyków, również ratownicy górniczy.

- Dzisiaj z głównej sali szpitala tymczasowego w Katowicach, czyli z tzw. strefy czerwonej, zeszły firmy techniczne, które w ostatnich tygodniach zajmowały się budową i testowaniem instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej. – Są już boksy z zasłonkami, ustawiane są łóżka i sprzęt oraz trwa sprzątanie całej hali – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kończą się także prace w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej. Ta ostatnia będzie składać się z gabinetów do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG. Trwają roboty wykończeniowe także gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, czy zaplecza aptecznego. Gotowe są już łazienki z kabinami prysznicowymi.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przywieźli i rozstawili dziś zestaw agregatów prądotwórczych, zwanych kontenerową elektrownią polową KEB – 900. Mają one zapewnić zabezpieczenie przede wszystkim dla funkcjonowania łóżek respiratorowych.

Żołnierze WOT oraz wojsk operacyjnych są także zaangażowani od początku budowy szpitala w szereg innych zadań, m.in. rozładowują i rozmieszczają łóżka i sprzęt na terenie ogromnej hali MCK. Codziennie też z Agencji Rezerw Materiałowych dostarczane są kolejne sprzęty i aparatury. Pod koniec przyszłego tygodnia szpital powinien być w pełnej gotowości do przyjęcia pacjentów.

- To będzie bardzo nowoczesny szpital w centrum aglomeracji śląskiej, wyposażony w profesjonalny sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia pacjentów. Także warunki pracy kadry medycznej w takim miejscu powinny być na najwyższym poziomie i będziemy robić wszystko, aby tak było. Nabór chętnych medyków do pracy w tej placówce oraz w pozostałych szpitalach tymczasowych nie został zakończony. Zachęcam więc gorąco i mamy nadzieję, że kolejne osoby będą się rekrutować. Im więcej personelu medycznego, tym lepsza opieka nad chorującymi mieszkańcami – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Pomoc w opiece nad zakażonymi pacjentami w szpitalach tymczasowych zaoferowały także spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej zgłaszają się jako wsparcie kadry medycznej.

Wiemy już, że z PGG 50 ratowników wpierw z katowickich kopalń będzie pracować w szpitalu tymczasowym. Trwa nabór ochotników w JSW. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.

O ponowną pomoc w zapewnieniu kadry medycznej zaapelował dzisiaj m.in. do szefów izb lekarskich i pielęgniarskich wojewoda Jarosław Wieczorek podczas wideokonferencji. Przybliżył także na jakim etapie są prace w szpitalach tymczasowych oraz omówił obecną sytuację epidemiologiczną.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera