Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Katarzyna Kuczyńska-Budka, kandydatka na prezydenta Gliwic bez tajemnic

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
ARC Prywatne Katarzyny Kuczyńskiej-Budki
Wybory 2024. Kandydatka na prezydenta Gliwic. Katarzyna Kuczyńska-Budka (KKW Koalicja Obywatelska) odpowiada na pytania w ankiecie Dziennika Zachodniego. Odpowiedzi przybliżają sylwetkę kandydatki zarówno od strony zawodowej, jak i prywatnej.

W niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. W Gliwicach o urząd prezydenta miasta ubiegać się będzie pięcioro kandydatów.
Kandydatów do fotela prezydenta Gliwic poprosiliśmy o odpowiedzi na pytania w naszej ankiecie - kandydat bez tajemnic. Wszyscy pretendenci do urzędu prezydenta Gliwic otrzymali identyczne pytania.
Poniżej odpowiedzi, jakich udzieliła Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Ankieta DZ: kandydat na prezydenta Gliwic bez tajemnic

Odpowiedzi na pytania, udzielone przez kandydatkę, przybliżają jej sylwetkę zarówno ze strony zawodowej, jak i prywatnej.

Imię i nazwisko: Katarzyna Kuczyńska-Budka

Wiek: 53 lata.

Wykształcenie: Wykształcenie wyższe - polonistyka na Uniwersytecie Śląskim, ponadto administracja i finanse Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, PR i zarządzanie personelem GWSH, E-administracja Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Komitet wyborczy: KKW Koalicja Obywatelska.

Praca (kariera zawodowa): Po studiach, stawiam swoje pierwsze kroki jako reporterka w Radiu Plus, Telewizji Polskiej i Dzienniku Zachodnim. W 2004 roku rozpoczynam pracę w roli rzecznika prasowego i dyrektora biura prasowego w urzędzie miejskim w Zabrzu. Kilka lat później zaczynam kierować biurem prasowym wojewody w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie spędzam 15 lat swojej kariery zawodowej. Następnie, przyjmując posadę dyrektora Gabinetu Marszałka, a następnie dyrektora Wydziału Dialogu, gdzie zajmuję się dialogiem między samorządem, rządem, związkami zawodowymi i pracodawcami, realizuję m.in. programy młodzieżowe, senioralne. Od 2018 spełniam się jako radna Gliwic. ​​Współtworzę i zasiadam w Komisji Dialogu, a także w Komisji Rozwoju Miasta i w Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, której zostaję wiceprzewodniczącą.

Rodzina: Mam męża i dwie córki.

Hobby/zainteresowania/sposób spędzania wolnego czasu: Dobre książki, film, gotowanie, podróże, aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Miejsce zamieszkania: Oczywiście Gliwice.

Posiadany samochód/samochody: Toyota CHR hybryda


Od 5 do 7 najważniejszych punktów programu wyborczego, jak ma zmienić lub rozwijać się miasto, co jest najbardziej istotne:

Mój program wyborczy obejmuje 50 postulatów. Do tych najbardziej priorytetowych należą:

  • Zbudujemy nowy wielospecjalistyczny szpital. Przyspieszymy jego powstanie i pozyskamy środki zewnętrzne na jego realizację.
  • Zadbamy o seniorów. Zapewnimy nowe miejsca dla seniorów w ramach Domów Pomocy Społecznej dofinansowując proces ich modernizacji. Wprowadzimy programy sportowe dla seniorów poprzez zapewnienie przestrzeni aktywnego spędzania czasu oraz wprowadzenie zniżek do obiektów sportowych.
  • Oddamy 1000 mieszkań na wynajem, czyli 2x więcej niż dotychczasowa władza. Usprawnimy procedury i przeprowadzimy audyt zasobów komunalnych. Otworzymy miasto na sprzedaż nowych terenów pod budowę domów jednorodzinnych dla inwestorów indywidualnych przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju.
  • Zwiększymy dostępność żłobków i przedszkoli. Wprowadzimy bon dla malucha, który pozwoli sfinansować część kosztów pobytu dzieci w prywatnych żłobkach i przedszkolach.
  • Zadbamy o ofertę spędzania czasu wolnego. Zwiększymy liczbę darmowych, plenerowych imprez dla mieszkańców. Zorganizujemy Dni Miasta. We współpracy z organizacjami pozarządowymi zapewnimy cykliczne wydarzenia rekreacyjne i sportowe w parkach miejskich.
  • Zainicjujemy dialog z mieszkańcami. We współpracy z organizacjami pozarządowymi pokażemy, jak naprawdę powinny wyglądać konsultacje społeczne, wprowadzimy panele obywatelskie do procesu decyzyjnego i w pełni wykorzystamy potencjał tkwiący w istniejących oraz nowych ciałach dialogu społecznego. Gliwiczanie będą mieli głos w istotnych dla siebie sprawach, a pierwszą z nich będzie decyzja o sposobie rozliczania opłat za śmieci.

Zachęcam do zapoznania się z pełną wersją programu na stronie katarzynabudka.pl.

Dlaczego pan/pani startuje?

Czas na zmianę. Mamy 2024, miasto nie może być zarządzane jak w latach 90. Mieszkańcy, dialog obywatelski muszą być w centrum uwagi. Kiedy władza wyjdzie zza biurka i zacznie rozmawiać z mieszkańcami, dowie się, na czym ludziom zależy najbardziej. Wszechobecny beton, także mentalny, tylko to symbolizuje. Przed Gliwicami długofalowe wyzwania: wyludnianie miasta i starzenie się społeczeństwa - odgrzewanie niezrealizowanych obietnic sprzed 5 lat nie wystarczy.

Decyzja o starcie w wyborach jest efektem wieloletnich doświadczeń samorządowych, rozmów z tysiącami mieszkańców w każdym wieku i o różnych potrzebach, setek spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami i partnerami społecznymi, konsultacji z dziesiątkami ekspertek i ekspertów w swoich dziedzinach. Te rozmowy oraz spotkania wciąż trwają i trwać będą każdego dnia, ponieważ chcę wraz z Państwem współtworzyć nasze Gliwice.

Miasto to żywy organizm, a my codziennie jesteśmy i chcemy być jego częścią. Gliwice potrzebują zmiany - i tylko razem możemy je zmienić!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera