Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

83-latkek z Zabrza został oszukany na 6 tys. złotych. Dał się namówić na fałszywą inwestycję

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
83-latkek z Zabrza został oszukany na 6 tys. złotych. Dał się namówić na fałszywą inwestycję
83-latkek z Zabrza został oszukany na 6 tys. złotych. Dał się namówić na fałszywą inwestycję Policja Zabrze
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu opublikowali historię 83-letniego zabrzanina, który dał się namówić na fałszywą inwestycję przez co stracił 6 tysięcy złotych.

Inwestowanie staje się coraz prostsze. Przez internet możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi, inwestować w kryptowaluty. Na fali popularności tej formy inwestycji, za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki, oszuści podszywają się pod brokerów finansowych, oferując spektakularne wręcz zyski.

83-latek oszukany. Skradziono mu 6 tys. złotych

Tym razem ofiarą oszustów padł 83-letni mieszkaniec Zabrza, który dał namówić się na inwestycje. Senior dał się skusić reklamie inwestycji akcje Baltic Pipe na znanym portalu społecznościowym. Po kliknięciu link i wypełnieniu formularza Oszuści zadzwonili na jej numer i zaoferowali kupno akcji Baltic Pipe w bardzo atrakcyjnej cenie z gwarancją szybkiego zysku. Jednak, zamiast zyskać, mężczyzna stracił 6 tysięcy złotych, które oszuści wypłacili sobie, korzystają z dostępu do jego aplikacji bankowej.

Jak działają oszuści?

Firmy, w których pracują oszuści, mimo że okradają ludzi, często działają legalnie. Zarejestrowane są w tropikalnych rajach podatkowych, a ich pracownicy dostają regularne wypłaty oraz premie za wyniki. Jednak ich przedstawicielstwa, biura w Polsce widnieją tylko „na papierze”.

Oszuści podkreślają, że potencjalny klient nie musi znać się na rynkach finansowych, obsłudze specjalistycznych serwisów, czy śledzić kursy akcji. Ba, nie musi nawet być biegły w obsłudze komputera, czy smartfonu. Wystarczy, że skorzysta z ich „pomocy”. Pseudobrokerzy namawiają ofiary, by wykonywały podawane przez telefon polecenia, bądź instalowały oprogramowanie do tzw. zdalnego pulpitu i przekazywały telefonicznym „konsultantom” uprawnienia do sterowania swoim komputerem, tabletem bądź telefonem. Dzięki temu przestępcy sięgają do kont bankowych bądź zaciągają pożyczki bankowe na nazwisko ofiary. Obecnie w mediach dużo się mówi o kradzieży tożsamości w celu wyłudzania kredytów, czy dokonywania oszustw. Paradoksalnie, w tym przypadku ofiara sama, daje dostęp oszustowi do swojej tożsamości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera