18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskupi katowiccy połamali się z dziennikarzami opłatkiem [ZDJĘCIA]

MAZ
Opłatek Dziennikarzy w Katowicach
Opłatek Dziennikarzy w Katowicach Marzena Bugała
Od odśpiewania "plurimos annos" (łac. wielu lat) księdzu arcybiskupowi seniorowi Damianowi Zimoniowi, świętującemu w sobotę 56-lecie posługi kapłańskiej rozpoczęło się opłatkowe spotkanie, na które zaprosił dziennikarzy arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Była wspólna modlitwa oraz ważne słowa wypowiedziane pod adresem ludzi mediów. - Doceniam waszą misję, wasze powołanie, ale apeluję, by w zglobalizowanym świecie nie używać środków masowego przekazu do walki - apelował apb. Zimoń. - Stosujcie zasadę NN, czyli nie narzekać, a jeśli już trzeba pokazywać świat takim jakim jest, starajcie się zawsze dostrzegać nadzieję - prosił abp. Zimoń, jednocześnie dziękując Dziennikowi Zachodniemu za upowszechnianie wiedzy o najwybitniejszych Ślązakach, z których niewątpliwie najbardziej znany jest na świecie św. Jacek.

Specjalny wykład, skierowany do dziennikarzy wygłosił ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, specjalista m.in. od etyki mediów." Czy czwartej władzy grozi totalitaryzm?" zastanawiał się, jednocześnie pokazując jak wielką siłę stanowią dziś twórcy i użytkownicy internetu, a zwłaszcza portali społecznościowych - Facebooka i Twittera.

- To piąta władza, która tradycyjnym dziennikarzom patrzy na ręce - stwierdził. I przywołał fakty. Na portalu Facebook w ciągu 20 minut zamieszczanych jest 5 mln zdjęć, w tym czasie na Twittera trafia 7 milionów wpisów. Amazon w tym czasie dokonuje transakcji na 2,5 mln USD. To sprawia, że nowe media stają się w szybkości przekazywania informacji bezkonkurencyjnie. No i na nowo musimy wkrótce zdefiniować, co to jest dziennikarstwo, skoro dostęp do sieci jest dziś nieograniczony - mówił prof. Lis.
Zwracał przy tym uwagę na znaczenie edukacji medialnej społeczeństw, by odbiorcy informacji mogli się w ich gąszczu poruszać. A internet to także zagrożenia, m.in. uzależnieniem się od stałego przebywania w sieci. Już teraz, jak przekonywał ks. prof. Lis młodzież spędza z mediami 10 godzin dziennie, w tym cztery z komórką.

Spotkanie podsumował abp. katowicki Wiktor Skworc, apelując do ludzi mediów o uszanowanie słowa i przedkładanie nad interes wydawców interesu odbiorców informacji. Szczególną, jego zdaniem misję do spełnienia mają dziennikarze mediów lokalnych, którzy powinni pokazywać życie zwykłych ludzi i wydarzenia, o których nie zająkną się duże media. Ponadto, zdaniem katowickiego arcybiskupa, dobry dziennikarz powinien opisywać świat językiem ludzkich wartości, a każda informacja powinna być inspiracją do ludzkiego działania. Jego zdaniem, trzeba szanować każde słowo, bo rany zadane przez nie, bolą najdotkliwiej, czasem słowa potrafią zabijać.

Po wspólnej modlitwie dziennikarze i duchowni przełamali się opłatkiem. Był czas na kołocz i świąteczne życzenia zdrowego i spokojnego Bożego Narodzenia.

*Gdzie najtaniej na zakupy [PORÓWNANIE CEN W MARKETACH]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!