Antoni Tomiczek POGRZEB: Bohater II wojny światowej...

  Antoni Tomiczek POGRZEB: Bohater II wojny światowej pochowany w Pstrążnej [ZDJĘCIA]

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Antoni Tomiczek POGRZEB: Bohater II wojny światowej pochowany w Pstrążnej [ZDJĘCIA]
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Biernat

  Bohater II wojny światowej, pilot RAF-u mjr Antoni Tomiczek spoczął dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Pstrążnej. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, żołnierze, młodzież oraz okoliczni mieszkańcy.
  Pogrzeb mjra Antoniego Tomiczka odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w parafii św. Mikołaja w Pstrążnej. W ostatniej drodze bohaterowi II wojny światowej towarzyszyła rodzina, przyjaciele, żołnierze, młodzież i mieszkańcy miejscowości. Podczas uroczystości byli obecni także przedstawiciele polskich sił powietrznych oraz reprezentant ambasady brytyjskiej. Na ręce rodziny w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego kondolencję złożył ks. Krzysztof Spyra, proboszcz miejscowej parafii..

  Przed złożeniem trumny do groby odegrany został hymn państwowy. Później żołnierze pożegnali mjra Antoniego Tomiczka salwą honorową.

  - To był bardzo dobry i życzliwy człowiek. Co roku na 1 listopada zamawiał mszę za wszystkich zmarłych powstańców, żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Mimo swojego wieku, zawsze też opiekował się pomnikiem pogległych za wolność Polski, który znajduje się niedaleko kościoła - wspomniał w rozmowie z DZ ks. Krzysztof Spyra, proboszcz parafii św. Mikołaja w Pstrążnej.

  Mjr Antoni Tomiczek spoczął obok swojej żony Emilii.

  1 grudnia w sali przyjęć o godz. 14 "Pod Topolami" odbędzie się wernisaż wystawy "Długi lot do domu. Losy mjr Antoniego Tomiczka zapisane w ocalonych dokumentach i fotografiach". Będzie ona zawierać reprografie dokumentów i fotografii wraz z ich opisem.

  Wystawa będzie mobilna i prezentowana w kilku miejscach (w następnych tygodniach) - wpierw w Gimnazjum w Lyskach (którego patronem jest mjr Tomiczek), następnie w Gimnazjum w Kornowacu, GBP Lyski oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pstrążnej.

  Mjr Antoni Tomiczek

  Antoni Tomiczek urodził się 13 listopada 1915 r. w Pstrążnej. W latach 1939 - 1945 brał czynny udział w II wojnie światowej, jako pilot RAF-u na zachodzie. Najpiękniejsze karty zapisywał w 1944 roku. Pięć razy leciał z włoskiego Brindisi nad walczącą Warszawą z bronią, medykamentami, żywnością.

  Za swoje zasługi został dwukrotnie uhonorowany Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużonych dla Województwa Katowickiego, honorowym wyróżnieniem - Błekitne Skrzydła oraz jugosłowiańskim medalem Medalia "Smrt fasizmu - Sloboda Narodu". Był patronem gimnazjum w Lyskach.

  Zmarł 19 listopada.


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korekta

   J. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Uwaga: JEST patronem gimnazjum w Lyskach.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama