Katowickie korty wywołały emocje u radnych. Klub PO wyjaśnia...

  Katowickie korty wywołały emocje u radnych. Klub PO wyjaśnia swą postawę

  Tomasz Kuczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowickie korty wywołały emocje u radnych. Klub PO wyjaśnia swą postawę
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Sprawa kortów tenisowych im. Jadwigi Jędrzejowskiej rozgrzała katowickich radnych. Na sesji pojawili się Michał Goli, prezes GC Investment i przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Kortów Karol Zarzecki, którzy mieli możliwość zabrania głosu. Każdy bronił swych racji. Za uratowaniem kortów opowiadali się na przykład radni Marek Szczerbowski i Andrzej Zydorowicz, przypominając, że pod protestem przeciw ich likwidacji podpisało się 1200 osób.
  Efekt? Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego obejmujący historyczne korty przy Astrów i stadion AWF przy Kościuszki nie był poddany głosowaniu, bo wcześniej radni głosowali w sprawie uwag do niego odrzuconych przez prezydenta Katowic. Uwagi GC Investment (właściciela kortów) zostały przez Radę odrzucone, ale za to poparto wnioski do planu złożone przez AWF, choć w dużej mierze są tożsame! Gdyby plan został przyjęty, to korty i stadion byłyby chronione zapisem US (usługi sportu i rekreacji). Jednak teraz najpewniej trzeba go przygotować z uwzględnieniem zmian.

  - Ciągle mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia GC Investment z miastem w sprawie zamiany terenów. Wierzę też, że 25. Międzynarodowy Turniej Seniorów "Katowice Cup" odbędzie się przy Astrów - mówi Zarzecki.

  Klub radnych PO wydał oświadczenie dotyczące tej sprawy.  Klub Radnych PO RP w Radzie Miasta Katowice nie mógł poprzeć dokonanych przez organ sporządzający plan rozstrzygnięć uwag zgłoszonych przez właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w obszarze planu. Takie głosowanie stanowiłoby złamanie prawa ochrony własności wyrażone w art. 64 ust. 3 Konstytucji RP z 2 kwietnia 2007 r.

  Przypomnieć należy, że z końcem zimy 2011, kiedy pojawiły się informacje o zamiarze sprzedaży przez ówczesnego właściciela terenu kortów przy ul. Astrów, pojawiło się szereg inicjatyw w obronie zachowania funkcji sportowej tego terenu. Również członkowie naszego klubu złożyli wówczas interpelację o pilne podjęcie prac nad planem miejscowym, tak, aby tę funkcję zachować. Niestety, urzędnicza opieszałość spowodowała, że opracowanie projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu nastąpiło później niż transakcja sprzedaży nieruchomości. Zwrócić również należy uwagę na fakt, że projekt planu trafił do rady miasta po ponad 2,5 roku od podjęcia działań w tej sprawie. Jak wiadomo, sytuacja w tym czasie diametralnie się zmieniła, na co wskazywaliśmy już na sesji we wrześniu 2011. Aktualny właściciel nabył nieruchomość niezwiązaną zapisami planu miejscowego i ma prawo oczekiwać realizacji swoich zamierzeń w zgodzie z polityką przestrzenną miasta określoną przecież przez radę w studium zagospodarowania przestrzennego. Gdyby plan miejscowy, jak w szeregu miast, obejmował 100 procent powierzchni miasta, nie byłoby tego problemu. Jak jednak wiadomo, w Katowicach niestety tak nie jest.

  Stoimy na stanowisku, że właściciel nieruchomości ma prawo do ochrony swojej własności i prawo do uszanowania swoich zamiarów inwestycyjnych, co ma mieć wyraz również w postaci decyzji organu stanowiącego i wykonawczego gminy. Sytuacja przeciwna nie tylko byłaby sprzeczna z Konstytucją RP, lecz stanowiłaby również dowód lekceważenia nie tylko właścicieli nieruchomości, ale także potencjalnych inwestorów, na których nadmiar przecież w Katowicach narzekać nie możemy. Wyrządziłoby to poważną szkodę reputacji miasta, ukazując je jako nieszanujące przedsiębiorców i lekceważące konstytucyjnie chronione prawo własności.

  Organy władzy publicznej stanowiąc prawo są zobowiązane do roztropnego, uczciwego i odpowiedzialnego działania. Nie można tworzyć prawa niemożliwego do realizacji, a za takie należy uznać w aktualnej sytuacji proponowany zapis określający funkcję sportową w rejonie ul. Astrów. Nie można też przecież tworzyć prawa, po to tylko, by zyskać tani poklask opinii publicznej. Odpowiedzialność i uczciwość jego stanowienia oznaczają umiejętność podejmowania decyzji niekiedy niepopularnych, ale możliwych za to do realizacji.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Najpierw korty, potem stadion AWF?! Katowickie "odsportowienie" gruntów
  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstydzę się za stanowisko radnych z PO – mieszkańców Katowic, Ślązaków?

   Sympatyk PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Stanowisko radnych naszej śląskiej PO to nie tylko brak kompetencji ale zwykłe draństwo. Najpierw sami, głosując za uchwałą wniesioną przez Arkadiusza Godlewskiego żądali potwierdzenia, iż tereny...rozwiń całość

   Stanowisko radnych naszej śląskiej PO to nie tylko brak kompetencji ale zwykłe draństwo. Najpierw sami, głosując za uchwałą wniesioną przez Arkadiusza Godlewskiego żądali potwierdzenia, iż tereny kortów pozostaną na zawsze terenem sportowym, a potem - gdy okazało się, że Michał Goli może na tym stracić (tj. nie zarobić miliona czy trzech) - nagły odwrót i zmuszanie radnych do zmiany stanowiska w głosowaniach! To naruszenie podstawowych norm etycznych. Wygląda na to, że w PO rządzą pieniądze MG, a nie obowiązek wobec Katowic i zwykły rozsądek. Czy radni i zarząd PO nie widzi, że wygląda to na to, że są „na garnuszku” prostego chłopaka, którego głównym, jeśli nie jedynym atutem są pieniądze?

   Nasi radni ignorują również słowa Premiera Tuska, z ostatniej konwencji PO, o uczciwości, obowiązku obywatelskim i zachowaniu dobrych obyczajów! Zawiłe tłumaczenie radnych jest tym bardziej kuriozalne, że zawiera szereg kłamstw, jak np. to że Goli nie był świadomy tego, że kupił korty i że to teren sportowy. Nie tylko był świadomy tego co kupuje, ale to właśnie za to, że "załatwi odsportowienie" kortów ma zarobić parę milionów! Mówi to sam Goli - zobaczcie: http://www.tvncnbc.pl/grunt-to-zarobic,277719.html .

   Czy takich "biznessmanów" chcemy na Śląsku? Czy interes jednej tylko osoby - byłego członka zarządu śląskiej PO jest wart więcej niż interes tysięcy mieszkańców Katowic i sportowców? Czy naprawdę nasze marzenia o uczciwym obywatelskim państwie wyrzuciliśmy już do kosza?

   Wstydzę się za moich radnych ze śląskiej organizacji PO. Z przykrością stwierdzam, że radni nie reprezentują stanowiska członów i sympatyków PO oraz mieszkańców miasta, któremu powinni służyć.
   Dlatego zwracam się z gorącą prośbą o interwencję do ministra Tomka Tomczykiewicza - dobrego znajomego Pana Michała Golego - aby przekonał go do zmiany decyzji i przywrócenia kortów do użytkowania. Jest przecież również harcerzem, a to szczególnie zobowiązuje!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo dla Krzysztofa Kuczyńskiego

   Sportowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zgadzam się z Tobą w 100%, zburzcie SPODEK!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spodek zamydla oczy ws. sportu w Katowicach

   Krzysztof Kuczyński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mam inną propozycję dla Katowic, dla "radnych" i Pana Prezydenta Uszoka! Trzeba zburzyć Spodek!!! Wszak to dobre miejsce do inwestycji i postawienia nowych biurowców! A może supermarket :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spodek zamydla oczy ws. sportu w Katowicach

   Krzysztof Kuczyński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Mam inną propozycję dla Katowic, dla "radnych" i Pana Prezydenta Uszoka! Trzeba zburzyć Spodek!!! Wszak to dobre miejsce do inwestycji i postawienia nowych biurowców! A może supermarket :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wolny Śląsk bez POlaków

   Krzysztof Kuczyński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A kogo interesuje opinia radnych PO?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trafne:)

   Molo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Krzysiu PO to odpad z ta krzywa morda na czele nierzadu ze swoja banda osłów z warszawki:) Slask dla Slazakow

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   korty

   tenisista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   sprawa kortów została pozamiatana za sprawa pana kanclerza AWF który grając regularnie w golfa z p. Goli złożył w imieniu AWF pismo w sprawie odsportowienia obiektów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wierzcie w cuda kochani!!!

   Molo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kochani moja opinia jest natepujaca. Robia z ludzi głupków, nawet wczoraj glosując nie wiedzieli na co głosuja!!!! Mydlenie oczu a sprawa jest przesadzona bo nie wierze w to ze kilku nie wzielo w...rozwiń całość

   Kochani moja opinia jest natepujaca. Robia z ludzi głupków, nawet wczoraj glosując nie wiedzieli na co głosuja!!!! Mydlenie oczu a sprawa jest przesadzona bo nie wierze w to ze kilku nie wzielo w łape i dobrze o tym wiemy. Katowice to nabardziej antysportowe miasto na Śląsku i chyba wogole całej europie. Poza hokeistami ktorzy i tak spadna nie mamy na poziomie najwyzszego szcebla rozgrywek żadnej dyscypliny druzynowej. Dlugo by pisac ale po co bo ludzie sie nie licza tylko interesy i łapówki. Nadzieja matka głupich Z powazniem Tomasz Molenda Katowiczanin i człowiek korzystajaci i kochajacy kortyzwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Już burzą...

   Tomasz Kuczyński, DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dziś zaczęła się rozbiórka domu klubowego. Zapraszam wszystkich do robienia pamiątkowych zdjęć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja2

   Tenis w Kato. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Korty są do odratowania, ale UM Katowic musi zgodzić się na wymianę na inną działkę z GC Investment, następnie przekazując korty AWFowi, ale co z tego jak AWF ma to w d****. W centrum sportu na...rozwiń całość

   Korty są do odratowania, ale UM Katowic musi zgodzić się na wymianę na inną działkę z GC Investment, następnie przekazując korty AWFowi, ale co z tego jak AWF ma to w d****. W centrum sportu na Bażantowie są dwa korty i cały czas zajęte, sam se tam graj.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tenis w Kato.

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Te korty to relikt przeszłości, syf, brud i ubóstwo. Lepiej nie przeszkadzać inwestorowi, działać i budować nowy wizerunek miasta. Wątpię, że "miasto" będzie tak bezmyślne i zablokuje inwestycje. A...rozwiń całość

   Te korty to relikt przeszłości, syf, brud i ubóstwo. Lepiej nie przeszkadzać inwestorowi, działać i budować nowy wizerunek miasta. Wątpię, że "miasto" będzie tak bezmyślne i zablokuje inwestycje. A pograć w tenisa to radzę w centrum sportu na Bażantowie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Ja

   tenisista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   kto Ci kazał to napisać ? jestem członkiem GC ? Kogo stać na Bazantowo - ponad 100 zl/godz ?
   Zastanow się zanim cos napiszesz mądrego -

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama