Ważne
  Kolejne kopalnie przerobią metan na prąd

  Kolejne kopalnie przerobią metan na prąd

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dwa i pół roku - tyle czasu potrzeba, by Kompanii Węglowej zwróciło się 15,5 mln zł zainwestowane w produkcję energii elektrycznej z metanu.
  W kopalniach Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy w Gliwicach uruchomiono agregaty zasilane metanem. Każdy z nich zużywa na minutę 8 m sześc. tego gazu. Rocznie oba dadzą prawie 32 megawatogodzin prądu. Dzięki zmianom w prawie energetycznym, takie instalacje staną się powszechne. Prąd z metanu ma być wspierany finansowo. Dla górniczych spółek to może być dobry biznes.

  - Agregaty w dzień roboczy pokryją 10 proc.
  zapotrzebowania każdej z kopalń na prąd, a w dni wolne ok. 30 procent. Oszczędności z tego tytułu to miliony złotych rocznie - podkreśla Zbigniew Madej, rzecznik KW. W polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. metanu rocznie


  Oszczędności na prądzie to nie wszystkie korzyści. Dzięki redukcji emisji metanu do atmosfery Kompania otrzyma tzw. ERU (jednostki redukcji emisji). To uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które można sprzedać. Jastrzębska Spółka Węglowa, która jako pierwsza w swoich kopalniach zaczęła pozyskiwać metan, na ERU zarabia rocznie milion złotych.

  - W następnych latach agregatów przybędzie. Planujemy zasilać metanem centralną klimatyzację kopalni - podkreśla Madej.
  Rocznie we wszystkich polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. metanu. Z tego do instalacji odmetanowania trafia zaledwie jedna trzecia. Gospodarczo wykorzystywane jest 160 mln m sześc. (zaledwie 19 proc.), a można by trzykrotnie więcej. Liderem jest JSW, gdzie do produkcji energii i ciepła zużywa się ok. 80 proc. ujętego metanu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama