Wiek Pary. Technoblog: Polskie drogi, czyli mnie pod...

  Wiek Pary. Technoblog: Polskie drogi, czyli mnie pod pancerzem nie duszno

  Wiek Pary. Technoblog

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiek Pary. Technoblog: Polskie drogi, czyli mnie pod pancerzem nie duszno
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Jacek Skorek

  Zaczęło się od czego innego. Od kradzieży laptopa w Szczecinie czy w Poznaniu - już nie wspomnę.
  Laptop poszedł na cudzych nogach I jak to w przypadku laptopów, pewnie już się nie znajdzie. Współczuję. Ale nie o tym chciałem pisać.

  Rozmowa zeszła najpierw na broń do robienia porządku na ulicach z wrednymi złodziejami. Że szkoda, że nie można mieć. Ale w zasadzie można. Tylko krótko, bo policja jaka jest, taka jest ale w końcu łapie. Albo ja się naczytałem jakichś popodkręcanych statystyk. Mimo wszystko wolę wierzyć, że im się udaje. Ale nie o tym chciałem pisać.

  W końcu zeszło na Rosomaka. Tego polskiego, produkowanego w Siemianowicach. I co się okazuje? Że marzeniem przeciętnego Polaka w wieku 30-40 lat jest posiadanie transportera opancerzonego. W sumie da się wytłumaczyć. Wychowani na "Czterech Pancernych" marzymy o tym, żeby przejechać te kilka tysięcy kilometrów znad Oki do Berlina pod pancerzem.


  Tak przy okazji. Chciałem sprawdzić ile to jest te kilka tysięcy. No i co robi współczesny dowódca czołgu? Oczywiście wchodzi na maps.google.pl wpisuje Sielce nad Oką, potem Reichstag, Berlin via Tiergarten, Berlin. I co? I gdyby załoga czołgu RUDY też tak chciała, to by nigdy nie dojechała. Bo drogi spod Moskwy w Googlach ustawić się nie da. A Białoruś jest w ogóle jedną wielką białą plamą. Ale Olgierd miał mapę analogową. Na papierze. I tylko dzięki temu RUDY dojechał gdzieś pod Gdańsk, gdzie Olgierd poległ ścięty serią. Co się stało z jego mapą nie wiem. Ale jak to było pod Gdańskiem, to potem do Berlina już łatwo, bo Niemcy raczej solidnie znakowali swoje drogi. Ale nie o tym chciałem pisać.

  Rosomak. No więc uwierzcie, że to naprawdę wóz na polskie drogi. Wysokie zawieszenie, napęd na 8 kół no i pozycja kierowcy: 2 metry nad ziemią. Każdegmu SUVowi można w dach postukać. Wnętrze może nieco siermiężne. Ale daje sporo możliwości aranżacyjnych. Zresztą, kto by się tam przejmował wnętrzem, skoro pod maską ma potężny silnik o mocy 360 kW, który potrafi wciągnąć jego masę pod górę o nachyleniu 60 proc.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo