Skrzypek i jurajski Janosik będą promować Kroczyce

  Skrzypek i jurajski Janosik będą promować Kroczyce

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Skrzypek i jurajski Janosik to postacie, o których od lat krążą lokalne legendy. Teraz będą promować Kroczyce.
  Pierwsze kilkucentymetrowe figurki wykonane z modeliny już zabrali do domu odwiedzający gminę turyści. Pozostałe będą pojawiać się na oficjalnych imprezach. Gmina zdecydowała się na wykonanie 2 tysięcy figurek.

  - Uznaliśmy, że łatwiej jest promować gminę, jeżeli ma się znak charakterystyczny - przekonuje Ewa Kaziród-Kula, kierowniczka Referatu Zamówień Publicznych, Integracji Europejskiej, Informatyki i Promocji Urzędu Gminy Kroczyce. - Do tej pory gmina takiego symbolu nie miała. Wybraliśmy postacie, które kojarzone są z naszą okolicą - dodaje.

  Legenda o jurajskim Janosiku i Skrzypku spod Skrzypkowej Skały przekazywane są w gminie z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy dobrze znają postać Malarskiego, miejscowego rozbójnika, który płatał ludziom różne, czasem bolesne figle. Według legendy Malarski żył w drugiej połowie XIX wieku i tak jak Janosik grabił bogatych i rozdawał biednym. Natomiast skrzypek, według podań, pojawiał się późnym wieczorem w okolicy skał w Podlesicach. Siadając na wierzchołku jednej z nich rozpoczynał skrzypcowy koncert. Grana przez niego smętna melodia odrywała od zajęć mieszkańców i wprawiała ich w dziwny trans. Ludzie przychodzili pod skałę i bardzo długo tańczyli. Wszyscy mieszkańcy zgodnie twierdzili, że skrzypek to nikt inny jak diabeł wcielony.

  Wykonaniem figurek zajęła się firma z okolic Łodzi. Koszt wyprodukowania jednej maskotki to około 2,5 zł. Na razie nie można ich kupić, a jedynie dostać w prezencie podczas gminnych imprez.

  - Złożyliśmy projekt na dofinansowanie budowy domu kultury w Kroczycach i jeżeli nasz projekt otrzyma dofinansowanie, to chcemy utworzyć w nim gminny punkt informacji turystycznej. Będą tam do kupienia mapy i pamiątki, np. właśnie te figurki - podkreśla Ewa Kaziród-Kula.

  Gmina chciałaby również, aby figurki pojawiły się w lokalnych hotelach i restauracjach. W ten sposób korzystający z usług hotelarskich turyści, a w szczególności dzieci, mogłyby otrzymywać lokalny prezent.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama