Ochrona zdrowia beczką bez dna

  Ochrona zdrowia beczką bez dna

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ochrona zdrowia jest beczką bez dna i jakiekolwiek trafią tam pieniądze, to zostaną wydane - mówi Małgorzata Lekston, przewodnicząca Rady Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
  Z Małgorzatą Lekston, przewodniczącą Rady Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, rozmawia Agata Pustułka

  Co może Rada Śląskiego Oddziału NFZ?
  Naszym głównym zadaniem jest weryfikacja sposobu wydawania pieniędzy przez świadczeniodawców, a więc szpitale i przychodnie, które zawarły z NFZ kontrakty. Analizujemy też wyniki przeprowadzonych przez fundusz kontroli. Raz na kwartał zajmujemy się oceną wpływających do funduszu skarg, kierowanych przez pacjentów do NFZ lub rzecznika praw pacjenta.
  Jednym z naszych najistotniejszych zadań będzie zaopiniowanie planu finansowego na rok 2009, co musimy uczynić do 10 lipca. Trzeba jednak zaznaczyć, że nasze kompetencje są mniejsze niż wówczas, gdy działały niezależne i samodzielne regionalne kasy chorych. Powstanie centrali NFZ i zależnych od niej oddziałów spowodowało nie tylko centralizację środków, ale co za tym poszło, centralizację decyzji. Wszystkie pieniądze, które są przeznaczone na usługi zdrowotne w danym województwie to pieniądze przydzielone centralnie i dyrektorzy oddziałów mogą poruszać się jedynie w ściśle wyznaczonych granicach. Mimo tych ograniczeń będziemy mieć wpływ na pewne przesunięcia środków, postaramy się działać elastycznie, z korzyścią dla mieszkańców, uwzględniając ich najważniejsze potrzeby zdrowotne. Uważam, że rada to niezbędne ciało doradcze, które może okazać się bardzo pomocne w sytuacji, gdy w drugiej połowie roku zaczną maleć wpływy ze składek i siłą rzeczy pieniędzy na zdrowie będzie mniej.

  Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na razie wpływy do NFZ rosną, bo rosną nasze płace, ale już wiadomo, że ostatecznie wpływy będą o kilkadziesiąt milionów złotych mniejsze niż zakładał to plan finansowy funduszu. Czy jesienią znów czekają nas niepokoje w ochronie zdrowia?
  Mam nadzieję, że uda się uniknąć sytuacji, które utrudnią pacjentom dostęp do usług medycznych. Z pewnością jednak kryzys odbije się na ochronie zdrowia, co wynika choćby z prognozy wzrostu bezrobocia. Dyrektorzy, by nie pogłębiać zadłużenia swoich szpitali, muszą w sposób niezwykle ostrożny gospodarować pieniędzmi. Obecnie wszystkie procedury medyczne wykonane ponad plan ustalony z NFZ w województwie śląskim zostały zapłacone. Zdrowy rozsądek i prognozy ekonomiczne nakazują jednak bezwzględną dyscyplinę finansową i trzymanie się kontraktów. Ostateczne dane na temat sytuacji finansowej poznamy w drugiej połowie lipca i wtedy będziemy wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić. Obawiam się jednak, że nie będą to dobre wieści.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo